iOS 11 Yayınlandı! İşte Apple Cihazlara Getirdiği Yenilikler - Son Dakika

iOS 11 Yayınlandı! İşte Apple Cihazlara Getirdiği Yenilikler

20.09.2017 12:20

Apple iOS 11'i yayınladı. Apple'ın yayınladığı iOS 11 güncellemesi ile birlikte getirdiği yenilikler kullanıcılar tarafından olumlu yorumlanıyor. İşte iOS 11'in iPhone, iPad ve iMac'e getirdiği yenilikler...

1
Daha Hızlı ve Kolay Kurulum
Daha Hızlı ve Kolay Kurulum
Kurulum işlemi, 'otomatik kurulum' seçeneği sayesinde çok daha hızlı bir hale geldi. Eğer başka bir iOS 11 yüklü cihazınız varsa tercihlerinizi, şifrelerinizi, iCloud ayarlarını ve daha fazlasını senkronize etmek artık çok kolay.

2
Uygulamaları Daha Kolay Keşfedin
Uygulamaları Daha Kolay Keşfedin
App Store tasarımı her ne kadar gecikmiş olsa da iOS 11 ile birlikte değişiyor. Artık uygulama mağazasında gezinmek ve yeni bir uygulama keşfetmek çok daha kolay. Ayrıca App Store, ilgi alanlarınıza göre size uygulama tercihleri sunacak.

3
Siri, Kişisel Tercümanınız ve DJ'iniz Oluyor
Siri, Kişisel Tercümanınız ve DJiniz Oluyor
Siri artık birçok dilde çeviri yapabilme yeteneğine sahip. Üstelik bu dil sayısı ilerleyen zamanlarda daha da artacak. Ayrıca canınız sıkıldığında Siri'ye 'sevdiğim bir şeyler çal' diyerek Apple Müzik'ten şarkılar çalmasını sağlayabilirsiniz.

4
Siri'ye Yazın
Siriye Yazın
Artık Siri'den bir şey istediğinizde söylemek yerine yazabilirsiniz. Bunun için ayarlardan Siri'ye gidin ve 'Siri'ye yaz' ayarını etkinleştirin.

5
Arttırılmış Gerçeklik
Arttırılmış Gerçeklik
iOS 11 ile birlikte Apple kullanıcıları arttırılmış gerçeklik oyunlarının ve uygulamalarının keyfine varacaklar. Apple, iPhone X'un tanıtımı sırasında bir arttırılmış gerçeklik oyununu tanıttı bile.

6
Canlı Fotoğraflar Gelişiyor
Canlı Fotoğraflar Gelişiyor
Canlı fotoğraflara yeni gelen özellikler ile artık kısa video klipler çekebilir ve Instagram'ın Boomerang tarzında döngüler oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için kamerada canlı fotoğraflara geldikten sonra seçeneklerden istediğiniz modu seçebilirsiniz.

7
Daha Canlı Fotoğraflar
Daha Canlı Fotoğraflar
iOS 11 ile birlikte ister fotoğraf çekimi sırasında ister sonrasında normalden çok daha canlı ve etkileyici fotoğraflar elde edebilirsiniz. 'Canlı' ya da 'dramatik' gibi efektler sayesinde fotoğrafınızı minimum çaba ile maksimum kaliteye getirebilirsiniz.

8
Kamera ile QR Kod Tarayın
Kamera ile QR Kod Tarayın
Kamera uygulamasındaki en büyük değişiklerden biri de şüphesiz ki üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyaç duymadan Apple kamerası ile QR kod taraması yapabilmek olacak.

9
Mesaj ile Para Gönderin
Mesaj ile Para Gönderin
Enteresan fakat faydalı bir özellik. Artık iMessage üzerinden Apple Pay ile bir arkadaşınıza para gönderebilirsiniz. Tek yapmanız gereken miktarı girdikten sonra kartınızı seçmeniz ve 'gönder'e tıklamanız.

10
Klavyeyi Tek Elle Kullanın
Klavyeyi Tek Elle Kullanın
Bu özellik aslında uzun zamandır iOS'un içinde gömülüydü fakat ancak iOS 11 ile birlikte kullanılabilir hale geldi. Emoji simgesinin üzerinde parmağınızı basılı tutun, ardından klavyeyi istediğiniz boyuta ayarlayın. Bu kadar kolay. Klavyeyi eski haline getirmek için işlemi tekrarlayabilirsiniz.

11
Ekran Görüntüsüne Eklemeler Yapın
Ekran Görüntüsüne Eklemeler Yapın
iOS 11'de bir ekran görüntüsü aldığınızda, aldığınız sahne bir süre sol altta küçük bir pencere halinde durur. İşlem yapmadığınız takdirde kaybolur ve ekran görüntüsü aldığınız haliyle kaydedilir. Fakat eğer pencerenin üzerine tıklarsanız ekran görüntüsü açılır ve üzerine yazı yazabilir ya da çizim yapabilirsiniz.

12
Gitmek İstediğiniz Yere Daha Kolay Ulaşın
Gitmek İstediğiniz Yere Daha Kolay Ulaşın
iOS 11 ile birlikte Apple Haritalar, bulunduğunuz şeritleri algılayarak size hız sınırlarını bildirecek ve gitmek istediğiniz yere göre sizi geçmeniz gereken şeride yönlendirecek. Ayrıca havaalanları, alışveriş merkezleri gibi büyük yapıların içerisindeki bölümlerin yerlerini tabela takip etmek zorunda kalmadan haritalar üzerinden öğrenebileceksiniz.

