Son Dakika Haberleri: Hürrem Sultan'ın Hayatı

Hürrem Sultan'ın Hayatı

7 yıl önce

1
Hürrem Sultan, 1506 yılında doğmuştur. Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi ve Osmanlı tarihinde önemli roller oynamış bir haseki sultandır. Osmanlı'nın en güçlü kadınlarından Hürrem Sultan'ın Slav asıllı olduğu söylenir.
2
Ukraynalılar ise Hürrem Sultan'ın Ukraynalı Roxelana olduğundan emin. İlk kez saraya, bir yabancı kadın, padişah eşi olarak Hürrem Sultan'la girmiştir.
3
Güzelliği nedeniyle küçük yaşta Kırım hanı tarafından Osmanlı sarayına sunulan Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Dişiliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve sarayın ileri gelenleri arasında kendine yer edindi.
4
Kanuni'nin aşırı güven ve sevgisini kazanarak onun nikahlı eşi olmuştur. Hırsıyla Osmanlı sarayında en etkin güçlerden biri haline gelen "Haseki Sultan"lardan yani first ladylerden biri diyebiliriz.
5
Daha sonra belli bir plan dahilinde çalıştı, el altından çeşitli entrikalar uygulayarak on altıncı yüzyıl Osmanlı tarihini olumsuz yönde etkiledi.
6
Kanuni'nin, Gülbahar Hatun'dan olan veliahtı Sultan Mustafa'yı ortadan kaldırmak için çeşitli entrikalar ile önce Gülbahar Hatun'u, ardından kırk yaşındaki veliaht Mustafa'yı boğdurttu.
7
Tüm bunlara rağmen, oğullarından birinin tahta çıkışını göremeden 18 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan 8 sene önce 52 yaşındayken öldü.
8
Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü. Türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden İznik çinileriyle kaplıdır.
9
Hürrem Sultan'ın doğduğu yer olduğu sanılan Ukrayna'ın Rohatyn kentindeki Hürrem Sultan anıtı
10
11
12
Türkiye'nin Baş Belası Kene Geri Döndü, İlk Ölüm Haberi Geldi Rus Generalin Cesedinin Yıllardır Neden Bozulmadığı Ortaya Çıktı
Tunceli'de 4 PKK'lının Teslim Olma Anı Askerin Kask Kamerası Tarafından Kaydedildi

1