İki Müslüman Kadın ABD Seçimlerine Damga Vurdu - Son Dakika

İki Müslüman Kadın ABD Seçimlerine Damga Vurdu

ABD'de yapılan seçimlerde, Filistin asıllı Tlaib ve Somali asıllı Omar yarış sonunda Temsilciler Meclisine giren ilk Müslüman kadın üyeler oldu.

1
Michigan eyaletinden aday olan Tlaib'in, bu bölgenin eski temsilcisi Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi John Conyers'in, hakkında çıkan cinsel taciz iddialarının ardından görevinden istifa etmesi ve karşısına Cumhuriyetçi rakip çıkmaması nedeniyle seçimi kazanması bekleniyordu.
2
Ilhan Omar
Ilhan Omar
Diğer Müslüman kadın temsilci, Minnesota eyaletinin 5. bölgesinden seçimlere katılan Somali asıllı Ilhan Omar, Cumhuriyetçi rakibi Jennifer Zielinski'yi geride bırakarak ABD Kongre üyesi seçildi.
3
Tlaib
Tlaib
Filistinli anne babanın 14 çocuğunun en büyüğü olarak Detroit'te dünyaya gelen Tlaib'in babası Ford fabrikasında işçiydi. 42 yaşındaki Tlaib, bir sosyal güvenlik uzmanı ve 2008'de Michigan'ın ilk Müslüman kadın eyalet meclisi üyesi oldu.
4
İşçi sınıfının haklarını savunan Tlaib, 2016'daki Başkanlık seçiminde, Başkan Adayı Donald Trump'ın Detroit'teki konuşmasını kesen protestoculardan biriydi. Tlaib, Afrika kökenli Amerikalılar'ın yoğun olarak yaşadığı bir bölgeden yarışa girdi.
5
Tlaib, ABC News'e verdiği röportajda, "Seçime, seçilmem tarihi bir şey olur diye girmedim. Adaletsizlikler için, Müslüman kimliklerini ve buraya ait olup olmadıklarını sorgulayan oğullarım için girdim. Asla kenarda bekleyen biri olmadım" dedi.
6
Seçimlerde elde ettiği başarının ardından Omar, twitter hesabından Tlaib'i tebrik etti.
7
Ilhan Omar, ailesiyle birlikte Somali'den kaçtıktan sonra Kenya'da bir mülteci kampında yaşadı. Aile daha sonra Lüteriyen Kilisesi'nin desteğiyle Minneapolis'e yerleşti ve 36 yaşındaki Omar, 2016'da Minnesota'daki ilk Somali kökenli Amerikalı eyalet meclisi üyesi oldu.
8
Omar zaferinin ardından, "Bu zafer o mülteci kampındaki 8 yaşındaki çocuğun. Bu zafer, çocuk yaşta evliliğe zorlanan genç kadın için. Bu zafer, rüyalarının sınırı olduğu söylenen her insan için" ifadelerini kullandı.
9
''Bunu Birlikte Yaptık.''
Bunu Birlikte Yaptık.
10
İlhan Omar, Kongre tarihinde ilk başörtülü üye olacak.

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bildiklerinizi unutun! Ülkelerin birbirinden ilginç namlarını duyunca çok şaşıracaksınız 36 yaşındaki kadın, güzelleşmek için regl kanını yüzüne sürüyor Tottenham oyuncusu Dele Alli, sezonun stresini tatilde sevgilisini öpücüklere boğarak attı İzlemek için 10 milyon yıllık tepeye koştular! Perseid meteor yağmuru nefes kesti Mauritius halkı okyanusa sızan petrolü temizlemek için saçlarını bağışlıyor