İnekleri zebra gibi boyuyorlar! Öyle bir sebebi var ki duyan hayret ediyor - Son Dakika

İnekleri zebra gibi boyuyorlar! Öyle bir sebebi var ki duyan hayret ediyor

09.10.2019 10:31

Japon araştırmacılar, ineklerin zebralarda olan çizgilere sahip olmasının sinekleri, ineklerden uzak tutup tutmayacağını inceledi.

1
6 Japon siyah ineği beyaz boyalarla şeritler halinde boyadılar!
6 Japon siyah ineği beyaz boyalarla şeritler halinde boyadılar!
Araştırmacılar, çalışma için altı Japon Siyah İneği'ni siyah ve beyaz çizgilere sahip olacak şekilde boyadı. Daha sonra boyanmış olan ineklerle, boyanmamış inekler araştırmacılar tarafından gözlendi.
2
Amaç: Çizgilere sahip ineklerin böcek saldırısına uğramayacağını kanıtlamak!
Amaç: Çizgilere sahip ineklerin böcek saldırısına uğramayacağını kanıtlamak!
Araştırmacılar, inekleri rahatsız eden böceklerin sayısını tespit etmek için yaptığı bu çalışmada çeşitli zamanlarda yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekti. Çalışma sırasında ineklerin sinekleri uzaklaştırmak için bacaklarını ya da kuyruklarını kullanıp kullanmadıkları gibi fiziksel davranışlar da gözlemlendi.
3
Araştırmacılar aynı zamanda boya kimyasallarının sinekleri uzak tutup tutmadığını kontrol etmek için yaptıkları gözlemlerde, şeritli ineklerin, şeritsiz olanlardan az daha sineğe maruz kaldığını ortaya çıkardı.
4
Çizgili ineklerde gözlemlenen sinek ısırığı sayısı, çizgisiz olan ineklerdeki sinek ısırığı sayısının yarısı olarak araştırmacılar tarafından tespit edildi.
5
Çizgiler, sinek ve böceklerin kafasını karıştırıyor!
Çizgiler, sinek ve böceklerin kafasını karıştırıyor!
Araştırmacıların sonucuna göre şeritli inekler, şeritsiz ineklere göre sinek ve böceklerin saldırısına uğramıyor. PLOS ONE'da araştırmayla ilgili yayınlanan makaleye göre ineklerin şeritleri, sineklerin hareket algılama sistemlerini karıştırdı.
6
Yüzde 50 azaltıyor!
Yüzde 50 azaltıyor!
Araştırmacılar, yaptıkları açıklamalarda, "İneklerin zebra benzeri çizgilere boyanmasının, sinek ısırığı görülme sıklığını yüzde 50 azaltabildiğini bulduk. Ayrıca sinek uçma bölgelerinin azalmasının ineklerdeki savunma davranışlarındaki düşüşle kesiştiğini de tespit ettik" dedi. Şu anda hayvancılık endüstrisi, inekleri sineklerden korumak için böcek ilacı kullanıyor. Ancak bu araştırma kimyasal kullanımına alternatif olarak daha az toksik ve muhtemelen daha ucuz olan boyanın kullanımının yararlarını ortaya çıkardı.

YORUMLAR (14)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika İnekleri zebra gibi boyuyorlar! Öyle bir sebebi var ki duyan hayret ediyor - Son Dakika


Advertisement