Hybrid Uzmanı Toyota’dan Prius - Son Dakika

Hybrid Uzmanı Toyota’dan Prius

15.09.2014 15:50

1
Otomobil tercih ederken önemli bir kriter olan yakıt tüketimi gün geçtikçe hybrid araçları daha çok ön plana çıkardı. Toyota'nın bu alandaki tecrübeli modeli Prius'u Haberler.com okurları için test ettik. İşte Esad Sivri'nin kaleminden Toyota Prius…

2
Fosil yakıtlarda yaşanan sıkıntı yüzde 100 elektrikli modelden hidrojenle ilerleyen otomobillere kadar pek çok seçeneğin pazara sunulmasına neden oldu.

3
Toyota ise 90'lı yılların ortasından bu yana hybrid (içten yanmalı ve elektrikli motor) otomobiller üzerine uzmanlaşarak ciddi tecrübe kazandı.

4
Çevreci otomobillerin çirkin olduğu algısını yıkın Toyota, modern tasarımlı Prius ile oldukça iddialı. Tasarımı iyileştirmesinin yanı sıra yakıt tüketiminin en büyük sebebi olan hava sürtünmesini de 0.25'e düşürmüş.

5
Ön bölümde kardeşleri ile benzer bir tasarıma sahip olan Prius, logonun altındaki mavilik ve dik sis farları ile farklılığını gösteriyor.

6
Yan kısımda aerodinamik özelliklere dikkat edilerek tasarlanmış jantlar çok sportif değil ancak eskisine oranla çok daha iyi. Lastik yanaklarının da kalın oluşu sportifliğin ön planda olmadığının diğer bir göstergesi

7
Prius'un arka kısmında iki parçalı arka camı ve şeffaf stop grubu ile dikkat çekiyor. Stoplar arka spoylerle beraber yükseliyor. Küt arka kısmın sağ alt tarafında ‘Hybrid Synergy Drive' logosu yer alıyor.

8
Otomobilin teknolojik oluşu kendisini iç mekanda da hissettiriyor. Özellikle ön konsoldaki farklı tasarımı ile "geleceğe dönüş" filmlerinden fırlamış gibi.

9
Plug-in modellerinden ortada bulunan multimedya ekranında aracın enerjisini nereden aldığını anlık olarak görmek mümkün. Navigasyon ve geri görüş kamerası olarak da kullanılmakta.

10
Sert plastiğin kullanıldığı iç mekanda malzeme kalitesi iddialı değil. Ancak yine de deri döşemelerle birleştiğinde iç mekan kalitesi rahatsızlık yaratmıyor.

11
Orta konsolun en dikkat çekici parçası minik vites topuzu. Mavi renkli vites topuzu rahat bir kullanım sunuyor. Adeta bilgisayar oyunu gibi…

12
Vitesin hemen üzerinde bulunan kontrol butonlarıyla ekonomi modu, güç modu ve tamamen elektrikli mod arasından seçim yapabiliyorsunuz.

13
Toyota Prius, 446 litrelik bagaj hacmine sahip.

14
Kalın yanaklı lastiklerle birleştiğinde iç mekanda beklenmedik bir konfor sunuluyor. Aslında Toyota, Prius modelinde konfora ve yol tutuşa odaklanmamış. Ana hedef ekonomi olmuş.

15
Sadece elektrikli motorun devrede olduğu anlarda iç mekandaki sessizlik konforu artırıyor. Yol tutuş ise orta seviyede diyebiliriz. Aracın sık sık önden kaydığını ve ESP'nin müdahalesine ihtiyaç duyduğunu belirtmeliyiz.

16
Toyota Prius'un frenlerine alışmak biraz zaman alıyor. Akülerin frenleme ve kompresyon anında şarj ediliyor oluşu farklı bir fren deneyimi yaşatıyor.

17
Aslında Toyota, Prius modelinde konfora ve yol tutuşa odaklanmamış. Ana hedef ekonomi olmuş. Aslında bu hedef otomobilin konforuna da olumlu yansımış.

18
Hybrid Prius'da hem benzinli motor hem de elektrikli motor bulunuyor. Benzinli motor 1.798 cc hacmine sahip. Bu motor 5.200 d/d'de 98hp güç, 4.000 d/d'de ise 142 Nm tork üretiyor.

19
Manyetik tip elektrikli motorun ise gücü 81hp, torku 207Nm. İki güç ünitesi aynı anda devredeyken 134hp toplam güce sahip oluyor.

20
Motorlar arasındaki dağılımı gelişmiş güç kontrol ünitesi idare ediyor ve bu işlem çok başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

21
Prius Plug-in modelinde standart prizden şarj edilebilen 21.5 Ahr kapasitesinde bir pil bulunuyor.

22
Bu pil ortalama 1.5 saatte şarj oluyor ve otomobile 23 km sadece elektrik gücüyle ilerleme imkanı sunuyor. Bu pilin verdiği güçle araç maksimum 85 km/s hıza çıkabiliyor.

23
Otomobil fabrika verilerine göre 0'dan 100 km/s hıza 11.3 saniyede ulaşırken son hızı 180 km/s olmakta.

24
Karma kullanımda 2.2 litrelik tüketim iddia ediliyor. Testimizde 1 kez pili şarj ederek yaptığımız ölçümde 2.9 litre ortalama yakıt tüketimi gördük. Şarj etmeden sadece hibrid olarak kullanımda ise ortalamamız 3.8 litre oldu.

25
45 litre depoya sahip Prius Plug-in ile 1.000 km'nin üzerinde menzile ulaşmak mümkün. Konfor ve Yol Tutuş Prius'da orta sertlikte bir süspansiyon kullanılmış.

26
Toyota Prius 1.8 Hybrid Synergy Drive Elegant versiyonunda 51,950 € + 1,060 TL den satılırken, Premium versiyonunda ise 59,800 € + 1,060 TL den satılmakta

Son Dakika Hybrid Uzmanı Toyota’dan Prius - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement