Hilton Ailesi Nasıl Süper Zengin Oldu? - Son Dakika

Hilton Ailesi Nasıl Süper Zengin Oldu?

14.01.2015 12:00

1
Dünyanın en büyük otel zincirlerinden birinin sahibi Hilton ailesinin bugüne gelişini konu edinen bir analiz hazırlandı.

2
ABD'ye göçle başladı. Hilton ailesinin yükselişi ailenin en büyük üyesi 1854 doğumlu Augustus Halvorsen'ın 1870 yılında Norveç'ten ABD'ye taşınmasıyla başladı.

3
Aileden birisi öne çıktı. Augustus Halvorsen'ın yedi çocuğu vardı. Bunlardan birisi daha sonra otel kralı olacak olan Conrad'dı. Condrad 1887'de, Meksika'da doğdu ve Hilton imparatorluğunun en başarılı işadamı olarak tarihe adını yazdırdı.

4
Manav olarak çalıştı. Conrad, otel kralı olmadan önce iş yapmayı babasının yanında manavlık yaparak öğrendi. Conrad manavda çalışırken, ailesi Meksika'da kaldıkları evin odalarını kiraya veriyordu. Yani otelciliğin temeli atılıyordu.

5
Manav olarak çalıştı. Conrad, otel kralı olmadan önce iş yapmayı babasının yanında manavlık yaparak öğrendi. Conrad manavda çalışırken, ailesi Meksika'da kaldıkları evin odalarını kiraya veriyordu. Yani otelciliğin temeli atılıyordu.

6
İlk otelini aldı. Savaştan sonra, Conrad Teksas'a taşındı ve yine aynı yılda 1919'da ilk otelini satın aldı. Aslında bir banka satın almak istedi ama işler istediği gibi gitmedi. Conrad'ın ilk oteli 40 odalı Mobley Hotel'di.

7
Otel hala faaliyette. İki oda haricinde müşterilere hizmet etmeye devam ediyor.

8
Dev satın alma. Conrad, ilk otelinin ardından işini büyüttü ve 1954'te, o zamana kadar dünya genelinde emlak sektöründeki en büyük satın almaya imza attı. Conrad, Statler Hotel'i 111 milyon dolara satın aldı. Satın almanın ardından kendisini "Dünyanın Otelcisi" olarak tanıtmaya başladı.

9
ABD başkanlarının kaldığı otel. Conrad, bu satın almasından önce 1949 yılında New York'un efsane otellerinden biri olarak gösterilen Waldorf Astoria'yı satın alarak dikkatleri çekmişti. Otel, New York'un en bilinen binalarından biriydi ve Herbert Hoover'dan sonra bütün ABD başkanlarına ev sahipliği yapmıştı.

10
Efsanelere imza atmaya devam ediyor. Hilton imparatorluğu, o tarihten bu yana dünyanın her bir yanında efsane olarak gösterilen yerleri satın almaya çalışıyor. Bunlardan biri de Maldivler'deki denizaltı oteli.

11
Geceliği 8 bin dolar. Öyle ki Güney Afrika'daki otel Conrad Pezula'da bir gece kalmanın maliyeti 8 bin dolar.

12
Aşk hayatı da hareketliydi. Conrad'ın iş hayatı kadar aşk hayatı da hareketliydi. İki kere boşandı, üç kere evlendi. Hollywood efsanelerinden Zsa Zsa Gabor, Conrad'ın ikinci karısıydı. Gabor tam dokuz kez evlendi. Ünlü sözü ise, "Başarılı bir ev kadınıyım. Ne zaman bir adamı boşasam, evi bende kalır"

13
1979'da öldü. Hilton efsanesinin kurucusu Conrad, 1979'da öldü ve mirasını üç çocuğuna bıraktı.

14
Oğulları da onu izledi. Oğullarından biri Richard Hilton, kendi emlak işini kurdu.

15
Aile işinin başına geçti. Conrad'ın diğer oğlu William Barron Hilton I, aile işinin başına geçti.

16
Paris Hilton'un dedesi. 1966 yılında Hilton şirketlerinin CEO'su, babasının ölümünden sonra da patronu olan William Barron Hilton I, popüler dünyanın en ünlü isimlerinden Paris Hilton ve Nicky Hilton'un dedesi.

