Son Dakika Haberleri: İlk Avrupalılar Yamyammış !

İlk Avrupalılar Yamyammış !

11 yıl önce

1
İspanya'daki Atapuerca arkeolojik alanında çalışan uzmanlar, mağaralardaki kalıntıları inceleyip şu sonuca vardı: İlk Avrupalılar özellikle çocuk ve ergen etinden hoşlanan yamyamlardı. Ama bunu ayin amaçlı değil doymak için yapıyorlardı
2
ATAPUERCA - İspanya'nın kuzeyindeki bir arkeolojik alanda bulunan ilk Avrupalıların kalıntıları üzerine araştırmalar yapan uzmanlar, tarih öncesi insanın özellikle çocuk etinden hoşlanan yamyamlar olduğunu öne sürdü.
3
Bir UNESCO Dünya Mirası alanı olan ‘Atapuerca projesi'nin yöneticilerinden Jose Maria Bermudez de Castro, “Bu çalışma sonrasında, Avrupalı atalarımızın yamyamlık yaptığını biliyoruz. Bu araştırma, insanlık tarihindeki en iyi belgelenmiş yamyamlık olayıdır ancak bu, en eskisi olduğu anlamına da gelmez” diyor.
4
Kalıntılar üzerinde yapılan çalışmalara göre yamyamlık, Avrupalı insan için bir ritüel değil, tamamen gastronomik bir durum. Yani ilk Avrupalılar düşmanlarını öldürdükten sonra, karnını doyurmak amacıyla yiyordu. Bu insanların özellikle çocuk ve ergen etini sevdiği de belirtiliyor.

5
Kırılmış, parçalanmış, bölünmüş halde at, geyik, gergedan gibi avlanan hayvan kalıntılarıyla karışmış durumda mağaralarda bulunan kalıntıların insanlar tarafından yendiği bu çalışmayla kesinlik kazanıyor.
6
İlk kez, 19. yüzyılın sonlarında keşfedilen Atapuerca mağaralarının ilk insana ev sahipliği yaptığı düşünülüyor. 1992 yılında yapılan araştırmada iki insan iskeleti bulan araştırmacılar, bu iskeletlerin yaklaşık 800 bin yıl öncesinden kaldığını doğrulamış ve mağarada daha sonra bulunacak olan kalıntıların önemi konusunda da uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmişti.
7
Mağaralarda insan iskeletleri yanında su ve meyve gibi diğer besin maddelerinin kalıntılarının da olduğunu söyleyen araştırmacılar, ilk Avrupalılar'ın sadece insan etiyle beslenmediğini, başka besin maddeleri de tükettiğini, düşmanlarını yiyerekse belki de onları tamamen yok etmek istediğini söylüyor.
8
Araştırmacılar insan eti yenilen dönemin ne kadar sürdüğünü ve bölgede ne kadar yaygın olduğunu henüz bilmediklerini ancak bunun tarihte ilk kez insan eti yenilen dönem olabileceğini belirtiyor.
9
10
11
12
13
14
15
16
17Haber Yayın Tarihi: 25.06.2009 12:34 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Bir zamanlar güzelliğiyle mest ediyordu! Prenses Caroline son haliyle şaşırttı Herkes bilmez! Büyükanıt, totemiyle bakın Fener'i nasıl şampiyon yaptı 83'lük İngiliz'in, emeklilik oyunu! Türkiye'de gününü gün ederken ülkesini dolandırdı Canlı yayında skandal! 74'lük kocasını, 60 yaşındaki adamla duşta aldattı Kuruluş Osman'ın Ayşe Hatun'u Açelya Özcan, yatak pozuyla nefes kesti!