Son Dakika Haberleri: Hollanda'da, arıların nüfusunu arttırmak için çatılar yeşillendi!

Hollanda'da, arıların nüfusunu arttırmak için çatılar yeşillendi!

4 ay önce

Hollanda'nın Utrecht Belediyesi, arıların yok oluşuna dikkat çekerek yeni bir proje geliştirdi ve şehirdeki otobüs duraklarına yeşil çatılar ekledi. Projeye şehir sakinlerinin de katılımını sağlamayı amaçlayan belediye, ayrıca katılmak isteyene de finansman sağlıyor.

1
Ekosistemin vazgeçilmez minik canlıları arıların yok olması durumunda insanlığın nasıl bir tehlike içerisine gireceği artık herkes tarafından biliniyor. Tozlaşma açısından büyük önem arz eden bu canlıların neslinin tükenmesi, insanlar için yeterli gıdanın yetişmemesi anlamına geliyor. Bu nedenle arıların neslinin tükenmesi, başta gıda ve göç krizi gibi pek çok distopik senaryonun gerçeğe dönüşmesine yol açabilir. Durum böyle olunca arı nüfusunun çoğalması için bilimsel ve çeşitli tasarımsal çözümler bulma yoluna gidildi.
2
Yapay çiçeklerle arıları besleyen Food for Buzz ya da 3B baskı robot çiçeklerden oluşan Synthetic Polleniser gibi projeler, en etkileyici örnekler arasında yer alırken, Hollanda'da Utrecht Belediyesi yeni bir bakış açısı yakalamış gibi görünüyor. 300'den fazla otobüs durağına yeşil çatı ekleyen belediye, arılara şehir içinde yeni yaşam alanları yaratmış.
3
Utrecht, yeni projesinin daha geniş alanlara yayılması için tüm bölge sakinlerinin projeye katılmasını teşvik ediyor. Hollanda'nın en büyük dördüncü şehri Utrecht'te; 316 otobüs durağına sukulentlerle kaplı yeşil çatılar, LED aydınlatmalar ve bambu sıralar eklenmiş. Duraklardaki yeşil çatılar, farklı türler için yeni bir yaşam alanı yaratarak kentin biyolojik çeşitliliğini destekliyor. Çatılar aynı zamanda yağmur suyunu saklıyor ve ince tozları tutarak hava kirliliğinin etkisini azaltıyor. Yeşil çatılar, çok az bakım gerektiren, çiçekleri bal arılarının ve yaban arılarının çok sevdiği sedum (dam koruğu) türünde bitkilerden oluşuyor.
4
Bölge insanlarını da projeye dahil etme amacında olan belediye, çatılarını yeşil çatılara dönüştürmek isteyenlere finansman sağlayarak destek oluyor. Böylece arıların kent ortamında yaşam alanlarını genişletmeyi hedefliyor.
5
Utrecht sakinleri yeşil duraklardan duydukları memnuniyeti ve gururu sosyal medya paylaşımlarıyla dile getiriyorlar.
6
7
8
Olumlu yaklaşanların yanı sıra olumsuz eleştiriler de yok değil. Simon Waters adında bir kullanıcı "Onların yaşam alanlarını mahvediyoruz ve sonra da onlara da otobüs duraklarının üzerinde minicik alanlar armağan ediyoruz. Gelmiş geçmiş en cömert türüz değil mi?" şeklinde eleştiri getirmiş.
9
Şehir, 2 yıl önce dünyanın en büyük kapalı bisiklet otoparkını inşa ederek adından söz ettirmeyi başarmıştı. 2028 yılına kadar tamamen karbon-nötr taşımacılığa sahip olmayı hedefliyor. Bu yılın sonuna kadar otobüs filolarına 55 adet elektrikli otobüs eklemeyi planlıyor. 2020'de yenilikçi bir deney yapmayı düşünen belediye, bu deneyle bisiklet yollarına yerleştirilen güneş panellerinden ne derece verim alınacağını test edecek. Deneyin sonucuna göre daha fazla bisiklet yoluna güneş paneli yerleştirilecek.Haber Yayın Tarihi: 30.07.2019 11:08 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ukraynalı Kainat Güzeli Anastasiya Subbota, iki ülke arasında krize neden oldu! Şarkılarıyla gönülleri fetheden Zakkum'un solisti, estetik operasyonla bambaşka biri oldu! 14 yaşındaki genç, cinsel organına soktuğu manyetik toplar yüzünden canından oluyordu! Rus Barbie olarak ünlenmişti! Siz ona bir de şimdi bakın Game of Thrones'un Khaleesi'si Emilia Clarke'dan olay sevişme sahnesi itirafı: Babama izletmedim!