Hormonlu ve Bozuk Gıdaları Anlamanız İçin Püf Noktaları - Son Dakika

Hormonlu ve Bozuk Gıdaları Anlamanız İçin Püf Noktaları

12.01.2017 16:08

1
Hormonlu gıdalar, obezite ve kanser başta olmak üzere pek çok hastalığın nedeni oluyor. Yediğimiz, içtiğimiz meyve ve sebzelerin hormonlu ya da bayat olup olmadığını anlayabilirsiniz. İşte hormonlu ve bayat gıdaları ele veren belirtiler...

2
Domates:
Domates:
Domates kesildiğinde içi fazlaca boş, çekirdeksiz, içi çok sulu, meyvenin ucunda sivri memeler ve anormal bir şekle sahipse hormonlu olduğundan şüphelenebilirsiniz. Ayrıca hormonlu domateslerde dik kesildiğinde ortasında beyaz ve sert bir tabaka görülür.

3
Salatalık:
Salatalık:
Şekilsiz, bir ucu kalın, bir ucu ince veya yan yana yapışık meyvelere dikkat edin. İçleri adeta sünger gibi, çekirdek evi de kof bir yapıya sahiptir. Yenildiği zaman tat vermez.

4
Biber:
Biber:
Aşırı büyük ve etli bir görünüme sahiptir. Çekirdek evi boş, etli kısımda domatesteki gibi beyaz ve sert bir doku hakimdir.

5
Patlıcan:
Patlıcan:
Şekli bozuktur. Kenarında meme gibi şişlikler görülür. Yan yana yapışıktır. Etli kısmı sünger gibi kof, çekirdeksiz olur.

6
Patates:
Patates:
Şekilsiz ve yumruları birbirine yapışıktır. Patateste aşırı gübre ve hormon kullanılırsa içinde kararmalar görülür.

7
Karpuz:
Karpuz:
Hormonlu karpuzların çekirdek evleri boştur. Yendiği zaman aşırı nişasta kokusu verir.

8
Kabak:
Kabak:
Şekli bozuk ve çekirdeksiz.

9
Çilek:
Çilek:
Isırdığınızda çileğin orta kısmında boşluk varsa hormonludur.

10
Mısır:
Mısır:
Kusursuz ve sıralı şekilde düzgün mısır almayın.

11
Zeytin:
Zeytin:
Sıkça boya kullanılan zeytinin çekirdeği eğer kahverengi değil siyahsa yemeyin.

12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Dondurulmuş gıdalar:
Dondurulmuş gıdalar:
Üzerinde buz taneleri olan ürünleri almayın. Bu ürünün çözülüp tekrar dondurulduğunu gösteriyor ki birçok mikroorganizmanın üremesi ile karşılaşılmış olunabiliyor. Dondurulmuş gıda reyonundan satın alacağınız ürünlerin -18 santigrat derecede muhafaza ediliyor olmasına özen gösterin.

26
27
Tavuk:
Tavuk:
Tavuk ürünleri çok kısa sürede bakteri ürettiğinden bulaşıcı ve ölümcül hastalıklara neden olabiliyor. Bu nedenle ürünü alırken renginin normal, diri görünümlü olması, kendine has kokusunun haricinde şüpheye düşürecek bir koku bulunmaması ve göğsüne bastırdığımızda esnek olup eski şeklini alması, sulu ve gevşek bir görüntüye sahip olmamasına dikkat etmeli.

28
Konserve gıdalar:
Konserve gıdalar:
Konserveler de sağlıksız koşullarda satıldığında önemli riskler barındırabiliyor. Kapağı ve tabanı bombe yapmış, etiket bilgisi yıpranmış ve eskimiş ürünlerden mutlaka kaçınmanız gerekiyor. Kapağın üzerindeki bombe; o üründe clostridium botilinum mikroorganizmasını gösterebilirken bu tip bir gıdanın ölüme yol açabiliyor.

YORUMLAR
500

Son Dakika Hormonlu ve Bozuk Gıdaları Anlamanız İçin Püf Noktaları - Son Dakika


Advertisement