Irak İşgalinin Sekizinci Yıldönümü - Son Dakika

Irak İşgalinin Sekizinci Yıldönümü

10.04.2011 14:58

1
Irak'ın işgalinin sekizinci yıldönümünde Bağdat sokaklarına dökülen Iraklılar, ABD'nin geri çekilme planını protesto etti. Öte yandan, "Özgürlük Operasyonu"nun yıldönümü Irak ve ABD'de düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

2
9 Nisan 2003'te başlayan işgali protesto eden Iraklı Şii dini lider Muktada El Sadr'ın destekçileri, ellerinde Irak bayraklarıyla sokaklara döküldü. ABD karşıtlığıyla bilinen Sadr, ABD'nin Irak'tan belirlenen tarihte geri çekilmemesi halinde militanlarını harekete geçirme tehdidinde bulunmuştu.
3
Gösterilerle yetinmeyen El Sadr dün yazılı bir açıklama yaparak ABD'ye ültimatom verdi ve “Yıl sonuna kadar çekilmezseniz, silahları bırakan Mehdi Ordusu eski günlere döner” tehdidi savurdu.
4
Öte yandan, New York'ta bir araya gelen yüzlerce gösterici, ellerinde savaş karşıtı dövizler taşıdı ve ABD hükümetini protesto etti. Obama yönetiminden Irak ve Afganistan'daki savaşları sona erdirmesini isteyen ABD'liler, Guantanamo hapishanesindeki tutukluları canlandırarak protestoda bulundu.
5
Uluslararası insan hakları örgütlerinin araştırmalarına göre, sekiz yıl içinde 100 binden fazla Iraklı sivil şiddet olaylarında hayatını kaybetti.

6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Son Dakika Irak İşgalinin Sekizinci Yıldönümü - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Nefise Karatay'la çıplak pozlarından pişman olan Mali'den bir itiraf daha: Kandırıldık Beklenmedik kaza! Ivanka Trump sörf tahtasıyla oğlunun yüzüne çarptı Yalanlasalar da kameralardan kaçamadılar! Sibel Can ve Emir Sarıgül aşkı belgelendi Bayram paylaşımları art arda geldi! Tarkan ve Cem Yılmaz'ın pozlarına beğeni yağıyor Takipçilerinin bayramını bornozlu pozuyla kutlayan Fahriye Evcen eleştirilerin hedefi oldu
Advertisement