Heavy metalci 'Kanun Kaçakları' - Son Dakika

Heavy metalci 'Kanun Kaçakları'

01.05.2013 14:43

Fotoğrafçı Frank Marshall, heavy metalcileri görüntüledi.

1
Fotoğrafçı Frank Marshall "Kanun Kaçakları" adını verdiği projeyle, Afrika'da, Sahra Çölü'nün güneyindeki bölgede basmakalıp kimlikleri sorgulamaya, şehir efsanelerine meydan okumaya çalışıyor.
2
Botswana'da kendilerini ifade etmek için farklı yollara başvuran heavy metalciler, giderek büyüyen bir alt kültür oluşturuyor. Marshall, bu olguyu yakalamak istemiş.
3
Frank Marshall, 'Bir kişi bile portresini çekmeme itiraz etmedi' diyor. 'Tam tersine caka satma fırsatından memnun kaldılar."
4
'Kanun Kaçakları' kurulu düzene isyan eden, bu arada hem heavy metalin, hem de Botswana'nın tutucu kültürünün sınırlarını zorlayan bir azınlık grubu üzerine bir çalışma.
5
Heavy metal izleyicileri genelde beyaz, ataerkil ve esasen Avrupa asıllı. Bu nedenle Marshall'ın portreleri heavy metal efsanesinin parodisi gibi.
6
Portreler, isyancı kişilikleri vurgulamayı ve etnik ya da kültürel kimlikle, ideolojiyi sorgulamayı amaçlıyor.
7
Marshall'ın fotoğraflarına konu olan bazı kişiler zaten hem coğrafi, hem de ideolojik olarak toplumun 'kıyısında' bulunan kişiler.
8
Marshall, fotoğraflarını çektiği kişiler için "Çoğu, resmi yerlerde çalışmış. Bazıları askermiş, bir tanesi müzede küratör, bir diğeri de cezaevi gardiyanı" diyor.
9
Marshall'a göre, hepsinin ortak noktası metale düşkünlükleri ama, kişilikleri farklı.
10
Marshall bu guptakiler için, "ne zaman yerel bir gösteri düzenlense katılmaya çalışıyorlar, zira böyle gösteriler çok sık düzenlenmiyor. Buluşup, toplu halde giriş yapıyorlar böyle gösterilere" diyor. Kanun Kaçakları sergisi, Güney Afrika'da, Johannesburg'daki Rooke Galerisi'nde ziyaretçileri bekliyor.

Son Dakika Heavy metalci 'Kanun Kaçakları' - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement