İdam Mahkumlarının Son Yemekleri - Son Dakika

İdam Mahkumlarının Son Yemekleri

20.02.2015 15:55

1
ABD'nin Georgia eyaletinde gelecek hafta idam edilecek kadın mahkumun, son isteği dikkat çekti.

2
46 yaşındaki Kelly Renee Gissendaner, 25 Şubat'taki infazı öncesinde son isteğini, uzun bir listeden oluşan yemek menüsü olarak hapishane yönetimine sundu.

3
Menüde, iki büyük peynirli hamburger ve patates kızartması, salata, patlamış mısır, domates, havuç, kızartılmış soğan ve yumurta, süt, limonata ve vanilyalı dondurma bulunuyor.

4
Kocasını 1997'de öldürmekten suçlu bulunan Gissendaner, eyalette son 70 yıldır idam edilecek ilk kadın mahkum olacak.

5
İşte Gissendaner koğuşunda böyle görüntülenmişti.

6
İdam mahkumlarının cezaları infaz edilmeden önce yedikleri son yemekleri sizi oldukça şaşırtacak.

En ilginç taleplerden biri 1963'te cinayetten idam edilen Victor Feguer'e ait; Feguer son yemeğinde bir adet zeytin istemiş. Reynolds'a göre bu tercihin arkasında öldükten sonra içinden barışın sembolü olan zeytin ağacının yetişeceği inancı yatıyor.

7
Son yemeğinde tek bir zeytin isteyen Victor Feguer, adam kaçırma ve cinayet suçlarından asılarak idam edildi.

8
John Wayne Gacy, son yemeğinde 12 kızarmış karides, bir kova orijinal KFC tavuğu, patates kızartması ve çilek istedi.

9
Tüm bu yemeği isteyen Gacy, cinayet ve tecavüz suçlarından dolayı zehirli şırıngayla idam edilmeden önce üç ayrı KFC restoranını yönetti.

10
Oklahoma bombacısı Timothy McVeigh, ana yemek yerine sadece naneli ve çikolata parçacıklı dondurma istedi.

11
Timothy McVeigh 168 kişinin ölümüne yol açmaktan idam edildi.

12
Allen Lee Davis, son yemeğinde ıstakoz kuyruğu, kızarmış patates ve karides, midye, sarmısaklı ekmek ve kök birası istemişti.

13
54 yaşındaki Allen Lee Davis, üç kişiyi öldürmek ve soygun suçlarından idam edildi.

14
55 yaşındaki Angel Nieves Diaz ABD Florida'da adam öldürme hırsızlık yüzünden idam cezasına çarptırıldı. Nives Diaz bakın kendisine son yemeği sorulduğunda ne yaptı?

Nives Diaz son yemeğini yemeyi reddetti.

15
55 yaşındaki Diaz silahlı soygun, cinayet ve adam kaçırma suçlarından zehirli şırıngayla idam edildi.

16
Ted Bundy son yemeği olarak "özel" menüyü reddedince kendisine biftek, yumurta, kızarmış ekmek, yağ, süt ve meyve suyu verildi.

17
43 yaşındaki Ted Bundy'nin hemen hemen işlemediği bir suç kalmamış. Bundy tecavüz, ölü ile seks yapma, ve 35'ten fazla kez cinayet işleme suçlarından dolayı idam cezasına çarptırıldı.

Bundy ölmeden önce biftek ve yumurta yemeyi tercih etti.

18
Ronnie Lee Gardner, son yemeğinde ıstakoz kuyruğu, biftek, elmalı turta ve vanilyalı dondurma yedi, ayrıca son günlerinde Yüzüklerin Efendisi üçlemesini izlemesine izin verildi.

19
49 yaşındaki Ronnie Lee Gardner hırsızlık, soygun ve 2 cinayet suçundan idam mangasınca kurşuna dizilerek idam edildi.

20
Ricky Ray Rector son yemeği olarak biftek, kızarmış tavuk, vişneli Kool-Aid ve cevizli turta istedi, ancak tatlıyı yemedi.

21
42 yaşındaki Ricky Ray Rector, iki cinayet suçundan zehirli iğne ile idam edildi, son yemeğinde turtasını yememesini ise "Onu sonraya saklıyorum" sözleriyle açıkladı. Rector'un avukatları, müvekkilerinde zeka geriliği olduğu savunmasını yapmışlardı.

22
Stephen Anderson son yemeğinde iki kızarmış ekmek, peynir, lapa ve mısır karışımı, şeftalili turta ve çikolatalı dondurma istedi.

23
49 yaşındaki Stephen Anderson hırsızlık, saldırı ve 7 cinayet suçundan zehirli iğne ile idam edildi.

24
Haber içerikli videolar, filmler ve belgesellerin bir arada toplandığı British Pathe, arşivindeki idam fotoğraflarını yayımladı. İlk kez yayımlanan infaz fotoğrafları, insanın tüylerini diken dikene den cinsten...

İnfazlardan biri, 1945 yılında Almanya'nın Braunschweig kentinde ajan olmakla suçlanan bir Alman vatandaşına ait. Etrafı bir sizi Amerikan askeri tarafından çevrelenen Alman vatandaşı, yaşamını yitirmeden hemen önce görülüyor.

25
Yine Braunschweig'daki infazdan önce, ajan olmakla suçlanan idam mahkumu ellerinden ve ayaklarından bir direğe bağlanıyor. İdam mahkumlarının infaz öncesinde genellikle gözlerinin bağlandığını söyleyen British Pathe, ajanlıkla suçlanan birçok kişiye bunun uygulanmadığını aktarıyor.

26
Pietro Caruso ise 2. Dünya Savaşı'nın sonlarında İtalyan polis teşkilatının başındaki isimdi. 1944'te Fosse Ardeatine'de düzenlenen katliamı organize edenlerden biri olmakla suçlanan Caruso, bu fotoğrafta bir sandalyeye bağlanmış halde görülüyor. Son istekleri sorulan Caruso, bu fotoğraf çekildikten kısa süre sonra infaz edilmişti.

27
Nazi ajanı Richard Jarczyk, bir Amerikan askeri tarafından gözaleri bağlanarak infaza hazırlanıyor. Jarczyk, Amerikan askeri teçhizatlarına sabotaj girişiminde bulunduğunu ve Amerikan askerlerini öldürdüğünü itiraf etmişti.

28
Bu görüntü ise 1959'da Küba'da çekilmiş bir infaz videosundan alınmış. British Pathe, idam mahkumunun suçlarının bilinmediğini ancak infaz edilmeden önce bir sigara içmek istediğini aktarıyor.

29
Japon General Shampei infaza götürülürken, İngiliz askerler de ona eşlik ediyor. Shampei, Avustralyalı savaş suçlularını öldürmekle suçlanmıştı.

30
Bu şok edici kare ise 1911 Trablusgarp Savaşı'ndan. British Pathe, İtalyanların o sırada Osmanlılara karşı korkunç yöntemlere başvurduğunu, halk önünde asmanın da bunlardan biri olduğunu söylüyor.

31
Nazi Gerenali Kurt Daluege, savaş suçu işlediği gerekçesiyle 1946'da Prag'da kaldığı hapishanede idam edilmişti.

32
Çeşitli medeniyetlerin uyguladığı bu idam yöntemlerini okumayı dahi yüreğiniz almayacak. Canlı canlı gömme/ Amerika'da hapishanede kurala uymayanlara uygulanan bu yöntem öncesinde suçlu hücreye kapatılır ve sonrasında canlı canlı gömülür.

33
1000 kesik metodu/

Bu idamda amaç acıyı çoğaltmak ve kurbanın yaşamını o süre içinde hemen bitirmemek.

34
Boyun tekeri/

1980-1990 yıllarında Güney Afrika'da yaygın olarak kullanılan bu yöntemde önce kurbanın başına ve kollarına içi benzin dolu lastik tekerler geçiriliyordu ve sonrasında ateşe veriliyordu. Suçlular en fazla 20 dakikada can veriyordu.

35
Scaphism/

Fars döneminden kalma bir idam yönremidir. Bu yöntemde suçluya bolca bal ve süt yediriliyor. Sonrasında üzerine bal sürerek güneşin altına bağlı bir vaziyette bırakıyorlar. Böylece böcekler suçluyu yiyor ve acılı, uzun vadeli bir ölüme sebep oluyor.

36
Çarkı felek/

Ortaçağ Avrupası'nda en çok kullanılan idam şeklinde suçlu tahta bir çivili tekerleğe yerleştirilerek can veriyordu.

37
Deri yüzme/

Bir bıçakla suçlunun derisi soyuluyor ve bir ağaca halkın ibret alması için bağlanıyor.

38
Vücudu 4'e bölme/

Ortaçağ İngiltere'sinde en çok uygulanan bu yöntemde idam edilecek kişinin vücudu 4 parçaya ayrılır.

39
Kaynatma/

Çarlık Rusya'sında kullanılan bu idam yöntemi yağ, su ve asit birleşiminin kaynatılması sonrası cezalandırılacak kişinin içine atılmasıyla gerçekleşir. En acı veren idam yöntemlerinden biridir.

