İhtişamlarıyla Dünyanın En Etkileyici Kalıntıları - Son Dakika

İhtişamlarıyla Dünyanın En Etkileyici Kalıntıları

28.02.2015 12:19

1
Hem hikayeleri, hem de yaşları ve muhteşem güzellikleri ile kalıntılar herkesin ilgisini çekiyor. Bu listede dünyanın harikaları olarak lanse edilen yerleri bulacaksınız. Terracotta Askerleri/ 1974 yılında Xian-Çin bölge halkından birkaç kişi kazı yaparken kilden yapılmış heykel parçaları buldu. Bu olay 20 YY.'IN en büyük arkeoloji olayını başlattı. İmparatorQin Shi Huang, öldükten sonra yaşayacağına inandığı için yeraltında Li Dağlarının eteklerinde 36 yılda 720.000 Çinliyi çalıştırarak Çin diyarının bir modelini yaptırmıştı.

2
Yer altında 8.000 asker bulunuyor. Askerler 11 koridorda 4'lü sıralar halinde dizilmiş durumda. Aralarında hiç kadın asker yok. İmparator kadınları canlı istemiş. Bu nedenle 3.000 kadın İmparatorla beraber canlı canlı mezara gömülmüş. Bu mezarın yapımında çalışanlarda mezardan asla canlı çıkamamışlar. Mezarın üzeri ağaç ve toprakla kapatılmış. Bu sırrı yazan bütün kitaplar yakılmış ve bunu bilen tüm bilim adamları, öğrencileri öldürülmüş. Qin, bu işi son derece ciddiye almış.

3
Roma Banyoları, Bath İngiltere/ Dünya mirası kentlerden biri. Bölgedeki ilk tapınak Keltler tarafından 46 derece sıcaklıktaki suyun kaynağına inşa edilmiş, Romalıların bölgeyi işgalinden sonra kaynak meşe ağacı kazıklarından örülü bir duvar ile çevresi sarılarak havuz haline getirilmiş ve drenaj yapılarak Roma banyolarının inşa edildiği şehir merkezine dek su taşınmış. 6. veya 7. yüzyıllarda, kaynaktaki suyun etrafındaki duvarları yuttuğu öne sürülmekte. Banyolar 18yy.'a kadar şifalı sularıyla hastalıklar için kullanılmış, hatta kente ismini vermiş (bath=banyo) ve 1897'den itibaren halka açılarak şehrin turist çekmesini sağlamış; fakat banyolar kullanıma kapatılmış çünkü sudan alınan örneklerde beyin iltihabı yapan mikroorganizmalara rastlanmış.

4
Moai Paskalya Adası - Şili/ Moailer, Büyük Okyanus'ta, Şili'nin 3600 km batısındaki Paskalya Adası'nda yapılan yekpare taş figürlerdir. Heykellerin dinsel anlamı tam olarak bilinmemekte, iskelet biçiminde yaşadığına inanılan ataları temsil ettikleri sanılmaktadır. Erkek figürler "Moai Kavakava", dişi figürler de "Moai Pæpæ" adıyla anılır. Moai bazen bereket törenlerinde, ama genellikle hasat kutlamalarında kullanılır. İlk toplanan ürünler çevrelerine yığılırdı. Heykellerin en büyüğü 20,65 m boyundadır.

5
Petra Petra - Ürdün/Petra Antik şehri geçmişten günümüze kalan en etkileyici ve en büyüleyici dünya miraslarından birisi. Dünyanın 8. harikası olarak adlandırılıyor. Ortadoğu bölgesinin en görülesi yerlerinden. 1812 yılında İsviçreli kaşif Johann Ludwig tarafından keşfedilen antik kent son derece kompleks ve etkileyici. Bundan 2.000 sene önce Nabatilerin kumtaşından oyarak yarattıkları Petra, mimari bir mucize ile doğal güzelliği harmanlamış durumda. Kayaları adeta dantel gibi işlemiş.

6
Tikal - Tikal Milli Parkı (Guatemala)/ Mayalar bütün Orta Amerika'da izlerini bırakmış, heybetli bir uygarlıktı. Fakat Tikal, bu izlerin en güzellerinden birine sahip. Civarında 120.000 kişinin yaşadığı düşünülen bu yerleşim yeri tapınakları, sarayları ve diğer sosyal yapılarıyla son derece kompleks.

7
Pueblo - Bonito (New Mexico)/ Eski uygarlıklara ve insan yaşamına ışık tutan bir diğer kompleks ve etkileyici bölge. 350 odası ve seromoni odası gibi bölgeleri bulunan kalıntılar son derece güzel. Tarihin duvarlara işlediğini hissedebilirsiniz.