17
Hilton ailesinin en ünlü ismi Paris Hilton, 1981 yılında dünyaya geldi ve genç yaşta modellik yapmaya başladı.

18
Paris Hilton, 2003 yılında seks kasetinin ortaya çıkmasının ardından ününe ün kattı.

19
Ünlü yatırım fonu BlackStone, konut krizinin en şiddetli halde yaşandığı 2007 yılında Hilton Otelleri'ni 26 milyar dolara satın aldı.

20
Hilton, 2013'te halka açıldı.

21
Halka arzdan 2,35 milyar dolar gelir elde edildi ve bir otelin bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük halka arz olarak tarihe geçti.

22
Hilton, New York'un efsanesi Waldorf Astoria'yı Ekim ayında Çinli bir sigorta devine 1.95 milyar dolara sattı.

23
Hiltonlar, dünya genelinde farklı noktalarda birçok araziye sahip, bunlardan en bilineni Kosta Rika'da. Bazı Hilton üyeleri hala Norveç'te yaşıyor.

24
Bir başka zenginlik hikayesi de Rockefeller'e ait. Rockefeller ailesi, dünyayı yöneten 13 büyük aileden biri olarak kabul edilmektedir. İşte Rockefeller ailesi ve devasa bir imparatorluğun hikayesi...

25
Günümüzde gerek siyasi çevreler gerekse de ekonomi çevrelerince hakkında en çok araştırma yapılan ve kimi zaman da en çok eleştirilen ailelerinden biri olan Rockefeller Ailesi, dünya tarihinin en zengin ailelerinden biri olarak biliniyor.

26
Aile serveti mütevazı bir köy kilisesinde ayin eşyası muhafızıyken, bir ticarî işletmeye muhasebeci olarak girerek bir anda tüm hayatını değiştiren John Davison Rockefeller'e dayanmaktadır.

27
Madencilik ve çelik işleriyle uğraşan John D. Rockefeller, 1859'da bir arkadaşıyla bir araya gelerek Clark ve Rockefeller adını verdikleri bir kartel kurdu.

28
Madencilik ve çelik işleriyle uğraşan John D. Rockefeller, 1859'da bir arkadaşıyla bir araya gelerek Clark ve Rockefeller adını verdikleri bir kartel kurdu.

29
1862'de kimyager Samuel Andrews'ın petrolü rafine etmenin daha iyi ve ucuz bir yolunu keşfettiğini duyan Rockefeller, petrolün ileride ticari önem kazanacağını düşünerek şirketi satın aldı. Standard Oil Company adında yeni bir şirket kuran Rockefeller, 1863'te ilk petrol rafinerisini inşa etti.

30
1870'de kardeşi William Rockefeller'le birlikte "Standard Oil Company" aracılığıyla Amerikan petrol sanayiini tek elde toplamayı amaçladı. Fırsatlardan yararlanarak petrolün trenlerle taşınması için en düşük tarifeyi elde etti. Rakip şirketlerin petrollerini taşımamaları için demiryollarına tazminat ödedi.

31
1884 yılında rakip şirketlerce kolundan hafifçe yaralandı. 1874 yılında Cleveland'daki 26 bağımsız rafinericiye, kendisiyle birleşmesini önerdi. Yirmi bir rafinerici bu öneriyi kabul etti. Birlikte National Rafinery Association'u kurdular.

32
Kısa süre sonra demiryollarını da sahiplenen Rockefeller, böylece 10 yıl içinde birçok petrol kuyusu işletmecisini kendisine bağladığı gibi rakiplerini de aynı fiyatla petrol satmaya zorlayarak iflas etmelerine yol açtı. 1896 yılında yine suikaste uğradıysa bundan da sağ çıkmayı başardı.

33
Süreç içerisinde gerek rakipleri, gerekse insanlar tarafından pek de sevildiği söylenemezdi. Kamuoyunda olumlu imaj yaratmak için Halkla İlişkiler'in babası sayılan Ivy Lee'den yardım aldı. Oldukça da faydasını gördü. Bu arada petrol çıkarma ve taşıma işlerinde yenilikler yaptı. 1892'de Amerika'nın ilk gerçek milyoneri oldu.

34
1910-1937 yılları arasında dünyanın en zengin insanı oldu. Birçok yardım kurumu açtı. Bunların başında Chicago Üniversitesi, Tıp Araştırma Enstitüsü, New York'taki ünlü Rockefeller Center vardır.

35
Halen EXXON-MOBİL, CHEVRON, CITI GROUP, J.P.MORGAN-CHASE en çok bilinen ve tanınan Rockefeller ailesinin şirketleridir.

36
John Davison Rockefeller ölünce arkasında 912 Milyon Dolar servet bırakmıştır. Bu servetin günümüzün enflasyon şartlarına dönüştürülünce yaklaşık 189 Milyar Dolar'a denk geldiği iddia edilmektedir.

37
Rockefeller ailesinin günümüzdeki en yaşlı temsilcisi 99 yaşındaki David Rockefeller'dir.

38
David Rockefeller'in, ailenin yatırım fonlarını yöneten oğlu Richard Rockefeller 13 Haziran 2014'de kendi kullandığı uçağın kaza yapması sonucunda hayatını kaybetmiştir. Kaynak: Gazetesiz.Com

39
Sıfırdan milyarder olanların ortak bir stratejisi var. O da risk almak. Peki Türkiye'nin en zenginleri holdinglerini nasıl kurdular? İş hayatına nerede atıldılar? ECZACIBAŞI

40
Eczacıbaşı Holding'in kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, Heidelberg, Chicago ve Berlin üniversitelerindeki kimya yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra, 1941 yılında Istanbul'da bir ilaç laboratuvarı kurdu.

41
İlk üretime burada başlandı.

42
Eczacıbaşı tarafından 23 Kasım 1952'de açılan ilk modern Türk ilaç fabrikası, takip eden yıllarda gelişerek her türlü ürünü üretebilecek konuma geldi.

43
Eczacıbaşı, dördü yabancı ortaklı olmak üzere toplam 41 kuruluşu, 11.730 çalışanı ve 2012 sonu itibariyle 2,6 milyar Avro cirosu ile Türkiye'nin önde gelen sanayi toplulukları arasında yer alıyor.

44
SABANCI

45
1925 yılında pamuk ticaretine başlayan Hacı Ömer Sabancı, birçok iş alanında faaliyet gösterdi.

46
Bossa, Yağsa, Sapeksa gibi fabrikaların kurulmasına öncülük etti.

47
Hacı Ömer Sabancı'nın ölümünden 1 yıl sonra 1967'de Hacı Ömer Sabancı Holding kuruldu.

48
Bünyesine birçok yeni şirket katan Sabancı Holding bugün İMKB'de en yüksek halka açıklık oranına sahip holding.

49
KOÇ

50
16 yaşında Ankara'da babasının açtığı bakkal dükkânı ile ticaret hayatına atılan Vehbi Koç, Koç Topluluğu'nun resmi kuruluşunu simgeleyen 31 Mayıs 1926'da, Koçzade Ahmet Vehbi adıyla Ankara Ticaret Odası'na kaydolur.

51
1938 yılında Koç Ticaret A.Ş. kurulur.

52
Ulaşılması hedeflenen hızlı büyüme ve gelişmeyi, daha uygun bir örgütleme ve daha kurumsal bir yapı altında gerçekleştirebilmek amacıyla 1963'te Koç Holding A.Ş. kurulur.

53
Vehbi Koç, Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı olur.

54
1970'lerde Koç Topluluğu, gelişimini hız kesmeden sürdürerek bünyesine yeni şirketler katar; ihracata yönelir ve dış ticaret şirketleri kurar. Türkiye'nin en büyük şirketler topluluğu olan Koç Holding bugün dünyanın 217. büyük şirketi.

