İngilizler, Skripal zanlısının gerçek kimliğini tespit etti! Putin Çok Kızacak - Son Dakika

İngilizler, Skripal zanlısının gerçek kimliğini tespit etti! Putin Çok Kızacak

27.09.2018 10:45

İngiliz basını, Skripal ve kızının zehirlenmesi ile ilgili olay yaratacak fotoğraflara yer verdi. Zanlının Rus istihbarat servisi GRU mensubu yüksek rütbeli Albay Anatoliy Çepiga olduğu iddia ediliyor.

1
İngiltere'nin Salisbury kentinde eski çifte ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia'ya suikast girişiminde bulunmakla suçlanan iki Rus zanlıdan birinin 'gerçek kimliği' tespit edildi.
2
Zanlının Rus istihbarat servisi GRU mensubu yüksek rütbeli Albay Anatoliy Çepiga olduğu iddia ediliyor.
3
İngiliz hükümeti, Rus vatandaşı olduğunu söylediği zanlıların isimlerini Aleksandr Petrov ve Ruslan Boşirov olarak açıklamıştı.
4
Araştırmacı internet siteleri Bellingcat ile Insider, Boşirov'un gerçek kimliğini Çeçenistan Savaşı gazisi, eski bir Rus özel gücü olan Çepiga olarak tespit etti.
5
İngiliz Savunma Bakanı Gavin Williamson, şüpheli iki Rus vatandaşından Ruslan Borisov'un gerçek kimliğinin albay Anatoliy Vladimirovich Chepiga olduğu yönünde basında çıkan iddiaları onayladı. Skripal zanlısının Anatoliy Çepiga olduğu doğrulanırsa, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "iki zanlının da sivil oldukları" iddiası çürütülmüş olacak.
6
BBC'nin araştırmacıların paylaştığı bilgilerden aktardığına göre, Çepiga'nın Rusya'nın doğusundaki Amur bölgesinde Nikolaevka Köyü'nde 5 Mayıs 1979'da doğdu. 18 yaşında askeri okula kaydoldu.

Hükümet yetkilileri konuyla ilgili bir açıklama yapmazken, zanlının gerçek kimliği konusunda görüş ayrılığı olmadığı anlaşılıyor.

7
SKRİPAL DAVASI
SKRİPAL DAVASI
66 yaşındaki Eski çift ajan Skripal ve 33 yaşındaki kızı Yulia, Noviçok adlı bir kimyasal maddeyle 4 Mart'ta Salisbury'de bir bankta bilinçsiz bir halde bulunmuş, ardından hastaneye kaldırılmıştı.

8
Eylül ayında İngiliz polisi, isimlerini Alexander Petrov ve Ruslan Boshirov olarak açıkladığı iki kişinin, Rusya'nın askeri istihbarat görevlileri olduğuna inanıldığını belirtti.

9
Putin ise, söz konusu iki kişinin sadece siviller olduğunu savundu.

10
Russia Today (RT) Televizyonu'na konuşan ikili de "yalnızca turist olduklarını" iddia etti.

İki zanlı, İngiltere'nin suçlamaları yüzünden "olağanüstü bir tesadüf" nedeniyle mağdur olduklarını ve yalnızca tatile çıkan iki Rus iş adamı olduklarını ifade etti.

11
Putin'in çağrısıyla bir Rus televizyonuna konuşan iki şüpheli, iddiaları yalanlamıştı. Skripallerin zehirlendiği sırada İngiltere'nin Salisbury şehrinde olmalarını ise "fantastik bir tesadüf" olarak değerlendirmiş ve kente "Katedral gezmek" için gittiklerini öne sürmüşlerdi.
12
Yayınlanan fotoğraflar deprem etkisi yarattı.

13
Fotoğraflarda Rusya tarafından turist olduğu iddia edilen ismin orduda görev aldığı görülüyor.
14

YORUMLAR
500

Son Dakika İngilizler, Skripal zanlısının gerçek kimliğini tespit etti! Putin Çok Kızacak - Son Dakika


Advertisement