Hz. Davud'un Sarayı Bulundu - Son Dakika

Hz. Davud'un Sarayı Bulundu

07.05.2014 09:43

1
İsrailli bir arkeolog 19 yıllık kazıların sonunda Hazreti Davut'un sarayını bulduğunu iddia etti.

2
İsrailli arkeolog Eli Shukron, 1995'te başladığı kazıların sonunda Hazreti Davud'un efsanevi sarayını bulduğunu iddia etti ve uzun süredir yaşanan bir tartışmayı yeniden ateşledi.

3
Shukron da daha önce sarayı bulduğunu iddia eden arkeologlar gibi, İncil'in yazdığı ifadelere göre araştırma yaptığını belirtiyor.

4
Shukron, her ne kadar güçlü delilleri olduğuna inandığını söylese de bu konuda araştırma yapan çoğu bilim adamı, hâlâ buluntuların yeteri kadar güçlü kanıt sağlamadığını iddia ediyor.

5
Shukron konuyla alakalı olarak, "Burası Hazreti Davut'un sarayı, burası Zion'un kalesi ve burası Hazreti Davut'un Jebusites'lerden aldığı yer. Tüm alan İncil'de anlatılana mükemmel derecede uyuyor" açıklamasını yapıyor.

6
Çoğu arkeolog Hazreti Davut'un tarihi bir karakter olduğu konusunda anlaşıyor. Ancak onları bölen Kudüs'ün hangi bölümünü Hazreti Davut'un fethedip sarayı yaptığı.

7
Arkeologlar, Kudüs'te Kral Süleyman'ın döneminden kaldığına inandıkları bir su deposu buldu. Rezervuarın, Mescid-i Aksa'yı ziyaret etmek için gelen hacılar tarafından kullanıldığı düşünülüyor.

8
İsrail Antika İdaresi (IAA), M.Ö birinci yüzyılda inşa edildiğine inandıkları su deposu, İlk Tapınak Dönemi'ne işaret ettiğine dikkat çekti. Kral Süleyman'ın tapınağı olarak kabul edilen bu yapı, M.Ö 957'de inşa edilmiş ve M.Ö 586'da Babilliler tarafından yok edilmişti.

9
IAA, su deposunun yaklaşık 250 metre küp su alabilecek kapasite olduğunu tahmin ediyor.

10
Arkeologlar, su kaynağı olarak kullanılan yapının antik Kudüs'te halk tarafından kullanılıyor olabileceğini belirtirken, konumunun o dönemki dini yaşayışa ait ipuçları verdiğini ifade etti.

11
İsrail Doğası ve Parkları İdaresi'nin baş arkeoloğu Tvika Tsuk, "Mescid-i Aksa yakınlarındaki su deposu, burayı ziyaret eden hacıların içmesi ve temizliği için kullanıldığı gibi günlük işlerde de kullanılmış olmalı" ifadesini kullandı.

12
Kazı çalışmalarının başında yer alan Eli Şukron, su deposunun, yüzyıllar önce Kudüs'ün sahip olduğu su sistemine dair bilgi verdiğini söyledi.

13
Şukron, "Anlaşılan o ki, İlk Tapınak döneminde Kudüs'ün tek su kaynağı Gihon Nehri değildi. Şehirdeki su kaynakları da halkın ihtiyacını karşılıyordu." dedi.

14
IAA, üç bin yıllık su deposunun, İkinci Tapınak Dönemine (M.Ö 530-70) ait bir drenaj kanalını ortaya çıkarmak için yapılan kazılarda ortaya çıktığını belirtti.

15
Söz konusu kanal inşa edilirken, kanalın yolu üzerindeki antik su deposu gibi yapıların da değiştirildiği belirtildi.

16
Arkeologlar, antik su deposunun alçısındaki işaretlerden ve İlk Tapınak döneminden kalma diğer su depolarına olan benzerliğinden yaşını doğru hesapladıklarını düşünüyor.

17
Antik yapı hakkındaki sunum, 6 Eylül'de yıllık Antik Kudüs Çalışmaları konferansında sunuldu.

18
Mescid-i Aksa, Müslümanlar, Yahudiler ve Hıristiyanlar tarafından kutsal kabul edilen Harem-i Şerif'te yer alıyor.

19

Son Dakika Hz. Davud'un Sarayı Bulundu - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yeri şimdilik gizli tutuluyor! Bu izlerin 5 bin yıllık olduğu tespit edildi Mucize Doktor'un Açelyası isyan etti! "Bedenimi istediğim gibi kullanırım" deyip yatak pozunu paylaştı İki kez tecavüze uğrayan kadın orduya katıldı! Verdiği silahlı pozlarla kadınlara çağrıda bulundu Çocuğu yaşındaki zihinsel engelli kızla evlenen 55 yaşındaki adama tepki yağdı Elektrikçiler, kabloların yerini değiştirmek için yaptıkları kazıda yanlışlıkla orta çağdan kalma gizli bir tünel keşfetti