Herkesin Bir Ata Sporu Var - Son Dakika

Herkesin Bir Ata Sporu Var

03.12.2012 21:03

1
Güreş dünyanın en eski sporu... İnsanın doğayla mücadelesi beraberinde kendisini fiziken geliştirme ihtiyacı duymuş, bu da beraberinde güreşi getirmiştir. Bu nedenle dünya üzerinde her toplum iklimsel, kültürel ve dini öğelerine bağlı olarak kendisine has güreş türleri geliştirmiştir. Dilerseniz bunlardan en popüler ve ilginç olanları tanıyalım.
2
ABA GÜREŞİ: Türklerin milli güreş türlerinden biri. Gaziantep ve Hatay bölgesinde yaygındır. Güreşçiler aba giydikleri için bu ismi almıştır. Sporcular birbirlerinin belindeki kuşaktan tutup aşırtma yapmaya çalışır.
3
AFGAN GÜREŞİ: Güreşçilerin şalvar giyerek çıplak ayakla kum üstünde yaptıkları bir güreş türüdür. Rakibi tutup yere atma esasına göre yapılır.
4
AKHARA GÜREŞİ: Hindistan ve Pakistan'da yapılan bir güreş türü olup oldukça popülerdir. Kil üzerinde yapılan bu sporu yapan güreşçiler özel tekkelerde bekar hayatı yaşayarak, aynı zamanda dini eğitim de alarak idmanlarını sürdürür.
5
Aralarında ezeli bir rekabet olan Hindistan ve Pakistan zaman zaman Akhara güreşi turnuvalarında karşı karşıya gelir. Bu müsabakalar büyük ilgi çeker.
6
GOUREN: Fransa'nın geleneksel güreşi olan gouren çıplak ayakla yapılır. Güreşçiler özel bir beyaz gömlek ve siyah pantolon giyer. Rakibi sırt üstü yere fırlatan mücadeleyi kazanır.
7
20. Yüzyılda doğan bu spor, Fransa'nın bazı köylerinde pazar günleri yapılır.
8
HİNT GÜREŞİ: Güreşin oldukça popüler olduğu ve dini de bir önem taşıdığı Hindistan birçok güreş türü var. Inbuan da bunlardan biri. Genellikle caddelerde kurulan ringlerde yapılan bu spor büyük ilgi çekmekte. Müsabakalara kadın sporcular da katılmakta.
9
İRAN GÜREŞİ: Geleneksel İran güreşinini yapanlara 'pehlivan' deniliyor-ki zaten bu Türkçe'ye de Farsçadan geçme bir kelime. İranlı pehlivanlar da kispet giyiyor ancak İran'da kispetler daha gösterişli ve paça kısımları farklı. Kuru zeminde güreş yapıldığı için karakucak güreşine benziyor.
10
İranlı pehlivanlar idmanlarını özel tekkelerde özel ağırlıklarla yapmakta.
11
İSKOÇ GÜREŞİ: 'Higlands' yöresinde yapılan bu güreşte sporcular kilt ve kolsuz atletle mücadele ediyor. Müsabaka 'salto bağlayarak' başlıyor.
12
LUCHA LEONESA: İspanya'nın Leon bölgesine has bu güreş türü de rakibi tutup-atmaya yönelik kurallar içeriyor.
13
SCHWINGEN: İsviçre'de yapılan Schwingen güreşi, Avrupa'nın en eski güreş türlerinden biri... Güreşçiler 12 metre çapında talaş kaplı bir zeminde tutuşuyor.
14
Ülkenin Almanca konuşulan bölgelerinde yaygın olan geleneksel İsviçre güreşinde sporcular gündelik kıyafetle mücadele ediyor. Bu sporun alameti farikasıysa giysilerin üstüne giyilen özel keten kıyafet... Tutuşlar da bunun üstünden yapılıyor.
15
GLIMA: İzlanda'nın geleneksel güreş türünün kökenleri Vikingler'e kadar dayanıyor.
16
SUMO: Dünyanın en popüler güreş türlerinden biri şüphesiz Japonların sumo güreşi...
17
Bir spor müsabakasından ziyade ritüel havasında gerçekleşen sumo turnuvalarından önce 'nikishi' adı verilen güreşçiler daire şeklindeki güreş alanının (dohyo) etrafında dizilir.
18
Her ne kadar dünya çapında bilinse de son dönemlerdeki doping skandalları, güreş kulüplerinde yaşanan kötü muamele haberleri ülkede gençlerin sumoya ilgisini azaltmakta.
19
KARAKUCAK: Türkiye'nin yağlı güreşten sonraki 2 numaralı geleneksel güreşi... Tarihi yağlı güreşe göre daha eskidir. Pehlivanlar 'pırpıt' adı verilen yeşil, kispete benzer kıyafetler giyer. Bazı pehlivanların pırpıt giyerek yağlı güreş turnuvalarına katıldığı da görülür.
20
Şeklen karakucak yağlı güreşe benzerlik gösterse de kurallar açısından minder güreşine daha yakındır. Karakucak Türkiye'de Kahramanmaraş, Sivas, Malatya, Erzincan ve Artvin'de çok yaygındır.
