Hindistan'daki Sınıf Farkı Yüzünden Ezilen Dalitlerin Zorlu Yaşamı - Son Dakika

Hindistan'daki Sınıf Farkı Yüzünden Ezilen Dalitlerin Zorlu Yaşamı

05.07.2017 07:47

Hindistan'da kast sistemi nedeniyle yaşamlarını çok zor şartlar altında sürdüren Dalitlerin mücadele dolu yaşamları görüntülendi.

1

Hindistan'da kast sisteminin en alt tabakasında yer alan "Dalitler" denen dokunulmazların zorlu yaşamı görüntülendi. İşte neredeyse hiçbir hakka sahip olmayan Dalitler'in zorlu yaşamı...

2
Nüfusun yüzde 16'sını oluşturan Dalitler'in hiçbir hakkı yok.

3
Sistemin tümüyle dışında ve altında kabul edilen 200 milyon kadar Hintli var ki, bunlara dalit deniyor.

4
“Dalit” kelimesi, Hindistanda “dokunulmaz” anlamına geliyor.

Dalitlere, “dokunulmazlar” denilmesinin nedeni, tuvaletlerin (elle) temizlenmesi, ölenlerin gömülme işlemi, hayvanların bakımı gibi diğer kastlarda bulunan Hinduların iğrendiği ve aşağılayıcı bulduğu işlerin yaptırılmasıdır.

5
Dokunulmayacak kadar pis olarak görülürler ve sıradan bir insanmış gibi karşılanmazlar.

6
Küçük dalit çocukları okulda eğitim alamaz ve dalitler diğer sınıflardan biriyle evlenemez.

Hindistan'ın çoğu bölgesinde “dalitler”, üst sınıflarda yer alan kişilerle karşılaşmalarını önlemek amacıyla engelleyici alanlara kapatıldılar, bazı yerlerde gündüz sokakta dolaşmaları bile yasaklandı.

7
Dokunulmazlar'ın gölgelerinin bile üst sınıflardaki kişiler üzerine düşmesi “kirlenme” olarak görüldü ve yasaklandı.

8
Kast sistemi Hindistan'ın bağımsızlığından sonra kaldırıldı, fakat bugün bile, ülkenin birçok kırsal bölgesinde hala uygulanıyor.

9
10
11
12
13
14
15
16

Son Dakika Hindistan'daki Sınıf Farkı Yüzünden Ezilen Dalitlerin Zorlu Yaşamı - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Maskeyi ağzına değil göğüslerine taktı! 52'lik yıldız çılgın akıma gecikmeli katıldı Böyle işi kim sevmez! Yaptıkları paylaşımla saniyeler içinde milyonlarca lira kazanıyorlar Ermeni askerler cephede kaçacak delik ararken, yavru Paşinyan keyifte! Sosyal medyayı sallıyor 'Kel çoban' efsanesiyle adı duyuldu! Bu mağaraya gelenlerin tek bir ortak özelliği var Taraftarların aklını başından aldı! 48'lik oyuncu Anna Falchi, takımının zaferini soyunarak kutladı