İran'da Eşcinseller Cinsiyet Değiştirmeye Zorlanıyor - Son Dakika

İran'da Eşcinseller Cinsiyet Değiştirmeye Zorlanıyor

06.11.2014 09:41

1
İran, eşcinselliğin idamla cezalandırıldığı nadir ülkelerden biri. Ama dini alimler, bir insanın yanlış bir bedende vücut bulmuş olabileceği fikrini kabul edilebilir buluyor. Bu nedenle eşcinseller cinsiyet değiştirme ameliyatı olmaya zorlanabiliyor. Ameliyattan kaçmak içinse birçoğu çareyi ülkeyi terk etmekte buluyor. Donya da cinsiyetinden dolayı ülkeyi terk edenlerden biri.

2
İran'da büyüyen Donya, saçlarını ya kısa kestiriyor ya da traş ediyor. Başörtüsü yerine ise şapka takıyor. Adet kanamasını durdurmak içinse doktora gidiyor. Donya "Çok gençtim ve kendimi anlayamıyordum" diyor. "Eğer adet kanamalarımı durdurursam daha erkeksi olurum diye düşünüyordum" diye ekliyor.

3
7 yıl horman tedavisi gören Donya sonunda lezbiyen olmaya karar veriyor. Ancak İran'da açık bir şekilde eşcinsel bir kadın ya da erkek olarak yaşamak imkansız. Şu anda 33 yaşında olan Donya kısa süren evliliğinden olan oğlu ile Türkiye'ye kaçmış. Oradan da sığınma aldıkları Kanada'ya geçmiş.

4
Eğer polisle karşılaşır ve kimliğini sorarlarsa, kadın olduğunu öğrendiklerinde kendisini ayıpladıklarını söylüyor: "Neden böylesin? Git ve cinsiyetini değiştir." Cinsiyetini değiştirmek Donya'nın tutkusu haline gelmiş. "O kadar çok baskı altındaydım ki mümkün olan en kısa zamanda cinsiyetimi değiştirmek istiyordum" diyor.

5
İşte İran'daki günlük hayattan kareler...

6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22

YORUMLAR
500

Son Dakika İran'da Eşcinseller Cinsiyet Değiştirmeye Zorlanıyor - Son Dakika


Advertisement