İş Mülakatında Söylenmemesi Gereken 10 Cümle - Son Dakika

İş Mülakatında Söylenmemesi Gereken 10 Cümle

12.11.2016 08:21

1
İş görüşmesine gitmeden önce görüşme esnasında yapmanız gereken hakkında herkes size bir takım önerilerde bulunur. Peki ya, iş görüşmesinde yapmamanız gerekenler ve söylememeniz gereken cümleler hakkında öneriler alıyor musunuz?

Buzzfeed'deki bir habere göre, mülakatta söylediğiniz zaman işleri tersine çeviren ve işi kapmak adına dikkat etmeniz gereken cümleler şöyle;

2
Üzgünüm, çok trafik vardı
Üzgünüm, çok trafik vardı
İş görüşmelerinde bu cümleyi kurmanız karşınızdaki işe alım uzmanı için pek ikna edici bir durum yaratmayacaktır. Görüşmeye geç kalmamak için trafiği hesaba katarak bir süre önceden evden çıkmanız faydalı olabilir.

3
Sizde bir kopyası var sanıyordum.
Sizde bir kopyası var sanıyordum.
İK uzmanları bazen sizden özgeçmişinizi isteyebilir. Yanınızda eğer özgeçmişinizin bir kopyası yoksa bu durum sizi zor bir sürece sokabilir. Yanınızda her zaman özgeçmişinizin bir örneğini bulundurmaya dikkat edin.

4
Kaleminiz var mı?
Kaleminiz var mı?
Görüşmeye gitmeden önce çantanızda en az iki tane kalem bulundurun. İşvereninizden kalem istemek iyi bir izlenim oluşturmayabilir. Ve tabii ki kalemlerin yazıp yazmadığını kontrol edin.

5
Bir saniye telefonumu kapatayım.
Bir saniye telefonumu kapatayım.
Mülakata girmeden önce cep telefonunuzu kapattığınıza emin olun. İşe alım uzmanlarının kararlarını ilk bir, iki dakika içinde verdiğini düşününce görüşme esnasında böyle bir istekte bulunmanız işi kaybetmenize neden olabilir.

6
Aslında pek emin değilim sanırım.
Aslında pek emin değilim sanırım.
Kimse karşısında net olmayan bir insan görmek istemez, hele ki işvereni işe alacağı kararsız bir adayı görmeyi hiç istemez. Kendinizden emin cevaplar vermeniz, bilmediğiniz zaman bunu açıkça belirtmeniz daha sağlıklı olacaktır.

7
Siz işinizi nasıl buldunuz?
Siz işinizi nasıl buldunuz?
İşveren ya da İK uzmanı size ne kadar samimi yaklaşırsa yaklaşsın, ona kendi özel hayatıyla ilgili sorular sormaktan çekinin.

8
Son yöneticim çok kötü biriydi.
Son yöneticim çok kötü biriydi.
Asla ama asla eski yöneticiniz hakkında kötü sözler söylemeyin! Eğer görüşme esnasında konu gerçekten buraya geldiyse de, “Ama orada bu sayede kendimi çok fazla geliştirdim” diyerek konuyu toparlayabilirsiniz.

9
Kaç gün iznim olacak?
Kaç gün iznim olacak?
Bu tarz soruları işe alındıktan sonra sormanız daha faydalı olacaktır. Eğer bu sorunun cevabını çok merak ediyorsanız, İK'cıya sormak yerine oradaki çalışanlardan ya da internet üzerinden öğrenebilirsiniz.

10
Evlendim, yeni bir işe ihtiyacım var.
Evlendim, yeni bir işe ihtiyacım var.
İşe alım uzmanları genellikle özel hayatınız değil de profesyonel iş hayatınız hakkında konuşmanızı isterler. Görüşmeye geldiğiniz şirket ve pozisyon için ne kadar istekli olduğunu görmek onlar için ilk sırada gelir. Bu yüzden kişisel problemlerinizi bir kenara bırakın ve işi ne kadar istediğinizi anlatın!

11
Her şeyi sordum!
Her şeyi sordum!
Görüşme sonunda “Sormak istediğiniz, merak ettiğiniz bir şey var mı?” sorusuna “Her şeyi sordum” diye cevap vermeniz karşınızdaki için yeterli olmayabilir. Bu sebeple iş görüşmelerine en az üç tane akıllıca hazırlanmış soruyla gidin.

Son Dakika İş Mülakatında Söylenmemesi Gereken 10 Cümle - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Serel Yereli, Londra sokaklarında iç çamaşırsız dolaştı Yeşim Ceren Bozoğlu'nun sere serpe verdiği tatil pozları olay oldu Yıllar sonra ortaya çıktı! Aşk-ı Memnu'nun 'Beşir'i Baran Akbulut tanınmaz halde Nefise Karatay'la çıplak pozlarından pişman olan Mali'den bir itiraf daha: Kandırıldık Beklenmedik kaza! Ivanka Trump sörf tahtasıyla oğlunun yüzüne çarptı
Advertisement