Son Dakika Haberleri: Hergün Kullandığımız Eşyaların Çağlar Öncesi Hali

Hergün Kullandığımız Eşyaların Çağlar Öncesi Hali

6 yıl önce

1
Bu çağda kullandığımız birçok şey çağlar öncesinde de kullanılıyordu. İşte günlük yaşamımızın vazgeçilmezlerinin çağlar öncesindeki halleri...

2
5000 yıl öncesine dayanan en eski yazılı tarif "Sümer Birası"na ait.

3
En eski güneş gözlüğü (800 yaşında) Dünyanın en eski güneş gözlüğü Kanada'nın Baffin Adası'nda keşfedildi. Kardan yansıyan güneş ışınlarından gözlerini korunmak için yapılmış.

4
İnsan formunda yapılan en eski heykel (35.000-40.000 yaşında) Hohle Fels Venüsü olarak adlandırılan bu heykel Almanya'da bulundu.

5
5500 yaşında olan en eski ayakkabı sığır derisinden yapılmış. Ayakkabı, Ermenistan'da bir mağrada bulundu. Sol eşi ise bulunamadı.

6
En eski enstrüman yaşı 40.000. Akbaba kemiğinden yapılmış bu flüt Güney Almanya'da bulundu. Bazı bilim adamları bu enstrümanın Neandertal insanları hakkında bazı bilgiler sağlayacağına inanıyor.

7
Dünyanın en eski pantolonu Batı Çin'de bulundu. Pantolon 3300 yıllık.

8
İlk tuvalet 2000 yıl önce inşa edilmiş. Tuvalet Türkiye'deki Efes Antik Kenti'nde bulundu. Oturakların altından akan su, atıkları nehir kenarına kadar sürüklüyormuş.

9
En eski sütyen 1390-1485 yılları arasında Avusturya'da kullanılmış. Yakın tarihe kadar sütyeni "meme çantası" olarak tanımlıyorlardı.

10
En eski protezin yaşı 3000. Bir Mısırlı, 3000 yıl önce bu protez sayesinde yeniden yürüyebilmiş.

11
Köpek dişlerinden yapılmış olan en eski çanta parçası 4500 yıl önce Almanya'da kullanılmış.

12
Koyun derisinden yapılan en eski Prezervatif 370 yıl önce İsveç'te kullanılmış. Hijyenini sağlamak için ise ılık sütle temizliyorlarmış.

13
Bu 5000 yıllık çiğnenmiş sakız da Finlandiya'dan. O çağlarda sakız ağız enfeksiyonunu iyileştirmek için ya da tutkal amacıyla kullanılıyordu.

14
Bilinen en eski sikke bir Yunan şehri olan Efes'te bulundu. Sadece bir tarafı dekore edilmiş bu sikkenin üzerinde aslan kafası figürü var. Sikke 2700 yıllık.

15
En eski küre 510 yıl önce yapılmış. Yüzeyi özenle kazılmış, deve kuşu boyutundaki bu küre İtalya'da bulundu.Haber Yayın Tarihi: 05.08.2014 10:28 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Kuruluş Osman'ın Burçin Hatun'u Aslıhan Karalar, amuda kalktığı fotoğrafıyla takipçilerini heyecanlandırdı! Kraliçe Rihanna'nın tasarladığı iç çamaşırı koleksiyonu yürek hoplattı! İşte ilk marka elçisi +18 film yıldızından, ünlü basket takımına bomba çağrı: Oyuncunuz borcunu ödesin! Kendisini sağlıklı sanan genç adam, et yiyen bakteriler yüzünden dudağını, kolunu ve bacağını kaybetti! Önce gök gürültüsü duydu sonra ev sallandı! Bahçesindeki manzarayla şoke oldu