Hem kaliteli hem de ekonomik! Taylan Şef, Nusr-Et'e rakip oldu - Son Dakika

Hem kaliteli hem de ekonomik! Taylan Şef, Nusr-Et'e rakip oldu

26.02.2020 11:37

Uzun yıllar Nusret'le yan yana çalışan ve 2014 yılında Taylan Şef adı altında kendi markasını oluşturan Taylan Gündoğdu Nusr-Et'e rakip oldu. Güleç yüzü, misafirperverliği, hizmet kalitesi, fiyat politikası ve görsel şovlarıyla adından sıkça bahsettiren Taylan Şef, bir gidenin müdavimi olacağı bir hizmet sunuyor.

1
Steakhouse'lar ya da diğer isimleri ile et restorantları son dönemde Türkiye genelinde farklı mekan ve isimlerle lezzet arayanlar için birçok alternatif sunuyor.
2
Genellikle etten iyi anlayan, temeli kasaplığa dayanan ya da bu işin eğitimini almış ünlü aşçıların öncülüğünde kurulan steakhouse'lar arasından sıyrılan bir isim var: Taylan Gündoğdu.
3
Çocukluk yaşlarında kasaplıkla sektöre giren Taylan Gündoğdu, bir zamanlar yan yana çalıştığı Nusret'e rakip oldu. Uzun yıllar Günaydın'da Nusret'le birlikte çalışan ve sonrasında Nusret'in kurduğu Nusr-Et restoranlarında şeflik yapan Taylan Gündoğdu, "Taylan Şef" markasıyla kendi restoranını kurdu ve sektöre çok hızlı bir giriş yaptı.
4
Türkiye'nin yanında Özbekistan'da açtığı restoranla da adından söz ettiren Taylan Şef, güler yüzü ve misafirlerine gösterdiği sıcaklık ile bir gidenin bağımlısı olacağı bir hizmet veriyor.
5
Biz de Haberler.com olarak sektörde başarı basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanan Taylan Şef'e mikrofonlarımızı uzattık. Kendisi, markası ve sektör hakkında merak edilenleri açık yüreklilikle anlattı.
6
Sektörde özellikle son dönemde ön plana çıkan isimlerden birisiniz. Nusr-Et ve sizin isminiz çok duyulmaya başladı. Bunu neye bağlıyorsunuz?
Sektörde özellikle son dönemde ön plana çıkan isimlerden birisiniz. Nusr-Et ve sizin isminiz çok duyulmaya başladı. Bunu neye bağlıyorsunuz?
İnsanlar kebap, döner, pide, lahmacun gibi lezzetlere alışmıştı. 2007'de başlayan steakhouse kültürü rağbet görmeye başladı. İlk restoranımı Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te açtım. Bir sene oldu ancak orada Türk markasını çok iyi şekilde tanıtıyoruz. İnsanlara inanılmaz görsel şovlar ve etler sunuyoruz. Buda bizi ön plana çıkarıyor. Taşkent'teki restoranımız merkeze 20 kilometre uzaklıktaydı. Ortaklarımız bize 'Burada iş yapabilir miyiz?', 'Buranın kirası çıkar mı?' gibi şüphelerle yaklaştı. Biz kalitemize güvendiğimiz için bu şüphelere şöyle cevap verdik: Siz para sayma makinesi alın, et işini bize bırakın. Siz paraları sayın. Şimdi Allah izin verirse ikinci ve üçüncü restoranlarımızı açacağız orada. Çok fazla rağbet görüyoruz.
7
Türkiye'de çok fazla Steakhouse var. İnsanlar neden sizi tercih etmeli?
Türkiyede çok fazla Steakhouse var. İnsanlar neden sizi tercih etmeli?
