Son Dakika Haberleri: İlkler Asla Unutulmaz!

İlkler Asla Unutulmaz!

7 yıl önce

1
90'lı yıllardan beri yollarda olan Clio, tasarımında ve motorunda radikal değişiklik yaparak 4. neslinde B segmentine iddialı bir giriş yaptı. Haberler.com okurları için bizde bu değişimin notlarını tuttuk. İşte Yeni Clio…
2
Bu güne kadar 11 milyonu geçkin bir satış rakamına ulaşan clio, spor tasarımların tüm segmentlere bulaştığı bir zamanda hayli sportif bir tasarımla karşımıza çıkıyor.
3
Laurens Van den Acker imzası taşıyan yeni clio'nun tasarımına baktığımızda bir önceki versiyona göre dik konumlandırılmış bir ön tasarım bizleri karşılıyor.
4
Büyük marka logosu, gündüz farları ön bölümde en dikkat çekici detaylar arasında yer alıyor. Farlar ise selefi ile aynı ama yeni tasarımla çok uyumlu.
5
Yan bölümün alt kısmında balık yüzgeçlerini anımsatan marshpiyerler sportif bir hava katan radikal bir karar diyebiliriz. Kişiselleştirilebilinen bu alan kırmızı, mavi veya siyah lake renkli çıtalar ile döşenebiliyor.
6
5 kapılı olmasına rağmen şişkin çamurlukları, yan yüzgeçleri ve arka yan camlara gizlenmiş kapı kollarıyla sportif ruhu her zaman ön plana çıkarıyor.
7
Arka bölümde selefinde olan geniş stop grupları yerini daha ince bir yapıya bırakmış. Bagaj kapağı altındaki krom detay, büyük marka logosu, keskin hatlar ve cam üzerindeki spoiler bu bölümde de sportif rüzgârlar estirmeyi başarmış.
8
Clio 4 4.062 mm uzunluğa, 1.448 mm yüksekliğe, 1.732 mm genişliğe ve 2.589 mm dingil mesafesine sahip. Bu değerler ile bir önceki versiyonundan daha geniş bir araç olduğunu söyleyebiliriz.
9
Bir çok üründe olduğu gibi otomobillerde de kişiselleştirilme imkanının Clio 4'de iç mekanda görebiliyoruz. Clio 4'de bazı siyah bölümler ve direksiyon üzerindeki piyano siyahı detay dilediğinizde değiştirilebiliyor.
10
Kabin içindeki döşeme mat siyah ve piyano siyahı detaylar ile kombine edilmiş. Koltuk döşemlerinde ve kapı kollarının iç bölümlerinde yer alan bu detaylar iç mekânın sportif ruhunu yansıtıyor.
11
Ön konsolun orta bölümünde dokunmatik led ekran otomobilin içine modern bir hava katmış. Bu ekran gerektiğinde navigasyon olarak kullanılabiliyor. Bunun dışında tüm multimedya işlemlerinizi buradan kolayca gerçekleşebiliyorsunuz.
12
Ses sisteminin oldukça başarılı olduğu yeni Clio'da rahat okunan gösterge paneli ve yan destekli koltukları ile keyifli yolculuklar yapabiliyorsunuz.
13
Arka kısımda baş ve diz mesafesi gayet makul olan Clio, 300 litrelik bagaj hacmiyle de rakiplerinden daha geniş bir alan sunuyor.
14
Clio 4'te orta sertlikte süspansiyona kullanılmış. Bu doğrultuda yol üzerindeki irili ufaklı birçok çukuru hissedebiliyorsunuz. Ancak bu tercih ile ve arttırılan iz genişliği sayesinde aracın yol tutuşu iyiden iyiye geliştirilmiş.
15
Bu konuda daha hisli bir direksiyonun desteğini de sunan Clio başarılı bir performans grafiği çiziyor. Viraj dinamiklerine baktığımızda ise selefine göre daha başarılı bir performansa sahip. Tüm versiyonlarında ESP standart donanım paketinde.
16
Clio'nun önden çarpışma testinde yolcu kabini tamamen sağlam kaldı. Mankenlerin göğüs ve uyluk bölgesinde iyi koruma sağlandı. Renault Clio benzer korumayı farklı boylardaki mankenlerde ve değişik oturma pozisyonlarında da tekrarladı.
17
Yan bariyer çarpışma testinde Clio yine maksimum puanlar aldı. Mankenin vücudunun tamamı iyi bir şekilde korundu. Renault Clio, arkadan çarpışmalarda etkili olan kamçı etkisine karşı ortalama bir koruma göstererek 5 yıldız almaya hak kazandı.
18
0,9 turbo benzinli, 1.2 benzinli ve 1.5 dizel motor seçenekleri sunan Clio'nun HABERLER.COM için test ettiğimiz 1.2 litrelik benzinli motoru 5.250 d/d'da 90 hp güç ve 2.500 d/d'da 135 Nm tork değeri sunuyor.
19
Küçük olduğu kadar da performanslı olan bu motor 0-100 Km/s hızlanmasını 12,2 saniyede tamlarken maksimum 182 Km/s'lik bir hız değerine sahip. Testimiz süresince 100 km'de ortalama 5 litrelik bir yakıt tüketimi gözlemledik.
20
5 ileri manuel şanzıman ile kombine edilen Clio'nun motorun Co2 salınımı 105 g/km olarak ölçülmüş. Alt devirlerde biraz isteksiz olsa da özellikle turbonun devreye girmesi ile başarılı bir performans grafiği çiziyor.Haber Yayın Tarihi: 26.03.2013 09:22 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

En çok fidan sahiplenen 20 şehir açıklandı! Bakın ilk sırada hangi il var Trump hakkında skandal iddia! Dedesi genelev patronu çıktı 8 aylık hamile Müge Boz, 'Daha çekici hissediyorum' diyerek iç çamaşırlı poz verdi! Ünlü model mayoyla gezindiği New York caddelerini ateşiyle kasıp kavurdu Karadeniz halkının kabusu oldu! Gören derhal ihbar etsin