Son Dakika Haberleri: Hitler'e Göbek Atan İlk Ajan Dansözümüz: Emine Adalet Pee

Hitler'e Göbek Atan İlk Ajan Dansözümüz: Emine Adalet Pee

2 yıl önce

Kadın dansöz ve ajan denince Mata Hari'yi bilmeyen yoktur. Bizim Mata Hari'miz de 1910 İstanbul doğumlu Emine Adalet Pee'dir. Kendisi hakkında arşivlerde yeterli görsel vs. bulunmamasına rağmen biraz araştırıldığında ilginç bir hayat hikayesi olduğu ve de cumhuriyet döneminde vatana hizmet eden bir dansçı olduğu bariz ortadadır.

1
Ortaokul yıllarında sahne ile tanışır.
Ortaokul yıllarında sahne ile tanışır.
14 yaşında ise Almanya'ya yerleşir ve dans etmeye burada da devam eder. Bu sırada amcasının eşinin kardeşi olan Henry Pee ile evlenir ve soyadını alır.

2
Almanya'da ünlü bir dansçı haline gelir.
Almanyada ünlü bir dansçı haline gelir.
Bir akşam yine dans gösterisi için sahnedeyken iki Nazi subayı kendisine gelip Hitler'in propoganda bakanı olan Goebbels'in kendisini görmek istediğini söylerler.

3
Adalet bu teklifi korkarak da olsa kabul eder..
Adalet bu teklifi korkarak da olsa kabul eder..
Ve kendini Goebbels'in malikanesinde bulur. Burada Goebbels kendisine Almanlar için casusluk yapmasını teklif eder ancak Adalet bu teklifi düşüneceğini söyleyerek oradan ayrılır.

4
1942 yılına kadar Ankara'ya istihbarat sağlar..
1942 yılına kadar Ankaraya istihbarat sağlar..
Almanlar için casusluk yapmayı reddeden Adalet kocasının öldüğü yıla kadar Almanya'dan Türkiye'ye bilgi sızdırma işine devam eder. 1942 yılında Türkiye'ye döner ancak çok fazla kalmaz.

5
Hitler'in yaveri Freglayr ile yakın ilişkileri işine yarar.
Hitlerin yaveri Freglayr ile yakın ilişkileri işine yarar.
Bu yakınlık sayesinde Hitler'e özel dans eden bir sanatçı olarak Hitler'e yakınlaşacaktır ancak o sadece bir dansöz değil aynı zamanda MAH (Milli Amale Hizmet)'in yani cumhuriyetin ilk MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI'nın bir casusudur.

6
Almanların Paris'i işgal edeceğini Ankara'ya haber verir.
Almanların Parisi işgal edeceğini Ankaraya haber verir.
Bu bilgi dönem için çok önemlidir çünkü kimse Almanların Paris'i işgal edeceğini aklından dahi geçirmemektedir. Türkiye Paris'teki Türk vatandaşlarını çağırıp zarar görmemelerini sağlar.

7
Hatta çevresindekilere Atatürk kendisini sahne başarısından ötürü yanağından öptüğü için bir hafta boyunca yanağını yıkamadığını söylemiştir.

8
Sanat hayatına 70 yaşına kadar devam eder.
Sanat hayatına 70 yaşına kadar devam eder.
Yanık Kaval, Uçuruma Doğru, Deniz Kızı gibi filmlerde oynamıştır.

9
Zeki Müren kendisine hayrandır.
Zeki Müren kendisine hayrandır.
Sık sık Emine Adalet'i izlemeye giden Zeki Müren'in "O'na aşık olanlardan biriydim" dediği söylenmektedir. Zor bir hayatı olan Emine Adalet yıllarca Beyoğlu'ndaki eğlence mekanlarında sahne almıştır.

10
1985 yılında Darülaceze'de yapayalnız ölür.
1985 yılında Darülacezede yapayalnız ölür.
Ancak bir kaç ömüre sığmayacak olan anıları da onunla birliktedir..Haber Yayın Tarihi: 20.01.2018 12:56 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ukraynalı Kainat Güzeli Anastasiya Subbota, iki ülke arasında krize neden oldu! Şarkılarıyla gönülleri fetheden Zakkum'un solisti, estetik operasyonla bambaşka biri oldu! 14 yaşındaki genç, cinsel organına soktuğu manyetik toplar yüzünden canından oluyordu! Rus Barbie olarak ünlenmişti! Siz ona bir de şimdi bakın Game of Thrones'un Khaleesi'si Emilia Clarke'dan olay sevişme sahnesi itirafı: Babama izletmedim!