Hiperaktif Çocukla Baş Etmenin Yolları! - Son Dakika

Hiperaktif Çocukla Baş Etmenin Yolları!

11.04.2014 18:28

Anne olmak bazen çok zor. İşte yerinde durmayan çocuğunuzla başa çıkmanız için size bazı taktikler.

1
Çok hareketli, yerinde duramayan çocuğunuzu tatilde tutamıyor ve onunla bir türlü başa çıkamıyorsanız strese girmenize gerek yok. Cezaları kaldırıp, daha çok hareketli aktivitelere yer verirseniz rahat edebilirsiniz. İşte yapabilecekleriniz...
2
Plan Yapın: Bu tip çocuklara kısıtlama gelmez' demeyin. özellikle evde her şeyi yapabilme özgürlüğü vermeyin. Yemek yeme, oyun ve televizyon izleme saatlerini ayırın, bunların dışına çıkmasına ve sınırlarını zorlamasına izin vermeyin. Yeri geldiğinde onu dinleyin ama karşı çıkışlarında taviz vermeyin. Sakin ve net olun.

3
Hayır demesini bilin: Kesin, kararlı ve net bir ses tonu ile söylediğiniz "hayır" kelimesini küçümsemeyin. Yeter ki siz kararınızdan vazgeçmeyin. İlk seferlerde zorlansanız da sizin istikrarınız ile sonunda bunu anlayacaktır. Beden dilinizi iyi kullanın.
4
Şeker tüketiminden kaçının: Az şeker tüketen çocuklar daha huzurlu olurlar. Hareketli çocuğunuza şeker vermekten çekinin. Onun yerine doğal meyveleri seçebilirsiniz.
5
Yeni ilgi alanları bulun: Bu enerjik çocuklar herşeye ilgi duyabilirler. Yeni öğrenecekleri şeylerle sakinleşeceklerdir. Onları piyano, gitar gibi müzik aletleri çalmaya teşvik edebilirsiniz. Dikkatini bir konuda toplamaya çalışması, ekstra enerji yakmasını da sağlayacaktır.
6
Mutlaka spor yaptırın: Yaş grubuna uygun olarak bir spor dalına yönelmesini sağlayın. Yüzme, basket, tenis gibi sporlar bedensel gelişimlerini desteklerken, zihinsel gelişimlerine de yardımcı olacaktır. Spor sayesinde sosyalleşen çocuk, kendini daha rahat kontrol etmesini de öğrenecektir.
7
Ses seviyesini azaltın: Evde olduğunuz zamanlarda sesli oyuncaklar oynamasına, evde bağırmasına izin vermeyin. Evde kısık sesle çalan müzik ona huzur verecek ve hareketlerinin azalmasını sağlayacaktır.
8
Bitki çayları ve ayranı deneyin: Özellikle kolalı içecekler hareketli çocukların beslenmesinde yasaklanması gereken içecek türüdür. Melisa, papatya, ıhlamur gibi bitki çayları sakinleştirici özelliğe sahip olduklarından çocuklarınıza sıcak veya soğuk verebilirsiniz. Ayrıca ayran, sağlıklı ve rahatlatıcı özelliği ile çocuklar için çok faydalı bir içecektir unutmayın.
9
Konuşun: Dikkatini bir konuda odaklayıp o konu üzerinde konuşmasını isteyin. Bunu bir egzersiz haline getirin. Ona, "dur,düşün, konuş" ve "dur, düşün, harekete geç" denklemini öğretin. Uygun dille ve oyunlarla anlatacağınız takdirde anlayacak ve uygulamaya başlayacaktır. Hatalı davranışlarında hemen kızmak yerine önce konuşmayı ve anlamayı deneyin.

YORUMLAR
500

Son Dakika Hiperaktif Çocukla Baş Etmenin Yolları! - Son Dakika


Advertisement