Hergün Dokunduğumuz En Mikroplu Yüzeyler - Son Dakika

Hergün Dokunduğumuz En Mikroplu Yüzeyler

16.01.2015 11:31

Surrey Üniversitesinde, yapılan araştırmaya göre, cep telefonlarda tuvaletten 18 kat fazla bakteri bulundu. İşte, cebimizdeki tehlike..

1
Sanat çalışması gibi görünen bu fotograf aslında bir bakteriye ait.

2
Bilim insanlarının "akıllı telefon bakterileri" olarak adlandırdığı bu canlılar, bizimle sürekli içiçe olduğunu bildirdi.

3
Surrey Üniversitesi Mikrobiyoloji bölümü öğrencileri cep telefonlarına yakından bakmaya karar verince bakterileri farkettiler.

4
İnanması zor ama cep telefonlarında tuvaletin 18 katı daha fazla bakteri bulundu. Cep telefonunu bakteri üretme kaplarına koyan öğrenciler, 3 gün sonra bu garip yaratıkları görüntülediler.

5
Üniversiteden Doktor Simon Park, cep telefonlarının sadece iletişim aracı olmadığını, bizim kişisel izlerimizi de taşıdığını söylüyor. Tabii aynı zamanda yediklerimizi, içtiklerimizi de telefonlara bir şekilde bulaştırıyoruz. Üniversitede süren çalışmalar sırasında bakteriler fotoğraflandı ve bu görüntüler büyütüldü. Bu bakterilerin tümü, iğrenç görünmelerine karşın zararlı değil.

6
Ancak, Staphylococcus aureusgibi tehlikeli bazı bakteriler de telefonlarda görülebiliyor. Bu bakteri, "Hastane infeksiyonu" olarak adlandırılıyor. Akıllı telefonların klavye ve benzeri bir dizi tuşa sahip olması, daha çok bakteri taşımalarına neden oluyor. Eski tip telefonlar bu nedenle daha az pis olabilir. Bu bakterilerden kurtulmanın yolu var mı? En iyi yöntem telefonları temiz tutmak ve mümkün olduğu kadar sık silmek. Cep telefonlarında tuvaletlere oranla 18 kat daha fazla bakteri olduğunu belirten uzmanlar, ıslak mendillerin kullanılmasını öneriyor. Cep telefonlarına bakteri bulaştırmamanın yollarından birisi de, tuvalete giderken, telefonu dışarda bırakmak. Bakterilerin çoğu elden telefonlara geçtiği için, ellerin temizliği, telefona yabancı kişilerin dokunmamasına izin vermemek de çözüm olabilir.

7
Gün içinde yüzlerce mikrop türüyle karşı karşıya kalıyoruz. Dünya üzerinde var olan 60 bin mikrop türünden hergün farklı birtakım mikrop türlerine dokunup vücudumuza aktarıyoruz.

8
Peki sağlığımızı ciddi anlamda tehdit eden bu mikroplar en çok nerelerde ürüyor ve bizi tehdit ediyor hiç düşündünüz mü? İşte sizlere günlük hayatımız içinde kullanırken hiç farkına varmadığımız fakat en çok mikrop barındıran yüzeyler…

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Son Dakika Hergün Dokunduğumuz En Mikroplu Yüzeyler - Son Dakika Spor


YORUMLAR
500
Advertisement