Hekate'nın Altın Rozeti Bulundu - Son Dakika

Hekate'nın Altın Rozeti Bulundu

26.08.2010 14:18

1
MİTOLOJİDE yer altı dünyasında hükmü geçen ve cennet ile cehennemin kapısında beklediğine inanılan tanrıça Hekate'nin elbisesini süsleyen altın rozet, Lagina Antik Kenti'nde süren kazı çalışmalarında bulundu
2
Muğla'nın Yatağan ilçesine bağlı Turgut Beldesinde bu yıl 20 Temmuz 2010 tarihinde başlayan kazı çalışmalarında M.Ö 4. yüzyıl ile M.S. 4. yüzyıla ait çok sayıda sikke ile yer altı tanrıçası Hekate'nin elbise rozeti olarak kullandığı belirtilen altın rozet ortaya çıkartıldı.
3
Lagina Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, bu yılki kazı çalışmalarının oldukça verimli bir şekilde devam ettiğini belirtti.
4
Tırpan, ''Şu ana kadar, M.Ö 4. yüzyıl ve M.S 4. yüzyıla ait çok sayıda gümüş sikke ve birde yer altı tanrıçası öteki dünyanın anahtarını elinde bulunduran Hekate'ye ait bir altın rozet bulduk. Bu rozet Hekate'nin elbisesinde aksesuvar olarak kullanılan bir parçaydı' diye konuştu.
5
Tanrıça Hekate kimdir? İşte size bir kaç bilgi...

6
Tanrıça Hekate Olyposlu Tanrılardan değil, Titan soyundan gelir. Titan Perseus ile Asteria'nın kızı olarak bilinir.
7
Güneş Tanrısı Helios ise atası olarak kabul edilir. Hesiodos Theogonia adlı eserinde Hekate'yi ölümsüzlerin saygısını gören ve kimin dileğini yerine getirmek isterse ona büyük mutluluklar verecek olan cömert bir tanrıça olarak anlatır.
8
Savaşlardaki zaferler, kurultaydaki üstünlükler, denizcileri koruması, balıkçıların ağlarına bolca balık göndermesi, avlarda insanların yanında ve insanlara yardımcı olması Tanrıça Hekate'den bilinir.
9
Özellikle gençliğin feyizlendirici tanrıçası olarak Apollon ve Artemis kadar kendisine başvurulan bir tanrıçadır. İstediği kişilerin büyükbaş hayvanlarını çoğaltıp azaltması da Hekate'yle ilişkilendirilir.
10
Anadolu'ya özgü, Karia kökenli Ay Tanrıçası olarak ve çoğunlukla üç başlı betimlemesiyle bilinir. Bu Üç başlı betimlemesi ise; yeni ay-gençliği, dolunay-dişiliğin en parlak dönemini, eski ay ise olgun, bilge kadını temsil eder.
11
İyiliğini ölümsüzlere sunan Hekate, maddesel refah, toplumda sözü geçme, çarpışma ve sporda zaferi bahşeder.
12
Ayrıca, yolculukların iyi ve kötü geçmesi ile de Hekate ilgilidir. Kavşakları Tanrıça Hekate'nin yönettiğine inanan antikçağ insanları, kavşaklara üç başlı ya da üç vücutlu kadın formunda heykeller dikerek Tanrıçayı onurlandırmak istemişlerdir.
13
Ay Tanrıçası olarak bilinen Hekate ayın olmadığı gecelerde bilgiyi insanlara öğreten olarak karşımıza çıkar.
14
Kavşaklara Tanrıçanın heykellerini dikmeleri de bununla ilintilidir. Karanlık gecelerde yolcuya yol gösterici olduğu için. Göklerde, denizlerde, yeryüzünde, yeraltında her yerde hükmü geçen bir tanrıçadır.
15
Tanrıçanın sembolleri; meşale- yol gösteren kimliği- ,kırbaç, hançer, yılan, anahtar-yeraltı dünyasına açılan kapının anahtarının tanrıçada olduğuna inanılır.
16
Tanrıçanın Kutsal Hayvanları; dişi köpek, dişi kurt, kısrak olarak bilinir. Hekate, heykel kabartmalarında, sol elinde meşale, sağ elinde çanak, başında hilale benzer boynuzlar taşıyan Polos ve uzun bir elbise ile betimlenir.

Son Dakika Hekate'nın Altın Rozeti Bulundu - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

"Çıplaklar Festivali" ölümcül virüse rağmen bu yıl da yapılacak Ronaldo'nun sevgilisi sınırları zorladı! Verdiği çıplak pozlar Avrupa'da gündem oldu Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu! Türkiye'den de bir kent listeye girdi Zor nefes alıp veriyordu! 102 kilo veren gencin son hali inanılmaz Woody Allen'ın evlatlık kızına cinsel istismar iddiaları yeni belgeselle hortladı! İğrenç olay tavan arasında yaşanmış