Hergün Kullandığımız Eşyaların Çağlar Öncesi Hali - Son Dakika

Hergün Kullandığımız Eşyaların Çağlar Öncesi Hali

05.08.2014 22:28

1
Bu çağda kullandığımız birçok şey çağlar öncesinde de kullanılıyordu. İşte günlük yaşamımızın vazgeçilmezlerinin çağlar öncesindeki halleri...

2
5000 yıl öncesine dayanan en eski yazılı tarif "Sümer Birası"na ait.

3
En eski güneş gözlüğü (800 yaşında) Dünyanın en eski güneş gözlüğü Kanada'nın Baffin Adası'nda keşfedildi. Kardan yansıyan güneş ışınlarından gözlerini korunmak için yapılmış.

4
İnsan formunda yapılan en eski heykel (35.000-40.000 yaşında) Hohle Fels Venüsü olarak adlandırılan bu heykel Almanya'da bulundu.

5
5500 yaşında olan en eski ayakkabı sığır derisinden yapılmış. Ayakkabı, Ermenistan'da bir mağrada bulundu. Sol eşi ise bulunamadı.

6
En eski enstrüman yaşı 40.000. Akbaba kemiğinden yapılmış bu flüt Güney Almanya'da bulundu. Bazı bilim adamları bu enstrümanın Neandertal insanları hakkında bazı bilgiler sağlayacağına inanıyor.

7
Dünyanın en eski pantolonu Batı Çin'de bulundu. Pantolon 3300 yıllık.

8
İlk tuvalet 2000 yıl önce inşa edilmiş. Tuvalet Türkiye'deki Efes Antik Kenti'nde bulundu. Oturakların altından akan su, atıkları nehir kenarına kadar sürüklüyormuş.

9
En eski sütyen 1390-1485 yılları arasında Avusturya'da kullanılmış. Yakın tarihe kadar sütyeni "meme çantası" olarak tanımlıyorlardı.

10
En eski protezin yaşı 3000. Bir Mısırlı, 3000 yıl önce bu protez sayesinde yeniden yürüyebilmiş.

11
Köpek dişlerinden yapılmış olan en eski çanta parçası 4500 yıl önce Almanya'da kullanılmış.

12
Koyun derisinden yapılan en eski Prezervatif 370 yıl önce İsveç'te kullanılmış. Hijyenini sağlamak için ise ılık sütle temizliyorlarmış.

13
Bu 5000 yıllık çiğnenmiş sakız da Finlandiya'dan. O çağlarda sakız ağız enfeksiyonunu iyileştirmek için ya da tutkal amacıyla kullanılıyordu.

14
Bilinen en eski sikke bir Yunan şehri olan Efes'te bulundu. Sadece bir tarafı dekore edilmiş bu sikkenin üzerinde aslan kafası figürü var. Sikke 2700 yıllık.

15
En eski küre 510 yıl önce yapılmış. Yüzeyi özenle kazılmış, deve kuşu boyutundaki bu küre İtalya'da bulundu.

Son Dakika Hergün Kullandığımız Eşyaların Çağlar Öncesi Hali - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor