Son Dakika Haberleri: Hekate'nın Altın Rozeti Bulundu

Hekate'nın Altın Rozeti Bulundu

10 yıl önce

1
MİTOLOJİDE yer altı dünyasında hükmü geçen ve cennet ile cehennemin kapısında beklediğine inanılan tanrıça Hekate'nin elbisesini süsleyen altın rozet, Lagina Antik Kenti'nde süren kazı çalışmalarında bulundu
2
Muğla'nın Yatağan ilçesine bağlı Turgut Beldesinde bu yıl 20 Temmuz 2010 tarihinde başlayan kazı çalışmalarında M.Ö 4. yüzyıl ile M.S. 4. yüzyıla ait çok sayıda sikke ile yer altı tanrıçası Hekate'nin elbise rozeti olarak kullandığı belirtilen altın rozet ortaya çıkartıldı.
3
Lagina Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, bu yılki kazı çalışmalarının oldukça verimli bir şekilde devam ettiğini belirtti.
4
Tırpan, ''Şu ana kadar, M.Ö 4. yüzyıl ve M.S 4. yüzyıla ait çok sayıda gümüş sikke ve birde yer altı tanrıçası öteki dünyanın anahtarını elinde bulunduran Hekate'ye ait bir altın rozet bulduk. Bu rozet Hekate'nin elbisesinde aksesuvar olarak kullanılan bir parçaydı' diye konuştu.
5
Tanrıça Hekate kimdir? İşte size bir kaç bilgi...

6
Tanrıça Hekate Olyposlu Tanrılardan değil, Titan soyundan gelir. Titan Perseus ile Asteria'nın kızı olarak bilinir.
7
Güneş Tanrısı Helios ise atası olarak kabul edilir. Hesiodos Theogonia adlı eserinde Hekate'yi ölümsüzlerin saygısını gören ve kimin dileğini yerine getirmek isterse ona büyük mutluluklar verecek olan cömert bir tanrıça olarak anlatır.
8
Savaşlardaki zaferler, kurultaydaki üstünlükler, denizcileri koruması, balıkçıların ağlarına bolca balık göndermesi, avlarda insanların yanında ve insanlara yardımcı olması Tanrıça Hekate'den bilinir.
9
Özellikle gençliğin feyizlendirici tanrıçası olarak Apollon ve Artemis kadar kendisine başvurulan bir tanrıçadır. İstediği kişilerin büyükbaş hayvanlarını çoğaltıp azaltması da Hekate'yle ilişkilendirilir.
10
Anadolu'ya özgü, Karia kökenli Ay Tanrıçası olarak ve çoğunlukla üç başlı betimlemesiyle bilinir. Bu Üç başlı betimlemesi ise; yeni ay-gençliği, dolunay-dişiliğin en parlak dönemini, eski ay ise olgun, bilge kadını temsil eder.
11
İyiliğini ölümsüzlere sunan Hekate, maddesel refah, toplumda sözü geçme, çarpışma ve sporda zaferi bahşeder.
12
Ayrıca, yolculukların iyi ve kötü geçmesi ile de Hekate ilgilidir. Kavşakları Tanrıça Hekate'nin yönettiğine inanan antikçağ insanları, kavşaklara üç başlı ya da üç vücutlu kadın formunda heykeller dikerek Tanrıçayı onurlandırmak istemişlerdir.
13
Ay Tanrıçası olarak bilinen Hekate ayın olmadığı gecelerde bilgiyi insanlara öğreten olarak karşımıza çıkar.
14
Kavşaklara Tanrıçanın heykellerini dikmeleri de bununla ilintilidir. Karanlık gecelerde yolcuya yol gösterici olduğu için. Göklerde, denizlerde, yeryüzünde, yeraltında her yerde hükmü geçen bir tanrıçadır.
15
Tanrıçanın sembolleri; meşale- yol gösteren kimliği- ,kırbaç, hançer, yılan, anahtar-yeraltı dünyasına açılan kapının anahtarının tanrıçada olduğuna inanılır.
16
Tanrıçanın Kutsal Hayvanları; dişi köpek, dişi kurt, kısrak olarak bilinir. Hekate, heykel kabartmalarında, sol elinde meşale, sağ elinde çanak, başında hilale benzer boynuzlar taşıyan Polos ve uzun bir elbise ile betimlenir.Haber Yayın Tarihi: 26.08.2010 02:18 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ateşli model Kendall Jenner'a Türk dokunuşu! Güzelliğiyle mest etti 10 yaşındayken okyanusa bırakmıştı! 9 sene sonra gelen cevapla şoke oldu Karadayı dizisinin Çitlembik Bahar'ıydı, son haliyle şaşkına çevirdi! Okan Bayülgen'in eski eşinin kim olduğunu duyan şaşıp kalıyor! En çok fidan sahiplenen 20 şehir açıklandı! Bakın ilk sırada hangi il var