21
SSIREUM: Geleneksel Kore güreşinde sporcular rakiplerini bellerini saran kemerlerden tutar. Amaç rakibin vücudunda diz altındaki bir bölümünü yere temas ettirmektir.
22
Minderde veya kumluk alan üzerinde yapılan Ssireum gerek Güney gerekse Kuzey Kore'de yaygındır.
23
KUSHTI: Geleneksel Hint güreş türlerinden biri olan Kushti'ye 'Pehlwani' de denir. Cinsel bölgeleri dışında tamamen çıplak olan pehlivanlar vücutlarını yağlayıp kumla ovduktan sonra güreşirler.
24
Tekkelerde özel bademli bir karışımla beslenen pehlivanlar ülkede saygı gören ve değer verilen kişiler...
25
LUCHA LIBRE: Meksika'da geleneksel güreş kabul edilen Lucha Libre, 'Amerikan Güreşi'ne benzer. En önemli farksa her güreşçinin giydiği özel maskedir. Hatta, Gaziantepsporlu eski futbolcu Antonio De Nigris, bir Fenerbahçe maçında attığı gol sonrası 'Lucha Libre' maskesi giyerek gol sevinci yaşamıştı.
26
MİNDER GÜREŞİ: Serbest ve grekoromen stilde yapılan minder güreşi 20. yüzyılda gelişti. Olimpik olması dünya üzerinde yayılmasını sağlasa da birçok ülkede popüler değil. Dünya üzerinde minder güreşinin en popüler olduğu ülkeyse ABD... Kolej turnuvalarının bile büyük ilgi gördüğü ülke minder güreşini geleneksel sporu olarak görmekte...
27
BÖKH: Türklerin Orta Asya'daki komşuları Moğollar arasında da güreş oldukça popüler. Bökh adı verilen Moğol güreşinde sporcular özel bir ceket, şapka ve çizmelerle güreşiyor.
28
Minderde olduğu kadar çim alanda da yapılan Bökh'ün değişik disiplinleri var. Moğolistan'ın Kırkpınar'ı sayabileceğimiz ve her yıl temmuz ayında başken Ulan-Batur'da yapılan Ulusal 'Nadaam'ı kazanan ülkenin en iyi güreşçisi sayılıyor.
29
KURAŞ: Özbekistan'ın milli sporu olan Kuraş judoya çok benzemekte... Sporcular yeşil ve mavi iki ceket giyip kuşak bağlar... Son zamanlarda uluslar arası turnuvaları da yapılan Kuraş, tahmin edileceği üzere 'güreş' kelimesiyle aynı kökten geliyor.
30
PARMAK GÜREŞİ: Almanya'nın geleneksel parmak güreşinde sporcular bir masada karşı karşıya gelir. Parmaklarını bir metal halkaya geçirip rakiplerini kendi taraflarına çekmeye çalışır.
31
Parmak güreşi Alpler'in en eski eğlencelerinden biri olarak dikkat çekmekte...
32
SAMBO: Rusların geleneksel güreşi Sambo, judoya benzerlik göstermekle birlikte yerde mücadelesi fazla olan bir disiplin.
33
Rusya ve eski SSCB ülkelerinde yaygın olan Samboyu yapanlar judoda da çok başarılı olduğundan bir dönem sambocuların judo turnuvalarına girmeleri yasaklanmış. Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği FILA, Sambo'yu geleneksel güreş türü kabul edip kendi bünyesine almaya çalışsa da Rusya FILA'nın organizasyonlarını tanımamaktadır.
34
LAAMB: Batı Afrika ülkelerinden Senegal de güreşin sevildiği ülkelerden biri... Geleneksel güreşlerinin ismiyse Laamb.
35
Kum üstünde yapılan Laamb'da güreşçilerin amacı rakibi kavrayıp yere atmak... Bu spor bölge ülkelerinde değişik adlarla yapılmakta.
36
YAĞLI GÜREŞ: Türklerin dünya ünlü geleneksel sporu yağlı güreş, 12. yüzyıldan bu yana yapılmakta... Batı Anadolu'yu feth eden Türklerin bu bölgede, gündelik hayatlarında sivrisineklerden korunmak için vücutlarına zeytinyağı süren halktan feyz alarak bulup geliştirdikleri yağlı güreş zamanla Türk halkının en sevdiği spor olmuştur.
37
Kendi içinde birçok dini ve kültürel motif barındıran yağlı güreş yalnızca Türkiye'de yapılmaz. Özellikle Arnavutluk, Makedonya ve Kosova'da da yapılan yağlı güreşlere 'Pelivan' denir. Balkanlarda özellikle Arnavutlar arasında bu spor yaygındır.

Radikal: Efkan Bucak

Son Dakika Herkesin Bir Ata Sporu Var - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor