Son Dakika Haberleri: İngiltere Ayaklanmasının 10 Sebebi

İngiltere Ayaklanmasının 10 Sebebi

9 yıl önce

1
İngiltere'nin başkenti Londra'da son günlerde yaşanan olaylar sosyolog ve uzmanların gündeminde. Uzmanlara göre yaşanan bu şiddet olaylarının birden fazla sebebi var. İşte bunlardan bazıları...
2
Sosyal Dışlanma:

Ayaklanmalara karışan gençlerin kendilerini, var olan topluma ve o toplumun değerlerine ait hissetmediklerinin etkisi tartışılıyor. Gençler, "devamlı aşağılandıkları, mülk zengini bir toplumun içinde devamlı mülksüzleştirildikleri" hissi içinde

3
Babanın Eksikliği:

Bu olaylara karışanların hayatında erkek rol modellerin eksikliği yatıyor olabilir. Hapisteki genç suçluların pek çoğunda olduğu gibi, bu olaylara karışan çete üyelerinin de bir ortak noktası var: o da evde, başlarında bir baba figürünün bulunmaması.

4
Harcama Kesintileri:

Eğer harcamalarda dev kesintiler yapıyorsanız, her zaman bunlara karşı son yaşanan türden bir isyanın olması ihtimali vardır.

5
Polisin Yetersizliği:

Polisin "tazyikli su" kullanmasına izin verilmemesini "delilik" diye nitelendirildi. İngiltere Başbakanı David Cameron da polisin süreci iyi yönetemediği kanaatinde...

6
Irkçılık: Şiddet olayları, 29 yaşındaki siyah bir genç, Mark Duggan'ın Cumartesi günü polis tarafından öldürülmesiyle başladı.Çok sayıda siyah erkek ve kadın, ilgileri olmadığı halde suçlu muamelesi gördü. Bu son ayaklanmaların sebebi bu değil ama payı var.
7
Çete Kültürü:

Bazı uzmanlar, rap müzikle ilişkilendirilen, şiddeti öven, polis ve ebeveynden ise nefrete dayalı bir kültürün etkisi olduğunu savunuyor. Yaşananlardan bu kültürü sorumlu tutuyor.

8
Tüketim Kültürü: İnsanların sahip oldukları hiçbir şey olmadığında olan budur, güçlerinin yetmediği şeyler, devamlı gözlerinin önünde olursa ve günün birinde bunları alma imkanlarının olabileceğine inanmalarını gerektirecek hiçbir sebep yoksa, bu yaşanır.
9
Fırsatlardan Yararlanma:

Ayaklanmaya bulaşanların sayısı arttıkça, diğerleri de onlara katılma isteği duyuyor, yüzlerce kişinin arasında bir kişinin yakalanmasını imkansız görüyorlar.

10
Sosyal Medya Faktörü:

Suç vakalarının örgütlenmesinde sosyal medya ağlarının kullanıldığı en çok tartışılan konulardan biri. Bilhassa gençler sosyal etkileşimde teknoloji kullanmayı tercih ediyor.

11
Sosyal Yardımlara Bağımlılık:

Uzmanlara göre sosyal yardımlara bağımlı olan gençler kendilerinde bir takım eksiklerin olduğu hissine kapılabiliyor. Bunun dışavurumu da değişik şekillerde olabiliyor.Haber Yayın Tarihi: 12.08.2011 10:53 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyayı ikiye bölen tartışma! Yıkayarak mı, silerek mi temizlenmeli? Kuzey Yıldızı İlk Aşk'ın mavi gözlü hırçın güzeli bakın kaç yaşında! Nefes alamıyor diye soluğu hastanede aldı! Burnundan çıkan şey doktorları bile şoke etti Sivas'ta şaşkına çeviren görüntü! Gören 'Çin Seddi gibi' diyor MasterChef'in yakışıklı İtalyan şefi Danilo Zanna'nın eşi Türk çıktı!