İos 9'la Birlikte Neler Değişiyor? - Son Dakika

İos 9'la Birlikte Neler Değişiyor?

14.09.2015 13:17

iOS 9 güncellemesi çarşamba günü yayınlanacak.

1


Kaynak :
2

iOS 9 güncellemesi çarşamba günü yayınlanacak. Stabilite ve performansa yönelik olan iOS 9 içinde birçok yeniliğe sahip. Daha önce beta süreçlerinde bahsettiğimiz özelliklerin neler olduğunu yeniden hatırlayalım.1-Düşük güç moduApple nihayet lütuf edip düşük güç modunu iOS'a ekledi. Bu özellik aktif olduğunda 3 saate kadar ekstra kullanım süresi sunuyor. Ama buna karşılık performans biraz daha aşağı çekilirken, görsel efektler ve bazı uygulama özellikleri kapatılıyor.


3

2-Yenilenen Notlar uygulamasıNotlar uygulaması büyük ölçüde geliştirildi. Mesela alınan notlar içine videolar, fotoğraflar eklenebiliyor. Çizim yapabilmek için birçok araç eklenmiş. Ayrıca yapılacaklar listesi hazırlanabilir. Eskisine göre daha kullanışlı Notlar uygulaması var.


4

3-Daha akıllı SiriSiri'de görsel revizyon var. Apple Watch'taki Siri arayüzü iOS 9'da yer alıyor ve sanal yardımcı eskisinden daha zeki. Siri bulunduğunuz yere, zamana dayalı şeyleri hatırlatma yeteneğine sahip. Mesela Siri'ye "Dün çektiğim fotoğrafları göster" gibi komutlar verebilirsiniz.


5

4-Açık uygulamalarHome tuşuna iki kere basınca açık olan tüm uygulamalar gösteriliyor. Bu kısım da iOS 9'da değiştirildi. Artık bu menü yığılmış iskambil kağıdı destesi gibi gözüküyor. Uygulamayı penceresini yukarı kaydırarak, uygulama kapatılabilir. Şimdilik tüm uygulamaları aynı anda kapatma imkanı yok, belki Apple sonraki güncellemelerde bu seçeneği de ekler.


6

5-KlavyeiOS 9'a kadar klavyede küçük harfler aktif olsa bile, tuşlar büyük harf olarak gösteriliyordu. Karışıklığa sebep olan durumlardan biriydi. Sevgili Apple sonunda klavyede değişiklik yapmayı başardı. Artık büyük harfler klavyede büyük olarak gözükürken, küçük harfler de küçük olarak gözüküyor. Apple'ın iOS 9'a kadar bu ufak ama yararlı özelliği neden iOS'a eklemediği muamma. Klavyenin trackpad'e dönüşme özelliği var, metni düzenlemek için oldukça kolaylık sunuyor. Bu özellik iPad'ler, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus için geçerli.


7

6-SpotlightSpotlight arama özelliği artık web, kişiler, uygulamalar ve yakın yerlere göre olan sonuçları gösteriyor. iOS 8'deki gibi ekranın aşağı aşağı kaydırarak veya eski iOS sürümlerindeki gibi ekranı sola kaydırarak Spotlight açılabiliyor.


8

7-Selfie ve ekran görüntüsü klasörleriSelfie fotoğrafların ve ekran görüntülerinin artık kendi klasörleri var. Böylece ana fotoğraf klasörü içinde eski selfie'leri veya ekran görüntülerini aramanıza gerek yok. Uzun zamandır olması beklenen ama iOS 9'a kadar gelmeyen, küçük ve pratik özelliklerden biri.


9

8-Apple News ve diğer uygulamalarFlipboard'u hatırlatan haberler uygulaması Apple News var. Çeşitli kaynaklardan haberleri toplayan bir merkez. Ancak bu uygulama şimdilik Amerika ve bir iki ülke ile sınırlı. Türkiye'de aktif olmayacak. iOS 9'da Arkadaşlarımı Bul ve iPhone'numu Bul uygulamaları da gömülü vaziyette. Bu uygulamalar ne iPhone'dan ne de iPad'den silinmiyor.


10

9-Çoklu görev"Sonunda!" diye haykırmaya sebep olan diğer bir özellik de çoklu görev özelliği ve iPad'leri yakından ilgilendiriyor. Çoklu görevle birlikte iPad'lerde şunlar yapılabiliyor;Slide Over: Herhangi bir uygulamayı kapatmadan aynı anda başka bir uygulamayla etkileşime girmek için hızlı bir yol.

Split View: Bölünmüş ekranda kullanıcılar iki uygulamayı aynı anda açabiliyor.

Picture in Picture (PiP): Kullanıcılar herhangi bir uygulamadayken video izlemeyi sağlıyor.Split View sadece iPad Air 2 ve iPad mini 4'de var. Slide Over ve PiP ise iPad mini 2/3 ve iPad Air 1/2'de bulunuyor.


11

10-Menü içinde aramaAyarlar içinde de herhangi bir seçeneği aratmak için arama menüsü bulunuyor. Prafik kullanım sağlayan özelliklerden biri.


12

11-Toplu taşıma detaylarıApple Maps büyük şehirlerde toplu taşımayla alakalı detayları içeriyor. Yeni Toplu Taşıma görünümü, dünyanın belirli şehirlerindeki metro, otobüs, tren ve vapur hatlarını, istasyon, iskele ve durakları doğrudan harita üzerinde gösteriyor.


Son Dakika İos 9'la Birlikte Neler Değişiyor? - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

18 yaşındaki modele sahte ajans şoku! Kamera karşısında soyunmasını istediler Katıldığı programı terk etmesiyle gündem olan Şevval Şahin'in estetiksiz hali yeniden dillere düştü Milyonların içinde yüzen Ronaldo'nun kız arkadaşı geçmişiyle yürek burktu: İnsanlara yemek almaları için yalvardım Babası Instagram'ını kapattırmıştı! Coşkun Sabah'ın kızı bomba gibi geri döndü Mide bulandıran olay! 37 yaşındaki sapık, tavuk ve civcivlere tecavüz etti