Evet Türkiye'de çok fazla Steakhouse var. Ancak iş yapanları çok az. Artık günümüz çağında yatırımcılar iş bileni alıp sponsorluklarla muhteşem yerler açıyor. Açılırken riayet etmeleri gereken isimlerle çalışınca güzel işler çıkıyor. Nusr-Et gibi Günaydın gibi. Bunlar sektöre damga vuran kurumlar. Biz de bu bünyeler içerisinde çalıştık. İnsanlar, kaliteli ve ekonomik bir yer arıyorsa Taylan Şef doğru adres. Bu işte en temel kural bence şefimizin kasap kültürü ve iyi bir kasap ahlakı almasıdır. Dünyanın en büyük sorunu iletişim. İletişim olduğunda ve iş bilirliği olduğunda iş yapmama söz konusu değil.
8
Diğer Steakhouse'lardan sizi ayıran özellikleriniz nedir?
Diğer Steakhouselardan sizi ayıran özellikleriniz nedir?
Bir kere genç işletmeciyim. 37 yaşındayım. Sektöre aşığım, sektörü çok seviyorum. Kasap kökenli biriyim. Eti bilen biriyim. Gecemizi gündüzümüze katarak restoranımızın her zaman başındayım. Sabah 6'da kalkıyorum, dükkanını benden önce açan yoktur. Etlerimi ben kendim hazırlıyorum. Ne kadar çok uğraş gösterirseniz o kadar çok başarı gösterirsiniz. Artık alternatif çok fazla. Böyle bir ortamda bizim daha çok koşmamız lazım. Daha üretken olmamız lazım. Biz müşterimizle birebir ilgileniyoruz. Müşteri geldiğinde önce menüye bakıyor, sonra bize diyor ki 'Ne tavsiye ediyorsunuz?' Biz de diyoruz ki 'Siz bize bırakın biz de gerekeni yapalım. Taylan Şef farkı olsun.'
9
Biraz da fiyat politikanızdan bahseder misiniz?
Biraz da fiyat politikanızdan bahseder misiniz?
Aslında Steakhouse denince insanların aklına hep aynı şeyler geliyor. 'Kaç paraya çıkarız?' 'Acaba cüzdanı bırakır mıyız?'. Böyle bir şey söz konusu değil. Etleri iyi fiyatlara mal ediyoruz. Maliyetimizde de %50'ye yakın fiyat farkımız var. Bu farkı fiyatlarımıza da yansıtıyoruz. Müşterilerin dikkat ettiği şeyler; 1- Fiyat, 2- Güler yüz, 3- İletişim, 4- Şov. Bunlar olduktan sonra müşteri kendiliğinden geliyor.
10
Buraya yemek yemeye gelen 4 kişilik bir ailenin ortalama masrafı ne olur?
Buraya yemek yemeye gelen 4 kişilik bir ailenin ortalama masrafı ne olur?
Genellikle bizlere bu sorular çok soruluyor. Muhteşem bir salata veriyoruz ortaya, bir porsiyon lokum, bir porsiyon kuzu pirzola, bir porsiyon antrikot, bir porsiyon şaşlık, katmer, içecekle kişi başı 80 TL'ye çıkabilir Taylan Şef'ten.
11
Sektörde işiniz kadar şovlarınızla da öne çıkıyorsunuz? Bu konu hakkında ne söylemek istersiniz?
Sektörde işiniz kadar şovlarınızla da öne çıkıyorsunuz? Bu konu hakkında ne söylemek istersiniz?
Steakhouse'u farklı kılan bu zaten. Etleri ızgarada pişirirken, müşteriye getirirken sunumda coşturuyoruz. Güler yüzümüzü de yansıtınca insanlar mest oluyor. Bunları yapınca başka bir şeye de gerek kalmıyor. Tüm bunlar insanların hoşuna gidiyor.
12
Sektörde Nusr-Et çok tanınmış bir isim. Son dönemde siz de duyulmaya başladınız. Çoğu yerde 'Nusr-Et'e rakip çıktı' deniliyor. Kendinizi sektörün nere
Sektörde Nusr-Et çok tanınmış bir isim. Son dönemde siz de duyulmaya başladınız. Çoğu yerde Nusr-Ete rakip çıktı deniliyor. Kendinizi sektörün nere
