Hun Kralına Ait 2000 Yıllık Hazine Bulundu - Son Dakika

Hun Kralına Ait 2000 Yıllık Hazine Bulundu

15.02.2016 09:40

1
Marquis Hai Hun devleti kralının mezarını açan Çinli arkeologlar, 2.000 bin yıllık kral hazinesini buldu. Tamamen altın paralar ve eşyalardan oluşan hazine içinde sikkeler, külçe altınlar, yeşim kolyeler ve som altın eşyalar bulunuyor.

2
Jiangxi eyalet hükümeti, Batı Han Hanedanlığı Haihun Devleti (MÖ.206) adına 7 kilometrelik bir anıt parkı yapmaya karar verdi.

3
Gerçekleştirilen kazılar sırasın açılan Hun devleti kralının mezarından son yılların en büyük hazinesi ortaya çıktı.

4
Mezarda çıkarılan arasında, kralın yemek yediği tabakların bile altından olduğu belirtildi.

5
Altının dışında bronz ve demir eşyalarda bulundu.

6
İşte Çinli kralın hazinesi...

7
8
9
10
11
12
13
14
Bir diğer ilginç hikaye yine Çin'de yaşandı. Sergilenmek üzere Çin'den Hollanda'ya getirilen Buda heykelinin içinde, Budist bir rahibe ait olduğu tahmin edilen mumyalanmış bir beden çıktı.

15
Hollanda'daki Drents Müzesi uzmanları, heykeli Meander Tıp Merkezi'ne gönderip bilgisayarlı tomografisini çektirdi.

16
Yapılan DNA testlerinin ardından, mumyanın günümüzden bin yıl öncesine ait olduğu tespit edildi.

17
Heykel ve içindeki mumyanın interaktif tomografisi, mayıs ayına kadar Macaristan'daki Ulusal Tarih Müzesi'nde sergilenecek.

18
Ancak yapılan incelemede Buda heykelinin içinde, Budist bir rahibe ait olduğu tahmin edilen mumyalanmış bir beden çıktı. Asya'daki Budist keşişlerin arasında kendini mumyalama uygulamasına sıklıkla rastlanıyor.

19
Yakın zamanda Moğolistan'da bulunan 200 yıldır meditasyon pozisyonundaki mumya da bu uygulamaya bir örnek teşkil etmişti. Moğolistan'da 200 yıl önce meditasyona geçen bir rahibin lotus pozisyonunda oturur vaziyette bulunan mumyalaşmış bedeni dünyayı şoke etmişti.

20
Yeni iddiaya göre, rahibin bedeni hâlâ canlı ve 'derin meditasyona' devam ediyor.

21
22
Aynı şekilde bir başka mumya da Moğlistan'da ortaya çıkartıldı. Bedeni gün ışığına çıkarılan Budist'in 'lotus' duruşu adı verilen pozisyonda olduğu ve açık olan sol eli ve Sutra öğütlerini sembolize eden sağ eli, eski geleneklere göre 'tukdam' (Budalık mertebesinden bir önceki aşama) meditasyonunda kalarak yüzlerce yıl öylece kalan bir rahip mumyası bulundu.

23
İngiliz The Independet gazetesinin haberine göre, Moğolistan'ın Songinokhairkhan eyaletinde, 200 yıl önce meditasyona geçen Lama'nın (Tibetli rahip) mumyalaşmış bedeni hâlâ yaşıyor..

24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
Mısır'da da hayret verici bir olay yaşandı ve Mısır'da bir milyondan fazla olduğu tahmin edilen mumyalanmış insan bedenini içeren bir mezarlık ortaya çıkarıldı.

39
Bilim insanları Kahire'nin 96 kilometre güneyindeki Feyyum bölgesinde yapılan kazılardan 1700'den fazla mumya gün yüzüne çıkarttı.

40
Kazıyı yapan çalışma liderinin söylediklerine göre, yerin 23 metre altında bu mumyaların benzerinden bir milyondan fazla var.

41
Bu mumyalar bin beş yüz yıl önce MS. I. ve VII. yüzyıllarda Mısır'ın Roma ve Bizans İmparatorlukları'nın hakimiyetinde olduğu dönemlerde gömüldüğü düşünülüyor.

42
Mısır'da keşfedilen birçok ünlü mumyalanmış kalıntıların aksine, bu toplu mezarlarda sıradan vatandaşlar farklı olarak kraliyet veya önemli figürler yer alıyor.

43
Bilim insanlarının bu kadar çok sayıda mumyayı birarada bulmalarından dolayı şaşkınlığa düştükleri bildirildi. Arkeloglar, Kral Ptolemy II. Phiadelphus'tan sonra Philadelphia olarak adlandırılan kasabanın mezarlığı olduğunu tahmin ediyor.

44
Araştırmacılar kazıdan 213 santimetreden daha uzun bir adamın mumyasını ortaya çıkarttı.

45
Kazının proje müdürü olan Brigham Young Üniversitesi'nden Profesör Kerry Mühlestein, "Biz bu mezarlığın içinde bir milyondan fazla mezarın olduğundan neredeyse eminiz. Bu mezarlık çok büyük ve katman katmandır" dedi.

Son Dakika Hun Kralına Ait 2000 Yıllık Hazine Bulundu - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yeşilçam'ın ok kirpikli güzeli, süper minili pozuyla mest etti 3 çocuğunun annesini önce takip edip vurdu, sonra üzerine benzin dökerek yaktı Banyoya telefonla giren genç kızın bir anlık hatası sonunu getirdi Bir an durdu ve dönüp baktı! 'Ormanın hayaleti' fotoğrafçıya böyle poz verdi Bu görüntü yalnızca bir ülkede olur! Yağmur yağsın diye 2 kurbağayı törenle evlendirdiler
Advertisement