Son Dakika Haberleri: Herekol Dağında Kültür ve Sanat Festivali

Herekol Dağında Kültür ve Sanat Festivali

12 yıl önce

1
Herekol Dağı yaklaşık yüksekliği 2961 metre olan, geniş bir dağdır. Büyük kısmı Siirt ilinde olmasına rağmen Şırnak iline doğru da uzanmaktadır. Yılarca terör ile anılan ve Terör bataklığı olarak bilinen Herekol dağında onlarca şehit verdik. Bu gün Herekol Dağı eteğinde düzenlenen Pervari 1. Kültür Sanat ve Bal festivali ile Herekol artık festivaler ile anılacak.
2
Festival alanın karşısındaki Hereko dağına asılan Türk Bayrağı dalgalanıyor.
3
Siirt ili Şirvan ilçesinden 10 Km uzakta Hereko Dağı eteğinde Ormandalı Mesira alanında düzenlenen Festivalde vatandaşlar sabah erken saatlerinde Siirt'te has olan Siirt Fıstığı, Bıtım, Tiftik Bataniyesi, Pervari Balı gibi ürünlerin tanıtımı için stantlar açıldı.
4
Festival için bağdan kesilen Nar ağaçları Festival alna dikildi.
5
6
Yöresel kıyaftler ile ünlü Pervari Balı tanıtıldı.
7
8
9
10
Pervari'de yapılan telkari takılarda sergilendi.
11
Bu gün başlayan ve 2 gün sürecek olan Pervari Kültür Sanat ve Bal festivali büyük bir coşku ile başladı.
12
Siirt ili ve ilçelerinde yetiştirilen Meyvelerden Zivzik Narı, İncir,Tayfi Üzümü ve Portakallarda tanıtıldı.
13
Festival alanına gelecek olan misafirler için çadırlarda Siirt'in ünlü Bal, Üzüm ve Narından ikram sofraları hazırlandı.
14
Vatandaşlar Festival kapsamında yapılacak olan bal yarışması için tamamen doğal ortamlarda yetiştirilen Pervari Balı için hazırlıklarını yaptılar ve 1. olamak için en güzel ballarını seçtiler.
15
16
17
Bal yarışmasının yapılacağı alanda forklor ekipleri yöresel kıyafetleri ile halk oyunları oynayarak festival alanına gelen insanları şenlendirdiler.
18
19
20
Davul zurnalı halk oyunları oynandı.
21
22
Yöresel yemekler ateş üzerinde pişirildi.
23
24
Yöresel El Sanatları sergilendi.
25
Tarım ve Köy işleri Bakanı Mehdi Eker ve Siirt Milletvekilleri Siirt Valisi ve Belediye başkanı helikoper ile Festival alanına geldi.
26
Festival alanına gelen ziyaretçileri Vali yardımcıları ve Pervari Kaymakamı Nurettin Dayan Karşıladı.
27
Tarım ve Köy işler bakanı Mehdi Eker, Siirt Milletvekileri, Vali ve Belediye başkan bir süre Forklar ekibi gösterilerini izlediler.
28
En sonunda dayanaman Bakan ve Milletvekilerde Forklor ekibine katılarak halay çektiler.
29
30
31
32
Etkinlikler kapsamında ''En iyi bal yarışması'' da düzenlendi.
33
34
45 bal üreticisinin katıldığı yarışmada, Cemal Kara birinci oldu
35
Festivalde Bakan Mehdi Eker, Doğu ve Güneydoğu'da üretilen bir çok ürünün markalaştığını söyledi. Pervari Balı için her türlü desteğin sunulacağını ifade eden Bakar Eker, 'Bu balın üretimi ve pazarlanması konusunda atılacak adımları destekleyeceğiz' dedi, arıcı ve çiftçilere yüzde 50 sermaye ortaklığı müjdesi verdi.
36
Bakan Eker, bal üreticisi Kara'yı altınla ödüllendirdi. İkinciliği Kazır Eren ve 3 cülüğü de İzzettin Kara aldı.
37
Bu arada yarışmada birinci olan balı açık arttırma ile satıldı.
38
Vali Necati Şentürk ve milletvekileri Afif Demirkına, Yılmaz Helvacıoğlu ve Belediye Başkanı Mervan Gül'ünde katıldığı açık arttırmada 100 bin YTL karşılığında satın alan Hedef Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da ''Bal Ağası'' seçildi.
39
Festivalde Pervarili Milli Sanatçı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Hikmet Ersöz Şimşek, kardeşi Hasan Ersöz ve diğer ressamların eserleri ile katıldığı sergide Bakan Eker ve diğer davetliler tarafından gezildi.
40
Bakan Eker sanatçı Şişekten eserler hakkında bilgi aldı
41
42
43
44
Festivalin öğleden sonraki bölümünde spor gösterilerinin ardından Sanatçı Ceylan sahne aldı.
45
Bakan Eker'in bir süre izlediği konserde Ceylan Pervarili gençlerin ve bayanların eşliğiyle birbirinden güzel türküleri seslendirdi.
46
47
48
49
50
51
52
53
Festival Alanından helikopter ile ayrılan Tarım ve Köy İşler Bakanı Mehdi Eker ve beraberibdeki heyet ile bir süre havadan festival alanını izledi.
54
Ünlü sanatçı Ceylanın sahneye çıkardığı bir köy ağasına kaç çocuğun var sorusu ise herkesi hayretler içinde bıraktı.
55
Karşıkaya köyü ağası Faik Tutal 4 eşinden 36 çocuğu olduğunu ve bu gün 1'nin daha da doğacağını belirterek “ Ben eğer bir köy ağası isem ve Şirvan'ın birçok köyünden sorumlu isem benim için 60 çocukta az gelir. Benim 4 eşim var şuada 36 çocuğum var ve bugün bir tanesi daha gelecek, 12 çocuğumda vefat etti.”dedi.
56
Sanatçı Ceylan'ın Sen buna rağmen halen çapkınlık yapıyormusun demesine ağanın evet cevabı ise herkesi şok etti. Sanatı Ceylan, “Vatandaş Başbakanın belirttiği sırını çoktan aşmış.”dedi.
57Haber Yayın Tarihi: 07.11.2008 09:27 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Instagram'ın Playboy'u Dan Bilzerian, ABD başkanlığına aday olacak! Ateşli model Kendall Jenner'a Türk dokunuşu! Güzelliğiyle mest etti 10 yaşındayken okyanusa bırakmıştı! 9 sene sonra gelen cevapla şoke oldu Karadayı dizisinin Çitlembik Bahar'ıydı, son haliyle şaşkına çevirdi! Okan Bayülgen'in eski eşinin kim olduğunu duyan şaşıp kalıyor!