Nusr-Et'e rakip olduğumuzu söyleyenler çok. Sektörde kim ileri gidiyorsa biz de onun ilerisinde olmak zorundayız. Bu bizim işimiz.
13
Hedefleriniz nelerdir?
Hedefleriniz nelerdir?
2014'te bu markayı kurarken hep büyüyeceğim diye kurdum. Genelde steakhouse'ların arkasında sağlam liderler var. Ama Taylan Şef'in arkasında kimse yok. Tamamen kendi tırnaklarımla kazıdım. Şimdi restoran zincirimizi artıyoruz. İstanbul'da ilk restoranımızı Acıbadem'de açtık. İkinciyi Metropol AVM'de, üçüncüyü de Bağdat Caddesi'nde açacağız. 4,5,6'larda Özbekistan'da devam edecek. Özbekistan, Kazakistan ve Tacikistan gibi olmayan yerlerde bu işi yapmak daha avantajlı. Çünkü etin maliyeti çok önemli. Sovyetlerde etin maliyeti çok düşük. Oralarda çok rahatlıkla yapabiliyoruz. Türk markasını en iyi şekilde temsil edeceğiz.
14
Sizi ilk defa tercih edecek insanlara ne demek istersiniz?
Sizi ilk defa tercih edecek insanlara ne demek istersiniz?
Taylan Şef'in etleri unutturur dertleri.
15
İyi bir hamburgerin sırrı nedir?
İyi bir hamburgerin sırrı nedir?
Türkiye'de bir furya başlıyor ve herkes takılıyor peşine. Şu an belkide Türkiye'de 200'den fazla burger markası var. Ama gerçekten burgeri gelin Taylan Şef'te deneyin. Çünkü burgerde önemli olan şey; dana döşten olması, sinirlerinin iyi ayıklanması, karabiber ve tuzdur. Ayrıca ekmeği de çok önemlidir. İyi bir burger gerçekten Taylan Şef'te yenir.
16
Taylan Gündoğdu kimdir?
Taylan Gündoğdu kimdir?
37 yaşındaki Taylan Gündoğdu Tunceli doğumlu. Küçük yaşlarda dayısının yanında kasaplık yaparak eti öğrendi. 2007 yılında steak sektörünün öncüsü olan Günaydın'da işe başladı. Burada şu an Nusr-Et markasının sahibi Nusret… ile yan yana çalıştı. 2010 yılında Nusret'in restoranında çalışmaya başladı. 2012 yılında buradaki işinden ayrıldı. Litvanya'ya giderek yine aynı sektörde çalışmaya devam etti. Bilgi ve birikimlerini sürekli artırarak tecrübe edindi. Daha sonra kendi markasını oluşturmaya karar verdi ve 2014 yılında Taylan Şef markasını oluşturdu. Kadıköy-Acıbadem'de ilk restoranını açtı. Aldığı güzel tepkilerin ardından "Ben bu işi büyütmeliyim" dedi ve yurt dışına açılmaya karar verdi. Özbekistan'ın başkenti olan Taşkent'te ilk yurt dışı restoranını açtı. Başarısını burada da devam ettiren Taylan Gündoğan şimdi restoran zincirini hem yurt içinde hem de yurt dışında genişletmeye hazırlanıyor.
17

YORUMLAR (9)
  • son yol: Nusret it cobaniydi yeterince soyyor insanlari.Mutlaka ugrayalim Birazda bu koyun Cobani soysun bizi. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • E.T: Dişlerini sıkıp ağzı açınca güler yüzlü mü olunduğunu mu sanıyorsun Şefim ? Siz bizi çok yanlış anlamışsınız :) Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Hem kaliteli hem de ekonomik! Taylan Şef, Nusr-Et'e rakip oldu - Son Dakika


Advertisement