İş Yeriniz Kabusunuz Olmasın! - Son Dakika

İş Yeriniz Kabusunuz Olmasın!

11.04.2014 18:28

İş hayatının stresini azaltmak için kendinizi mutlu edecek çözümler arayın.

1
İşinizi ekonomik, ailevi veya başka nedenlerden değiştiremiyorsanız, onu sevebilmenin ve mutsuz, umutsuz anlardan kurtulabilmenin de yolları var...
2
Görev tanımınızda değişiklik talep edebilirsiniz: İşvereninizle mevcut iş yükünüzü ve üzerinde çalıştığınız işin türünü değiştirmeye yönelik bir konuşma gerçekleştirebilirsiniz. Farklı bir departmanda ya da aynı departmanda farklı bir pozisyonda devam etme isteğinizi iletebilirsiniz.
3
Mevcut görev tanımınız artık daha 'üretken' olmanızı engelliyorsa bunu işvereninizle paylaşın. Farklı bir firmada çalışmak yerine aynı firmada farklı bir görev almak da sizi rahatlatabilir, verimliliğinizi artırabilir. Bu hem işyeriniz hem de sizin için çok daha iyi çözüm olabilir.
4
Eğer mümkünse, farklı çalışma arkadaşları deneyebilirsiniz: Ofiste çevrenizdeki mevcut çalışma arkadaşlarınızla herhangi bir problem yaşamıyor olsanız da yeni kişilerle birlikte çalışmak da mevcut işinizle ilgili tekrardan heyecan duymanızı ve kendinizi yenilemenizi sağlayabilir.
5
Eğer yeni projelerde farklı gruplarla ve yeni insanlarla çalışma şansınız varsa, değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.
6
Sinerji arayışında olun: Birlikte çalışmaktan zevk duyduğunuz, hem iş hem de sosyal anlamda olumlu paylaşımlarda bulunabileceğiniz kişilerle birlikte çalışmaya da gayret edebilirsiniz.
7
Görev tanımınız 'net' değilse, biraz daha esnek davranabiliyorsanız, bu kişilerle ortak hareket ederek yepyeni fikirler ve patronunuzu heyecanlandıracak projeler üretebilirsiniz. Bu, işinize ilk günlerdeki gibi yeniden aşık olmanıza neden olabilir.

8

Güvenilir bir arkadaş bulun: İş yerinde diğer herkes gibi sizin de zor zamanlarınız olacak ve stresle başa çıkmaya çalışırken bir anda içinizdeki duyguları başkalarıyla paylaşma isteği duyacaksınız. Aklınıza her estiğinde her şeyi herkesle sakın paylaşmayın.

9
Ofis ortamı, çıkar çatışmalarına ve dedikodulara oldukça müsait bir ortamdır. Güvendiğiniz ve inandığınız tek bir kişi olsun. İçinizi dökmek istediğinizde halinizden en iyi anlayacak kişi, farklı bir departmanda çalışan veya sizin dahil olduğunuz projelerde görev almayan ve konumu aşağı yukarı sizin konumunuza denk gelen ( yetkili, koordinatör, vs.. ) biri olsun.

10
İş dışı zamanlarınızı iyi değerlendirin: Mevcut işinizi yeniden 'kabullenmenizin' bir diğer yolu da iş dışındaki zamanlarınızı daha kaliteli geçirmek. Günde ortalama 8 saat uyumaya özen göstermeli, kendinize bir hobi edinmelisiniz.
11
Belki bir iki kadeh birşeyler içimek üzerinizdeki stres ve baskıyı alabilir ama mevcut sıkıntılarınızın alkol yardımıyla kalıcı olarak çözülemeyeceğini de asla unutmayın. Gevşemenin ve rahatlamanın da o kadar çok alternatif yolu var ki...
12
Egzersizi ihmal etmeyin, iyi beslenin: Sağlıklı beslenmek ve biraz da hareket etmek her şeyden önce enerji seviyemizi yükseltir ve ister istemez mevcut problemlerle çok daha rahat başa çıkabiliriz.
13
Daha iyi bir fiziğe kavuşur, kendimizi daha canlı hissettiğimiz için olumsuz duygu ve düşüncelere de çok daha az yer veririz. Nasıl ki aşk hayatınızda bedeniniz önemli bir rol oynuyorsa aynısı iş hayatı için de geçerli aslında...
14
Ofisteki ortamınızda değişikliğe gidin: Haftada 5 gün, günde 9 saat geçirdiğiniz ofis ortamı, dört duvar arasında kalmış ve adeta bir hapishanedeymişsiniz gibi hissetmenize neden olabilir.
15
Masanızda ailenizin ve sevdiğiniz arkadaşlarınızın fotoğraflarına yer verebilir, hoşunuza giden ufak dekoratif objelerle süsleyebilirsiniz. Oturduğunuz sandalyenin gerçekten rahat olup olmadığını sorgulayabilir, eğer mümkünse tıpkı evde yaptığınız gibi masa ve sandalyenizin yerini ve yönünü değiştirmeyi talep edebilirsiniz. Biraz toparlanmayla belki de kendinizi tahmin ettiğinizden çok daha iyi hissedebilirsiniz.

YORUMLAR
500

Son Dakika İş Yeriniz Kabusunuz Olmasın! - Son Dakika


Advertisement