8
Machu Picchu (Peru)/ Bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir. 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiştir. Kuruluş amacı ve anlamı bugüne kadar gelmiş olan tartışma konusudur. Günümüze gelmeyi başarmış bilimsel kanıt içerikli çok fazla ipucu bulunmamasından sadece tahminler yapılabilmektedir. Bu yüzden o zamanlardaki adı bilinemeyen şehir, ismini bugün yakınlarda olan bir dağ zirvesinden almıştır.

9
Delphi ( Yunanistan)/ Yunanistan'da Parnasos Dağı´nın güneybatısında bulunan arkeolojik bir alan ve modern bir kasabadır. Antik çağlarda Yunan halkları için önemli bir dinî merkezdi. Tarih öncesi devirlere kadar eskilere dayandırılan varsayımlarda Yunan tanrıları Apollo ve Athena´ya ibadet edilen bir alandı. Delfi bütün Yunan dünyası içinde Omphalos taşı (dünyanın göbeği, kosmozu yani düzenli evreni simgeleyen)sitesi, Dünyanın ve evrenin merkezi olarak yüceltiliyordu. Hestia'nın (Ocak tanrıcası) ruhunda veya onun ocağında Apollon delfi tapınağı olacaktı; bir sonsuzluk (ebedi) ateşi yanıyordu. Plataea Savaşı'ndan (MÖ 479, Yunan-Pers savaşı) sonra, Yunan şehirleri ateşlerini söndürdüler. Ve yeni ateşi Delfi'de Yunan ocağından getirdiler. Pek çok Yunan kolonilerinin kuruluş hikâyelerinde, kolonide yerleşen insanlar ilk defa Delfi'ye adandı.

10
Montezuma Kalesi ( Camp Verde Arizona)/ Kireç taşından yapılmış, bir dağın kenarına adeta işlenmiş. 20 odalı 5 bölümlü olan kale Sinagua insanları tarafından inşa edilmiştir.

11
Angkor Vat (Kamboçya)/ Angkor Vat, Kamboçya'nın Siem Reap kentinde yer alan, Kral II. Suryavarman adına yapılmış bir tapınaktır. Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan tapınak 12. yüzyılda inşa edilmiş olmasına karşın günümüze dek oldukça iyi bir korunma altında ulaşabilmiştir. Bölgedeki tek dinsel yapı olarak günümüze kalmış olup, önce Vişnu adına bir Hindu tapınağı olarak, daha sonraki dönemlerdeyse bir Budist tapınağı olarak kullanılmıştır. Khmer mimarisinin en önemli örneklerindendir. Kamboçya ile özdeşleşen yapı ülkenin ulusal bayrağının üstünde de betimlenmektedir. Ülkeye gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerdir.

12
Terrakotta Ordusu

13
Terrakotta Ordusu

14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Kimisi büyük hayallerle yapıldı fakat kullanılmadı, kimisi terk edildi, kimisi de doğaya yenik düştü. Örneğin fotoğraf, Titanik gemisinin enkazına ait. Bu enkaz şeytan üçgeni yakınlarında çıkarıldı.

25
Buz dağına çarpması sonucu 1912 yılında batan geminin şimdilerde enkazı bulunuyor. İşte nefes kesen fotoğraflarla terk edilmiş mekanlar...

26
Burası Chemin de fer de Petite Ceinture, Fransa. Bir zamanların en işlek tren istasyonu.

27
Burası da Rusya'da terk edilen bir kütüphane.

28
1961 yılında Disneyland'den esinlenerek yapılan park, 2006 yılında kimse gelmediği için kapatıldı.

29
1961 yılında Disneyland'den esinlenerek yapılan park, 2006 yılında kimse gelmediği için kapatıldı.

30
Kanada'da terk edilmiş bir ev.

31
Sovyet deniz kuvvetleri test istasyonu, Makhachkala, Rusya.

32
Terk edilmiş bir Avrupa kalesi içindeki mavi sarmal merdivenler.

33
Donmuş bir gölde yükselen kilise kulesi, Reschen, Italya

34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72

Son Dakika İhtişamlarıyla Dünyanın En Etkileyici Kalıntıları - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yılan gibi kıvrılıyor! Doğu'nun zorlu geçidine giden yoldan geçmek yürek istiyor Pokemon kartlarını saklayanlar yaşadı! Her biri servet değerinde Dünyaca ünlü rapçi Snoop Dogg, Yıldız Tilbe hayranı çıktı! Birlikte paylaştığı fotoğraf Türk'leri heyecanlandırdı MasterChef Yasin'in Şeyma için kullandığı ifade, Acun'un genç sevgilisini kızdıracak Karadenizli zekasının örneği! Bu mescidin minaresi petrol varillerinden