13
Daha Fazla Ayara Ulaşın
Daha Fazla Ayara Ulaşın
iOS 11'deki en önemli yeniliklerden biri de Kontrol Merkezi'nde. Uzun yıllardır kontrol merkezi minimal bir tasarıma sahip ve pratik gibi görünse de hücresel veri gibi çok sık kullanılan bir seçenek için bile ayarlara gitmemizi gerektiriyordu. iOS 11 ile birlikte kontrol merkezi tamamen yenilendi ve artık kullanıcılar istedikleri gibi kişiselleştirebilecekler.

14
Kolaylıkla Ekran Kaydı Yapın
Kolaylıkla Ekran Kaydı Yapın
iOS 11 ile birlikte ekran kaydı almak hiç olmadığı kadar kolaylaşıyor. Bir ekran kaydı yapmak istediğinizde kontrol panelini açıp 'ekran kaydı'na dokunmanız yeterli. Yaptığınız ekran kaydı galeriye kaydolacak.

15
Sürüşe Odaklanın
Sürüşe Odaklanın
iOS 11 ile birlikte sürücüler 'rahatsız etme' modu sayesinde tamamen yola odaklanabilirler. Rahatsız etme modu aktif edildiğinde herhangi bir uygulamadan bildirim almazsınız. Ayrıca biri sizi aradığında yolda olduğunuzu bildiren bir mesaj otomatik olarak gönderilir.

16
Bildirimleri Kolayca Kontrol Edin
Bildirimleri Kolayca Kontrol Edin
iOS 11'de bildirim merkezi ile kilit ekranı tamamen birleşiyor. Artık eski bildirimlerinizi liste halinde görmek için ekranı aşağı kaydırmanız yeterli. Ayrıca bildirimleri kontrol etmek de son derece kolaylaşıyor. Bir bildirimi açmak için sağa, silmek için sola kaydırmanız yeterli.

17
Tüm Dosyalarınıza Ulaşın
Tüm Dosyalarınıza Ulaşın
iOS 11 ile birlikte 'işe yaramaz' iCoud Drive'ın yerini 'dosyalar' uygulaması alıyor. Dosyalar uygulaması sayesinde cihazdaki, iCloud'daki hatta üçüncü parti bir uygulamadaki dosyalarınıza bilgisayarlardaki gibi kolayca ulaşabilirsiniz.

18
Müziklerinizi Daha Kolay Paylaşın
Müziklerinizi Daha Kolay Paylaşın
Artık ücretli bir Apple Müzik üyesiyseniz, bir Apple Müzik profili oluşturarak son oynatılan parçaları, albümleri, çalma listelerini ve sevdiğiniz müzik türlerini arkadaşlarınızla çok daha kolay paylaşabilirsiniz.

19
iPad'de Daha Hızlı Yazı Yazın
 iPadde Daha Hızlı Yazı Yazın
Rakamlar, harfler, simgeler… Yazı yazarken kullandığımız pek çok karakter var ve bir dokunmatik ekranda yazı yazarken bunların hepsine ulaşmak için farklı klavye sayfalarına gidip zaman kaybediyoruz. Artık iPad kullanıcıları bir harfin üzerine gelip hızlıca aşağı sürükleyerek o harfe atanmış bir simge ya da rakama ulaşabilirler. Bu özellik istenilmediği takdirde klavye ayarlarından kapatılabiliyor.

20
Dokümanlarınızı Tarayın
Dokümanlarınızı Tarayın
iOS 11 ile birlikte gelen yeni doküman tarayıcısında dokümanlarınızı tarayabilir, üzerinde istediğiniz gibi oynamalar yapabilir ve daha sonra kaydedebilir ya da paylaşabilirsiniz. Hatta isterseniz Apple Pencil ile imzalayabilirsiniz.

21
Apple Pencil Gelişiyor
Apple Pencil Gelişiyor
iOS 11 ile birlikte Apple Pencil da yeni yeteneklere kavuşuyor. Artık bir PDF üzerinde çizimler yapabilir ya da açıklamalar ekleyebilirsiniz. Ayrıca artık Apple Pencil ile kilit ekranı üzerine notlar alabilirsiniz.

22
Öğeleri Sürükleyerek Taşıyın
Öğeleri Sürükleyerek Taşıyın
iPad'e gelen bir başka özellik de öge sürükleme olacak. Artık pencereyi ikiye böldüğünüz sırada bir uygulamadan diğerine ögeleri sürükleyerek taşıyabileceksiniz.

23
iPad'inizi Mac Gibi Kullanın
iPadinizi Mac Gibi Kullanın
iOS 11 ile birlikte iPad'ler tıpkı Mac'lerde olduğu gibi bir uygulama istasyonuna kavuşuyorlar. Uygulama istasyonunu açtığınızda istediğiniz uygulamayı başlatabilir, kontrol merkezine erişebilir ya da arka planda çalışan uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Son Dakika iOS 11 Yayınlandı! İşte Apple Cihazlara Getirdiği Yenilikler - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement