İdrar Renginiz Bordo ise Dikkat! Kötü Hastalığın Habercisi Olabilir - Son Dakika

İdrar Renginiz Bordo ise Dikkat! Kötü Hastalığın Habercisi Olabilir

31.10.2018 14:14

Doktorlar idrar tahlili ile hastalık teşhisleri koyarken sizler idrar renginize bakarak sağlığınız hakkında ipucu edinebilirsiniz. Bakın hangi renk idrar neyin ya da hangi hastalığın belirtisi:

1
BEYAZ - KOYU İDRAR :
BEYAZ - KOYU İDRAR :
Normal açık sarı renk bir çeşit ürokrom adı verilen doğal pigmentten kaynaklanır. Ancak bu renk, idrar konsantrasyonun değişmesi yanında bazı yiyecekler, ilaçlar, metabolik ürünler ve enfeksiyon ile de değişebilir. Özellikle daha koyu sarı veya beyaza yakın ifadeleri çoğunlukla sıvı tüketim miktarı ile ilişkilidir. Yaz aylarında yetersiz sıvı tüketimi idrar renginin daha koyu olmasına, vücuttan daha az sıvı atılmasına neden olur. Bu aslında böbreklerin görevini iyi yerine getirdiğinin bir ifadesidir. Çeşitli nedenlerle sıvı tüketimi çok ise o zaman da idrar rengi daha beyaza yakın olacaktır.
2
KIRMIZI İDRAR VARSA DOKTORA GİDİN:
KIRMIZI İDRAR VARSA DOKTORA GİDİN:
Kırmızı idrar öncelikle idrarda kan hücresi varlığını düşündürür ve hematuri olarak adlandırılır. Ancak hemen idrar analizi yapılarak bunun kan hücresinden kaynaklandığı gösterilmelidir. Çünkü kanama dışında bazı ilaçlar, bazı zehirlenmeler, ve bazı yiyecekler de idrarın rengini kırmızıya boyayabilir. İdrarda kanamanın dereceleri çok önemlidir.

3
BORDO RENKLİ İDRAR KÖTÜ HASTALIKLARIN HABERCİSİ :
BORDO RENKLİ İDRAR KÖTÜ HASTALIKLARIN HABERCİSİ :
İdrarın kırmızılığı çay renginden, daha koyu ve bordoya yakın bir renge kadar değişen bir şekilde olabilir. Pıhtılar içerebilir. Kanama idrarın başlangıcında, sonunda veya tümünde olabilir. Beraberinde ağrı, idrar yaparken zorlanma gibi başka yakınmalar bulunabilir. Tüm bunları dikkate alarak hastaları değerlendirmek gerekir, ancak kabaca idrar yollarında kanser, taş, bazı idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar kanama nedeni olabileceği gibi, ağır egzersiz gibi hastalık olmayan durumlardan da kaynaklanabilir. İdrarda kanamanın 1 kez dahi olması özellikle belli yaş erişkinlerde ve sigara kullananlarda ayrıntılı araştırma nedenidir ve zaman kaybetmeden hekime başvurulmasını gerektirir. İdrarda kanama ürolojik olmayan hastalıklardan da kaynaklanabilir.
4
MAVİ - YEŞİL İDRAR ÇOK NADİR :
MAVİ - YEŞİL İDRAR ÇOK NADİR :
İdrar rengi turuncu, mavi-yeşil kahverengi veya kahverengi siyah olabilir. Bunlarla ilgili farklı nadir hastalıklar, bazı ilaçlar ve tüketilen besinler neden olarak tanımlanmıştır. Öncelikle kullanılan ilaçlar ve beslenme sorgulanmalı ve idrar analizi yapılarak gerekiyorsa bu hastalıklar araştırılmalıdır.
5
BULANIK İDRAR:
BULANIK İDRAR:
Normalde taze idrar berrak olur. Bulanıklık genelde fosfatüriden kaynaklanır ve aralıklı olarak oluşur. Çok miktarda süt veya sütlü ürünler tüketilmesi bu duruma sebep olabilir. Bu kişilerde genellikle başka yakınma yoktur. İdrar yolu enfeksiyonu da bulanık idrar sebebi olabilir. Keskin ve farklı kokusu ile fosfatüriden ayırt edilebilir.
6
İşte idrar renkleri ve kısa kısa belirtiler:
İşte idrar renkleri ve kısa kısa belirtiler:
7
8
9
10
11
12
13
14

YORUMLAR (6)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika İdrar Renginiz Bordo ise Dikkat! Kötü Hastalığın Habercisi Olabilir - Son Dakika


Advertisement