İkon Fotoğrafların Bilinmeyen Hikayeleri - Son Dakika

İkon Fotoğrafların Bilinmeyen Hikayeleri

13.01.2015 20:04

1
Türkiye onu Eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın, 1999'da Marmara Depremi sonrasında İzmit'e yaptığı ziyarette kucağına alıp sevdiği 'Erkan Bebek' olarak tanıdı.

2
O tarihte 8 aylık olan Erkan Işık, ertesi gün gazetelerin manşetlerinde yer aldı.

3
Bill Clinton'ın burnunu sıkarken çekilen görüntüleri tüm ülke ve dünya medyasında yayınlanınca bir anda ünlü oldu.

4
Clinton'un 2009 yılında uluslararası bir toplantı için Türkiye'ye gelişinde de İstanbul'da görüştüğü Erkan Bebek bugün lise çağına geldi.

5
Clinton ile yeniden görüşmek istediğini belirten Işık, ''İleride düğünüme gelmesini istiyorum. Sünnetime davet etmiştim ama gelemedi. İnşallah düğünüme gelmesini isterim'' diye konuştu.

6
Erkan'ın Clinton'la olan hikayesini anlatan anne Şennur Işık da Erkan'ın fıtık ameliyatı geçirdiği günün gecesinde deprem olduğunu, bu yüzden depremi hastanede yaşadıklarını belirtti. "Depremin ardından bir süre çadır kentte yaşadık. Clinton'ın geldiğini duydum. Erkan'ı alıp dışarı çıktım. O anda korumaları gelip benden Erkan'ı istedi. İlk önce vermek istemedim ama sonra yine geldiler ve Erkan'ı alıp götürdüler. Cllinton Erkan'ı kucağına alıp sevdi. Erkan kucağındayken Clinton'un burnunu sıktı. Bu olay bütün televizyonlarda ve gazetelerde çıkmıştı." Erkan'ın bu kadar tanınmasına rağmen hayatlarında bir değişiklik olmadığına dikkati çeken Işık, sadece Kadir Has'ın Erkan'ın eğitim masraflarını üstlendiğini ve Erkan'ın onun sayesinde okuduğunu kaydetti.

7
Türkiye'deki neredeyse bütün hastanelerde ve sağlıkla ilgili kuruluşların birçoğunda görürsünüz o fotoğrafı. İşaret parmağını dudaklarına götürerek "sus" işareti yapan hemşireyi.

8
Hastanelerde hepimizi susturan Bayan Sus fotoğrafındaki Dilek Tunca'nın, yani o hemşirenin hikayesini bu ay OT dergisinde okumak mümkün. İşte, o söyleşinin bir kısmı: ''Hiç unutmuyorum, 1976 senesinin yazıydı.Turizm işimle ilgili Almanya'dan döndüğüm gün annem söyledi “Seni ajanstan aradılar” diye. İstanbul Reklam Ajansı'ydı, Cağaloğlu'nda. Şimdi kapandı tabii. Hatta döndüğümün ertesi günü çekildi o fotoğraf. Şişli'de yaşıyordum. Babam Subay emeklisi, annem terziydi.

9
Ben hastanelere gittiğimde doktorlar ve hemşireler önce bakıyorlar bana, onlara her seferinde tanıdık geliyorum. Yakın davranıyorlar. İlk kez karşılaşmışız aslında ama yıllarca fotoğrafıma bakmışlar, aşinalar bana. Bu duruma çok gülüyorum.

10
Almanya'da bir dişçi polikliniğine gittim, poliklinikte de bir Türk varmış. Odaya girdim, duvarda benim fotoğrafım asılı. “Nereden buldunuz bu fotoğrafı?” dedim, doktor “Aaa, ben onu çok seviyorum, bayılıyorum, aşığım o hanıma” dedi. Ben kaldım. Hiçbir şey söyleyemiyorum. Bir baktı “Yoksa siz misiniz?” dedi. “Yok o benim kardeşim” dedim. “Hadi canım, kandırmayın. Sizsiniz işte” dedi, güldük.

11
Dünyanın en ünlü fotoğraflarından biri sayılabilecek bu fotoğraf nerede çekildi merak ettiniz mi?

12
Fotoğrafın sahibi ise Charles O'Rear adlı bir profesyonel fotoğrafçı. Yıllarca birçok bilgisayar kullanıcısının arka planı olarak kalan fotoğraf National Geographic'in fotoğrafçılarından Charles O'Rear tarafından 1996 yılında ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Napa Vadi‘sinde çekilmiş. O'Rear fotoğrafı kız arkadaşını ziyaret etmeye gittiği sırada çekmiş. Bu denli meşhur olacağını tahmin etmemiş.

13
Meşhur manzara Microsoft tarafından, Windows XP arka plan için masaüstü resmi olarak seçilmişti. Bugün, bir üzüm bağına dönüştürülen fotoğrafın çekildiği o tepe böyle gözüküyor.

