İçinde 45 Dakika Bile Durulamayan Dünyanın En Sessiz Odasından 10 Kare - Son Dakika

İçinde 45 Dakika Bile Durulamayan Dünyanın En Sessiz Odasından 10 Kare

16.01.2017 10:45

1

“Dünyanın en sessiz odası”, ABD'nin Minnesote eyaletinin Minneapolis kentindeki Orfiel Labaratuvarı'nda bulunuyor. En sessiz diyoruz; çünkü insan kulağının işitebileceği en düşük şiddet 0 desibel'ken; bu odadaki ses şiddeti -9 desibel. -9 desibel ise “çıldırtan sessizlik” anlamına geliyor.

2
Dünyanın en sessiz odasının kuruluş amacı, işitme cihazlarının testlerini yapabilmek.
Dünyanın en sessiz odasının kuruluş amacı, işitme cihazlarının testlerini yapabilmek.

Bu oda o kadar sessiz ki; damarlarınızda akan kanın sesini, kalp atışlarınızı ya da kulaklarınızdaki kemiklerin çıkardıkları sesleri bile net bir şekilde duyabilirsiniz.

3

İnsan beyni, bu kadar sessiz bir ortama adapte olamayacağı için; bu odada vakit geçirdiğinde ciddi sorunlar yaşayabilir.

4

İnsan evrimi, belli bir düzeyde fon sesi olan ortamlardan oluşur. Ve doğduğumuz ilk andan beri de daima belli bir sesin olduğu ortamlarda bulunmuştur. Bizim sessiz olarak tanımladığımız ortamlarda bile aslında ses bulunmaktadır.

5

Bu dayanılmaz sessizlik, beynin çelişkili sinyaller üretmesine ve halüsinasyonlar görmesine neden olabilir.

6

Dünyanın en sessiz odasıyla ilgili yapılan haberlere göre, insanlar bu odaya 45 dakikadan daha fazla dayanamamaktadır. Ancak Derek Muller, odada 45 dakikadan fazla durmuş ve böylece bu iddiayı da çürütmüştür.

7

Hayalinin bile son derece ürkütücü olduğu bu odada 45 dakikadan daha fazla durabilen Derek Muller, bu sürenin çoğunu oturarak tamamlamış.

8

Bunun sebebi ise, ayağa kalksa ve hareket etse bile hiçbir şekilde ses çıkmaması. Çünkü hal böyle olunca, beyin bulunduğu ortama ciddi anlamda yabancılaşıyor.

9
10

YORUMLAR
500

Son Dakika İçinde 45 Dakika Bile Durulamayan Dünyanın En Sessiz Odasından 10 Kare - Son Dakika


Advertisement