55
DOĞUŞ

56
1950'de daha sonra Doğuş Holding'in temeli olacak olan şirketini 9 bin lira sermaye ile kuran Ayhan Şahenk, İrili ufaklı 16 baraj ve toplam 66 inşaat projesini gerçekleştirdi.

57
Türkiye'nin baraj yapan ilk inşaat şirketi olan Doğuş İnşaat, grubun büyümesinin motoru oldu. Finans, otomotiv, inşaat, medya, turizm ve hizmetler, gayrimenkul, enerji ve yeme-içme olmak üzere sekiz sektörde faaliyet göstermekte olan Holding,

58
Türkiye'nin önde gelen grupları arasında yer almaktadır.

59
ENKA

60
İnşaat mühendisi Şarık Tara ve eniştesi Sadi Gülçelik tarafından 1957 yılında kurulan ENKA Kollektif Şirketi daha sonra Anonim Şirket'e, 1972'de de ENKA Holding A.Ş.'ye dönüşmüştür.

61
1960'larda, ENKA ilk yatırımlarını, Pimaş Plastik ve Altaş Çelik El Aletleri fabrikalarının kuruluşu ile iki imalat sanayiine yapmıştır.

62
1967'de, on yıllık hızlı bir büyüme döneminin ardından, ortaklık anonim şirkete dönüştürülmüş ve adı “ENKA İnşaat ve Sanayi Anonim Şirketi” olarak değiştirilmiştir.

63
ENKA'nın uluslararası inşaat projeleriyle Türkiye'nin önemli şirketleri arasındadır.

64
FİBA

65
1987 yılında Hüsnü Özyeğin tarafından kurulan Fiba Holding, ilk bankacılık faaliyetlerine Finansbank ile başladı. Yatırım alanlarını çeşitlendiren Fiba, birçok yeni sektöre adım attı.

66
Fiba Holding; finans, perakende, medya, enerji, pazarlama, telekomünikasyon, kimya, enerji, inşaat ve yapı malzemeleri, sigortacılık, taşımacılık, turizm, sosyal hizmetler ve diğer alanlarında faaliyet gösteren,

67
Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarından biridir.

68
YILDIZ HOLDİNG

69
Yıldız Holding'in tarihi, 1944 yılında, Ülker markasını taşıyan ilk pötibör bisküvinin imalatıyla başladı.

70
Sabri Ülker'in Eminönü Nohutçu Han'da ağabeyi Asım Ülker ve üç çalışma arkadaşıyla birlikte ürettikleri bu bisküvi, kurumsal tarihe ilk ürün olarak geçti.

71
Yıldız Holding Sabri Ülker'in önce bisküvi, ardından çikolata ürünlerine verdiği ve büyüttüğü ‘Ülker' markası ile bilinen işinin sağlam kökleri üzerinde yükseldi.

72
Yıldız Holding 2012 yılında 12.4 milyar lira brüt cirosuyla yalnız Türkiye'de değil, dünyada da saygı gören kuruluşlardan biri olmayı başardı.

73
ÇUKUROVA HOLDİNG

74
Çukurova Holding, Mehmet Emin Karamehmet tarafından Mersin - Tarsus'ta kurulmuştur.

75
Her biri alanında öncü toplam 152'nin üzerinde bağlı şirketi ve iştirakiyle Holding;

76
sanayi, inşaat, bilgi ve iletişim teknolojileri, medya, taşımacılık, finans, enerji ve hizmet sektörlerini kapsayan geniş bir yelpazede faaliyet göstermektedir.

Son Dakika Hilton Ailesi Nasıl Süper Zengin Oldu? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Su içmek için nehir kenarına geldi! Muhtemel sonu bekleyen fotoğrafçı olanlar karşısında dondu kaldı Dünyada eşi benzeri yok! 99 kubbeli camii görenleri mest ediyor Ardında öksüz bir çocuk bırakıp intihar etti! Trajik ölümün altından toplu tecavüz çıktı Evli öğretmen, öğrencisiyle ilişkiye girdikten sonra polise teslim oldu Bu halini unutun! MasterChef'in sempatik kızı değişimiyle dudak uçuklattı