14
AFGAN KIZI-Fotoğrafçı: STEVE MCCURRY: 1985'te National Geographic'e kapak olan Afgan mülteci kızın fotoğrafı. ‘Afgan Mona Lisa' olarak adlandırılan fotoğrafı ABD'li fotoğrafçı Steve McCurry çekti.

15
ANTHONY BLUNT-Fotoğrafçı: LORD SNOWDON: Lord Snowdon imzalı Anthony Blunt'ın fotoğrafı.

16
CHURCHILL-Fotoğrafçı: KARSH: Kanadalı fotoğrafçı Karsh'ın 1941'de çektiği Churchill fotoğrafı

17
AMERICAN MARINE-Fotoğrafçı: W. EUGENE SMITH: 20. yüzyılın en önemli fotoğraf sanatçılarından gösterilen W. Eugene Smith'in çektiği ABD'li bahriyelinin fotoğrafı.

18
AUDREY HEPBURN-Fotoğrafçı: TERRY O'NEILL: Terry O'Neill'in sinemanın güzel yıldızı Audrey Hepburn'i havuzda çektiği fotoğraf.

19
ANGELINA JOLIE-Fotoğrafçı: GEORGE HOLZ: ABD'li fotoğrafçı George Holz'ın 1998'te çektiği fotoğrafta Angelina Jolie, bugünkü ününe kavuşmamış, genç bir aktris.

20
ELIZABETH TAYLOR-Fotoğrafçı: BİLİNMEYEN: Hollywood'un menekşe gözlü yıldızı Elizabeth Taylor'ın tüm güzelliğini ortaya koyan bu portre fotoğrafını kimin çektiği bilinmiyor.

21
TERENCE STAMP-Fotoğrafçı: TERENCE DONOVAN: İngiliz aktör Terence Stamp'ın ‘Çılgın Kalabalıktan Uzak' filminin setinde çekilen siyah beyaz fotoğrafı.

22
MARILYN MONROE-Fotoğrafçı: BERT STERN: Aktris Marilyn Monroe'nun Vogue Dergisi için ölmeden 6 hafta önce ABD'li fotoğrafçı Bert Stern'e verdiği pozlar. Lindsay Lohan gibi birçok yıldız Marily'nin bu pozlarının benzerini çektirdi.

23
Bazı fotoğraflar ikonik hale gelecek kadar bilinirken, bazıları çok değerli olmalarına karşın uzun süre bilinmez halde kalmışlar. İşte dünya tarihinde yerini almış kişi ve nesnelerin pek bilinmeyen fotoğrafları...

24
Ve Google kuruldu.

25
Neşeli Stalin

26
Küçük Hitler

27
Samuraylar, 1860-1880

28
1978, Microsoft çalışanları

29
Arşidük Franz Ferdinand ve karısının, 1. Dünya Savaşı'nın başlangıcında rol oynayan suikaste kurban gittikleri gün, 1914

30
Henüz tamamlanmış kıtalar arası demir yoluna bakan bir Amerikan yerlisi, 1868

31
Che Guevara

32
Özgürlük Anıtı'nın inşaatı, 1884

33
Berlin Duvarı'nın parçalanışı, 1989

34
Woodstock açılış seremonisi, 1969

35
1973 petrol krizi sırasında otobanda piknik yapanlar

36
Bob Marley ve 1976 Dünya Güzeli, Damien Marley'in annesi Cindy Breakspeare

37
Özgürlüğüne kavuşmuş bir Yahudi, bir Nazi askerini namlunun ucunda tutarken

38
Soyu tükenmiş olan Güney Afrika zebrasının (Quagga) canlı çekilmiş tek fotoğrafı, 1870

39
Leo Tolstoy torunlarına hikâye anlatırken, 1909

40
Albert Einstein plajda

41
Fidel Castro Lincoln Anıtı'na çelenk bırakırken

42
Eiffel Kulesi inşaatı, 1888

43
Son Tazmanya Kaplanı, 1933

44
Einstein'ın karnesi

45
Hitler Paris'te

46
Benito Mussolini ve Ulusal Faşist Parti'nin Roma'daki genel merkezi, 1930

47
Berlin Duvarı'nın inşası, 1961

48
Einstein'ın öldüğü gün odası, 1955

49
Disneyland çalışanlarının yemekhanesi, 1961

50
Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrindeki Kurtarıcı İsa heykelinin inşaatı

Son Dakika İkon Fotoğrafların Bilinmeyen Hikayeleri - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bu kareleri görmediniz! İşte Yeşilçam efsanelerinin ölmeden önceki son görüntüleri Duygulanmamak elde değil! Atatürk'ün daha önce hiç görülmemiş fotoğrafı tam 91 yıl sonra ortaya çıktı Bu manzara hem acının hem şehadetin habercisi! 11 yiğidimizin evleri al bayraklarla donatıldı 400 yıldır insanların dilinde! Tarlada yürüyen gizemli varlık tartışmalara yol açtı Bu işin kaybedeni Kanye olacak! Kardashian, 500 milyon TL'lik yalıya gözünü dikti