Son Dakika Haberleri: Hükümetten Hayatımızı Değiştirecek Düzenlemeler

Hükümetten Hayatımızı Değiştirecek Düzenlemeler

6 yıl önce

1
Hükümetin üzerinde çalıştığı yeni iç güvenlik reform paketinin ayrıntılarını Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ak Parti Grup toplantısında açıkladı. Jandarmada atamalar, askerden alınıp İçişleri Bakanlığı'nın uhdesine bırakılıyor, Jandarmanın üniforması değişiyor, pasaport ve ehliyet verme yetkisi Emniyet'ten alınıp, Nüfus İşleri Müdürlüğü'ne veriliyor, molotof kokteyli resmen saldırı silahı sayılacak, bonzai uyuşturucu kapsamına alınacak, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yeni düzenlemeler yapılacak...

2
Türkiye vatandaşları yapılacak düzenlemenin ardından ehliyet ve pasaportu Emniyet'ten değil, Nüfus ve Vatandaşlık İdaresi'nden alacak.

3
Vatandaşların, evlenme, boşanma, ölüm ve doğum gibi bildirimleri yapmak için bizzat Nüfus İdaresine gitmesine gerek kalmayacak.

4
Vatandaşlar, isimlerini ve soyadlarını değiştirmek istediklerinde, mahkemeye gitmelerine gerek kalmayacak. Nüfus İdaresi'ne verilecek tek bir dilekçeyle, vatandaşların istedikleri isim ve soyadı kullanmalarının önü açılaca

5
Vatandaşların nüfus kayıt ve ikametgah belgelerinin muhtarlıklar yerine, internet üzerinden, e-devlet sisteminden almalarının önü açılacak.

6
Jandarmanın mevcut üniforması değişecek. Jandarmanın kıyafetini İçişleri Bakanlığı belirleyecek.

7
Mevcut sistemde atamaların Yüksek Askeri Şura tarafından yapıldığı Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda sistem değiştiriliyor. Atamaları yapma yetkisi İçişleri Bakanlığı'na veriliyor.

8
Polise 24 saat gözaltı yapma hakkı veriliyor. Ancak bu yetki için üst amir ya da mülki amirden onay alma ve savcıya bilgi verme şartı getiriyor. Savcı gerek görürse, bunu 48 saat uzatabilecek. Zanlı en geç 4 günde Hakim karşısına çıkarılacak.

9
İstihbarat alanında teknik takip ve dinleme gibi önlemler konusunda denetim arttırılacak. Denetimi İçişleri Bakanlığı'nın yanı sıra, Başbakanlık Teftiş Kurulu yapacak. Ayrıca Meclis'te 17 kişilik komisyona da rapor sunulacak.

10
Herhangi bir suçun önlenmesi için önleyici kısa süreli bir istihbarat dinlemesinin yapılması halinde, bu dinlemeler TBMM'de bütün partilerin katıldığı komisyonda değerlendirilecek, rapor altına alınacak.

11
Yapılan izinli gösterilere müdahale eden, saldırıda bulunan gruplar engellenecek. Şiddete dönüştüren her türlü eylem suç sayılacak.

12
Molotof kokteyli konusunda yasalardaki muğlaklık ortadan kaldırılacak, molotof resmen saldırı silahı kapsamına alınacak.

13
Gösterilerde, yüzünü kapatmak suç sayılacak. Gösteri alanına silahla girilmesine izin verilmeyecek. Gösteri alanına silahla girdiği saptananlara verilen ceza arttırılacak.

14
Toplumsal olaylarda verilen zararlar, suçluya rücu edilecek. Bu rücu zaman aşımına tabii olmayacak.

15
Bonzai, tıpkı eroin gibi uyuşturucu kapsamına alınacak. Uyuşturucu imal ve satışı suçu, terör suçları kapsamına alınacak.

16
Sosyal medyaya şiddet çağrısı yapan ve nefret söylemi yayan yayınlar konusunda denetim ve ceza geliyor.

17
Engelli, hasta, yaşlılar için ifadelerini evlerinde vermelerinin önü açılacak. Karakola ya da mahkemeye gelmelerine gerek kalmayacak.

18
TBMM'de kurulacak Kolluk Gözetim Komisyonu ile, kolluk kuvvetlerinin kendilerine verilen yetkiyi kötüye kullanıp kullanmadıkları denetlenecek. Komisyona Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, Barolar Birliği ve üniversitelerden temsilciler de destek verecek.

19
Yapılacak olan tüm reformlar, önce TBMM AB Uyum Komisyonu'ndan geçirilerek, AB mevzuatına uyumu sağlanacak.

20
İş sağlığı ve güvenliği konusunda yeni bir düzenleme yapılacak.

21
Kişisel verilerin korunması kanununda düzenleme yapılacak.

22
Patent haklarının güvenceye alınması için yeni düzenleme yapılacak.

23
Elektronik ticaretin düzenlenmesi için yasal çalışma yapılacak.

24
25
26
27
28
Jandarmanın mevcut üniforması değişecek. Jandarmanın kıyafetini İçişleri Bakanlığı belirleyecek.Haber Yayın Tarihi: 21.10.2014 03:55 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Nefes alamıyor diye soluğu hastanede aldı! Burnundan çıkan şey doktorları bile şoke etti Sivas'ta şaşkına çeviren görüntü! Gören 'Çin Seddi gibi' diyor MasterChef'in yakışıklı İtalyan şefi Danilo Zanna'nın eşi Türk çıktı! Sen Anlat Karadeniz'in yıldızı İrem Helvacıoğlu'nun kardeşine bakın! İkizi gibi Ünlü oyuncudan olay itiraf: İntikam almak için kocasıyla yattım!