40
Pirinç boğa/

Antik Yunan'dan gelen bu işkence yönteminde pirinçten yapılan bir boğanın içine yerleştirilen suçlu alttan verilen ateşle ölümü bekler. Yunanlar boğanın kafasını açarlar ve idam edilen kişinin hayrkırışları boğa sesi gibi çıksın isterler.

41
Ling Chi/

Bu yöntem vatan hainlerine ya da ebeveynlerinden birini öldürene uygulanırdı. Cezalandırılacak kişinin önce uzuvları kesilir, sonrasında kalbine saplanan bir bıçakla hayatı sonlandırılırdı. Bu yöntem 1905 yılında yasaklanmıştır.

42
İRAN'da tecavüz suçundan idama mahkum edilen bir erkek, suçu işlediği şehrin işlek meydanlarından birinde önce kırbaçlandı daha sonra asılarak idam edildi.

43
44
45
46
47
48
49
Tarih boyunca birçok millet güvenlik ve asayişi sağlamak amacı ile suçluları ölümle cezalandırmıştır. İşte kanınızı donduracak birbirinden ilginç ceza yöntemleri...

50
Diri Diri Gömülüş: Milattan önce bu işkence şekli hem bireyler için hemde gruplar içinde kullanılıyordu. Kurban genellikle bağlanıp açılan bir çukura atılıp gömülüyordu.

51
Çimento ayakkabılar: Amerikan mafyası tarafından uygulanan bir işkence şeklidir.Kurbanlarının ayakları kül bloklarına yerleştirilip üstüne çimento dökülüp denize fırlatılıyordu.

52
Çarmıha Gerilme: Çarmıh, birbiri üzerine çapraz konmuş iki tahtadan oluşan darağacı. Farsça dört çivi anlamına gelir. Eskiçağ'da kurulu din ve düzene karşı suç işlediği için idamına karar verilenler çarmıha gerilerek öldürülürlerdi.

53
Cumhuriyet Evliliği: Cumhuriyet Evlilik bu listede en korkunç ölüm olmayabilir, ama kesinlikle en ilginç olanıdır.Devrimci Fransa'da başlamıştır.Muthemelen yaşları aynı olan bir kadın ve bir erkeği çıplak bir şekilde yere yatırıp birbirilerine bağlarlardı ve kılıca doğru koşmaları gerekirdi. Hatta bazı durumlarda etrafta su bile bulunmuyordu.

54
Pirinç Boğa: Antik Yunanistan da icat edilen bir tür işkence aleti. Pirinç dökümcüsü Atina'lı Perillos, Agrigentum Tiran'ı Phalaris için yeni bir suçlu öldürme yöntemi olarak icad edildi.

55
Yılan Çukuru: Yılan çukuru tarihi bir idam yöntemidir. Mahkumlar, engerekler gibi zehirli yılanların olduğu çukurlara atılırdı. Rahatsız edilmiş yılanlar onlara saldırır ve mahkumlar zehirlenerek ölürdü.

56
Kedi Patisi: Genelde işkencecinin elinde takılı olan bu pati, kurbanın vücudunun herhangi bir yerindeki etini kemikten ayırmak için kullanılıyordu.

57
Gerdanlık: Genelde Güney Afrika'da uygulanan bu yöntem maalesef hala yaygındır. Küçük bir lastikten oluşur, benzinle doludur.Kurban göğüs ve çevresinde zorlanacak şekilde tasarlanmıştır. Ateşe verilir.

58
Fille Yapılan İşkence: Güney ve Güneydoğu Asya'da, binlerce yıl fillerle idam cezası yapıldı. Filler, iki şekilde yürütülmek üzere eğitilmişlerdi.Yavaşça, uzun zamanlı ama daha acılı.Kırma ki bu bir anda kurban can verirdi.

59
Kolombiya Kravatı: Bu işkence yöntemi en kanlılardandır. Herhangi keskin bir aletle kurbanın boğazı kesiliyor ve sonra dili kesilen yerden dışarı çıkartılıyor ve kravat şeklinde sarkıtılıyor.

60
Tabut işkencesi: Filmlere de zaman zaman konu olmuş bir yöntem. Suçlu insan vücudu şeklinde yapılmış metal bir kafes içine yerleştiriliyor. Bu kafes de bir ağaca veya duvara asılıyor.

61
Askılı işkence aleti En acı verici tekniklerden biri. Tahta çerçeveler üzerine sabitlenmiş ipler suçlunun kollarına ve bacaklarına takılıyor. Alete eklenmiş kolu çevirdiğinizde suçlunun kemikleri büyük bir sesle ve acı çektirerek kırılıyor. Bazı organlar da vücuttan anında kopuyor.

YORUMLAR
500

Son Dakika İdam Mahkumlarının Son Yemekleri - Son Dakika


Advertisement