İş Motivasyonunuzu Nasıl Arttırırsınız? - Son Dakika

İş Motivasyonunuzu Nasıl Arttırırsınız?

26.04.2014 11:31

1
Nezaketsiz bir davranış, bir saygısızlık, belki ufacık bir teşekkürün gelmemesi iş yerinizde motivasyonunuzu düşürebilir. Benimseyemediğiniz bir ortamda özverili bir çalışma sergileyememeniz normal, ama aslolan çalışmanızın kendi kariyerinize yatırım olduğunu unutmayın.

2
Motivasyonunuzu arttırmak için uzmanların önerileri şöyle:

3
İşinizin en keyifli kısmını keşfedin: İşinizi bir Türkiye haritası gibi bölgelere ayırabilir ve en çok keyif aldığınız işleri ortaya çıkartabilirsiniz. Güne sizi daha iyi hissettirecek bir işle başlayabilirsiniz.

4
Çalışma arkadaşlarınızla ve departman müdürünüzle açık iletişim kurun: İşe motive gelmemenin en önemli nedenleri arasında çatışmalı ilişkiler yer alıyor. Bir üstünüzle ya da çalışma arkadaşınızla olan iletişiminize özen gösterin. Karşınızdaki kişinin söylemek istediklerini etkin dinleyerek ve sorular sorarak o işi çözebilecekken, varsayımlar ve önyargılar yüzünden işler sarpa sarıyor. İş ilişkisini kesinlikle kişiselleştirmeyin. İş hayatının ticari bir yaşam olduğunu sürekli hatırlayın.

5
Yaptığınız işe "anlam" yükleyin: Her çalışanın kendi işine ait bir görev tanımı vardır. Lütfen o görev tanımını tekrar okuyun. Görev tanımını okuduktan sonra işinizin "şirket için anlamını" ve "dünya için anlamını" sorgulayın. Örneğin; bir şirkette çalışan iç hizmetli "Çalışanların yaratıcı olmalarını sağlıyorum" demişti. Bunu nasıl yaptığını sorduğumda; "Onlara kahve ve çay getirerek gün içerisinde kendileriyle baş başa kalmalarını sağlayan iki dakika yaratıyorum. Bu da onların daha yaratıcı olmasını sağlıyor" demişti.

6
Başarılarınızı alkışlayın: Hızlı temponun içinde bir başarıya imza atıyor, arkasından diğer başarıya koşuyorsunuz. Hep "daha" diyorsunuz. Bir başarınızı gerçekleştirdikten sonra bir dakika durun ve o işi bitirmenin verdiği hazzı yaşayın. Yaptığınız işin hazzını yaşamadığınız sürece hiçbir şey sizi mutlu etmeyecektir.

7
Suçu hep başkasında bulmak yerine kendinizi keşfetme yollarını belirleyin: İş yaşamındaki başarılarınızı göz önüne alarak en iyi yaptığınız işi keşfedin. İş yapış tarzınızı, nelerden hoşlandığınızı nelerden hoşlanmadığınızı sıralayın. Kendi iş haritanızı çıkardıktan sonra kurban psikolojisine girdiğiniz konulara tekrar bakın.

8
İş yerinde sözsüz müzik dinleyin: Gün içeresinde çatışmalı ortamlara giriliyor. Rekabetin yoğun olduğu günümüz koşuşturmacasında ruhunuzu beslemek size iyi gelecektir.

9
Kendinize küçük kaçamaklar yapın: Beş dakika iş harici bir şeylerle uğraşın. Örneğin; internette istediğiniz bir alışverişi gerçekleştirin. Masa başı spor hareketleri ile kendinizi şımartın.

10
Eğlenceyi iş hayatınıza dahil etme yöntemleri geliştirin: Örneğin, en çok keyif aldığınız kişiyle sohbet etmek, iş arkadaşlarınızla öğlen yemeklerinde farklı sohbet ortamı yaratmak, şirket takımlarında yer almak…

11
İş ortamınızı çekici bir hale getirin: Odanızı ve masanızı size özel aksesuarlarla döşeyin. Gün içeresinde masanıza veya duvarınıza baktığınızda sizi gülümsetecek objeler seçerek iş yerinizde size özgü bir alan oluşturun.

12
Sorunlara takılı kalmayın: Gün içeresinde ne yaşanıyorsanız siz saatle birlikte ilerleyin. Yaşadığınız bir olaya takılı kalıp, gününüzü bir olaya mal etmeyin.

13
Gün içerisinde bedeninize de odaklanın: Bazen yapacağınız ufak bir hareket kendinizi daha enerjik hissetmenize neden olabilir. Bedeninizi kapalı konumdan (el, ayak kilitli, boyun aşağıda, oturur durumda) açık pozisyona (el, ayak açık ve ayakta) getirmeniz sizin daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Son Dakika İş Motivasyonunuzu Nasıl Arttırırsınız? - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement