İnsanlık Tarihinin İlk Alfabesi - Son Dakika

İnsanlık Tarihinin İlk Alfabesi

7 yıl önce

1
Yazının icadı, bilinen insanlık tarihinin de başlangıcı olarak kabul edildiğinden ve tarihin kayıt altına alınarak günümüze ulaşmasını sağladığı için en önemli icat olarak kabul edilir.


2
Yazının ilk olarak kim ya da hangi topluluk tarafından kullanıldığı kesin olarak bilinmese de, bilinen en alfabeye dayalı yazı sistemi Sümerlere aittir.


3
Sümerlerin geliştirdiği yazı sistemi ilk aşamada taş daha sonraki dönemde toprak tabletler üzerinde kullanılıyor ve günlük hayatın her alanından farklı bilgilerin kayıt edilmesini sağlıyordu.


4
M.Ö. 26 yüzyıl gibi oldukça eski bir döneme tarihlendirilen Sümer tablerinin bulunuşu da, bilinen insanlık tarihinin rotasının belirlenmesi açısından hayal dahi edilemeyecek bir öneme sahiptir. İlk olarak Sümer rahiplerinin depoladıkları malların kaydını tutmak için geliştirdiği yazı sistemi, kısa süre içerisinde gelişerek ticaretten eğitime birçok alanda kullanılmıştır.


5
azının gelişim sürecine Eski Mısır toplumu da büyük katkı yapmış olsa da, hiyeroglif adı verilen resimlere dayalı anlatım dilini geliştiremedikleri için alfabe sistemine geçememişlerdir. Mısır yazım sisteminde farklı kelimeleri anlatabilmek için 3 bininin üzerinde hiyeroglif olması ve anlatımın daha karmaşık olması, Sümerlerin geliştirdiği alfabenin de yapısal anlamda farklı bir perspektifte incelenmesine neden olmaktadır.


6
Tarihsel süreç içerisinde çivi yazısı da önemli değişim aşamalarından geçmiştir ve özellikle Persler ve Hititliler tarafından yoğun bir biçimde kullanılmıştır. Ayrıca yazının tarihi gelişiminde büyük önemi olan Çinliler de, bilhassa hiyeroglif sistemini ilk olarak geliştiren toplum olarak görülmektedir.


7
M.Ö. 1700′lerden itibaren başlayan hiyeroglife dayalı bir yazı sistemi tarihi olan Çinliler, bu süreçten sonra yazı sistemlerini sürekli olarak geliştirmiş ve günümüzde de hiyeroglife dayalı yazı sistemlerini de hala kullanmaktadır.


8
9
10
11

Haber Yayın Tarihi: 12.05.2013 09:10 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

İdlib'de şehit düşen Kayserili Ali Taşöz'ün 'canım anam' paylaşımı yürekleri dağladı Göçmenler gece yarısı yollara düştü! İşte sınırdan manzaralar Şehit haberleri ciğerimizi yaktı! İşte ünlülerin İdlib şehitleri için attığı tweetler New York ile New Jersey'deki camilerde eller, İdlib şehitleri ve Mehmetçiğe dua için kalktı! 2 yaşındaki kızını küvette boğarak öldüren cani anneye 18 yıl hapis cezası