Her derde deva Sarıkız, salgın nedeniyle bu sene yalnız ağladı! - Son Dakika

Her derde deva Sarıkız, salgın nedeniyle bu sene yalnız ağladı!

Bilecik'te çok eskiden bir bey kızı olan Sarıkız'ın çatışmada ölmesinden sonra gömüldüğü yer olduğuna inanılan noktada, her yıl Mayıs ayının ilk haftası şifalı olduğuna inanılan bir su çıkıyor. Sarıkız'ın gözyaşları olarak kabul edilen ve her yıl yüzlerce ziyaretçi ağırlayan su, bu sene koronavirüsten dolayı yalnız aktı.

1
Bilecik'in Osmaneli ilçesinde sadece 6 Mayıs günlerinde Sarıkız mevkisindeki kayadan sızarak akan ve şifalı olduğuna inanılan suyun bulunduğu bölgede sakinlik gözlendi.
2
Her yıl yüzlerce kişinin ziyaret ettiği bölgeye, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu sene çevre sakinlerinden az sayıda kişi geldi.
3
Gençlere kısmet, hastalar da şifa verdiği inanılan Sarıkız'ı ziyaret eden vatandaşlar, şifa bulmak için kayadan akan suyu vücutlarına sürdü.
4
Rivayete göre Sarıkız, Osmanlı Devleti kurulmadan önce bölgede yaşayan bir beyin kızıdır. Bir çatışma sırasında Sarıkız'ın yönettiği birlik yenik düşer. Yaralanarak ölen Sarıkız'ı, babası bugün suyun çıktığı mevkide gömer.
5
Bugün; Sarıkız'ın suyun çıktığı yerde yattığına, akan suyun da Sarıkız'ın gözyaşı olduğuna inanılıyor. Sarı su, sadece mayıs ayında bir gün, genellikle de ilk haftasında damla damla akıyor.
6
Buraya genellikle kısmet arayan bekar kız ve erkeklerin yanı sıra şifa arayan hastalar geliyor. Suyun çıkmasıyla oluşan ve alna sürülen çamurun baş ağrısını giderdiğine ve uğur getirdiğine inanılıyor.
7
Halk arasında bu olay, Sarıkız'ın ağlaması olarak nitelendiriliyor.
8
9

Haber Yayın Tarihi: 08.05.2020 10:43

Son Dakika Her derde deva Sarıkız, salgın nedeniyle bu sene yalnız ağladı! - Son Dakika

YORUMLAR (5)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Tüm dünyayı ilgilendiren keşif! Suudi Arabistan'da 120 bin yıllık ayak izi bulundu Fazla parmakları olduğu için sokağa atılan kedi internette fenomen oldu +18 uygulamaya üye olan rugby oyuncusunun katılma sebebi oldukça ilginç: Her şey spor yapmak için Kızının fotoğrafını çeken anne, iki saniye sonra çığlıklarına hakim olamadı Suya girdikleri an insanların cinsel organına saldırıyor! İlginç yaratığı görenlerin kanı çekiliyor