Hurdaya Ayrılan Vosvos'u Baştan Yarattı - Son Dakika

Hurdaya Ayrılan Vosvos'u Baştan Yarattı

17.08.2017 10:54

50 yıllık motor ustası Vosvos'unu satamayınca; tüm parçalarını söküp, baştan yarattı...

1
Ankara'nın Mamak İlçesi'nde oturan, 5 çocuk babası Yıldız, yaklaşık 20 yıl önce 1960 model 'vosvos' Otomobil aldı. Daha sonra bu aracı hurdacıya satmak isteyen Yıldız, istediği fiyata alıcı bulamadı.

2
Bunun üzerine sinirlenen Yıldız, aracı tüm parçalarını sökerek, yeniden dizayn etmeye karar verdi. Elli yıllık motor ustası Yıldız, ilk başta aracın şasisini yarım metre artırarak, otomobilin boyunu uzattı.

3
Daha sonra otomobil tamircilerinin kullanmadığı hurda parçalarını toplayarak, hayalindeki aracı tasarlayan Yıldız; sandalye, musluk başı, kalorifer peteği parçası ve yatak başı gibi malzemeler kullanarak, yalnızca motorunu aldığı otomobili baştan yarattı.

4
Yıldız, 7 bin 500 TL'ye mal ettiği üstü açık otomobili, çeşitli aksesuar malzemeleriyle de süsledi. Kendisine ait otomotiv dükkanında sergilediği otomobille zaman zaman yolculuk yaptığını da belirten Yıldız, aracın saatte 200 kilometre hız yapabildiğini ve araç üzerindeki çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

5
"BAYBURT'A GİTTİM, GELDİM"
BAYBURTA GİTTİM, GELDİM

Bir dönem Avrupa'da motor ustası olarak çalışan Halis Yıldız, otomobilin kasasını söktükten sonra her tarafını kendisinin yaptığını belirterek, şunları söyledi:

6
"200 kilometre sürat yapar. Dağlara bayırlara her tarafa çıkar. Bin 600 motor yaptım. Bunla ben Bayburt'a gittim, oradan geri geldim. Epey yerleri dolaştım. Bu arabada ne istersen (malzeme) var. Sandalye parçasından tut, kalorifer parçasına kadar her şey var. Kilometre ve saatlerini ben yaptım. Hala da yapmaya devam edeceğim. Motor hazırlayıp taktım. Bunun için epey uğraştım. Hala da uğraşmaya devam ediyorum. Güzel güzel şeyler yapıyorum. Bas marşına çık dünya turuna. Hiçbir şey olmaz"

7
"15 BİN TL TEKLİF ETTİLER, VERMEDİM"
15 BİN TL TEKLİF ETTİLER, VERMEDİM

Otomobilin, görenlerin ilgisini çektiğini söyleyen Yıldız, "Görenler durdurup resim çekiniyor. Amerika'ya kadar resmi gitti. Güzel bir şey, uğraşınca oluyor. Bunu ben 7 bin 500 TL'ye mal ettim. Bu arabayı isteyen oldu, 15 bin TL verdiler ama ben vermedim. Buradaki arabaların hepsinden sağlamdır. Nereye gidersen git hiç korkma" diye konuştu.

8
"TRAFİKTE SORUN OLMUYOR"
TRAFİKTE SORUN OLMUYOR

Trafiğe çıktığında polislerin kendisini durdurduğunu dile getiren Yıldız, "Ben kendim icat ediyorum' dedim. Trafik polisleri baktılar, 'Eline sağlık, git nasıl istersen öyle yap' dediler. Trafikte sorun olmuyor" dedi.

9
Diğer otomobillerle kendisinin yaptığı otomobil arasındaki farkı da açıklayan motor ustası Halis Yıldız, "Benim kilom 62. Bunun altında bir düğmesi var, onu ayarladım. Benden başka birisi çıksa da çalışmıyor. 62 kilo yük olacak. Şoför koltuğunda olacak, yoksa çalışmıyor. Ben kilo alırsam ayarlıyorum. O zaman düzgün düzgün çalışıyor" diye konuştu. Benzinli otomobilin üzerini kış mevsiminde kapatacağını söyleyen Halis Yıldız, otomobili satmayı düşündüğü de belirtti.

Son Dakika Hurdaya Ayrılan Vosvos'u Baştan Yarattı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500
13:22
Advertisement