İşçilikten İmparatorluğa! - Son Dakika

İşçilikten İmparatorluğa!

23.01.2009 17:43

1
Ergenekon örgütünün finansörü olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek ve büyük mal varlığı ve hakkındaki iddialar adeta dudak uçuklatıyor
2
İş hayatına Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu'na (MKEK) Kırıkkale Bölge Müdürlüğü Cer Atölyesi'nde 'lokomotif ve dizel tamircisi' olarak başlayan Özbek'in 1971 yılında sendikaya adım attıktan sonra 'talihi' değişiyor.

3
Son Ergenekon operasyonunda gözaltına alınan Özbek'in babası Nakşibendi tarikatı müritlerinden. 1940 doğumlu Özbek, Türkmen. 1968'de MKEK'de işçi yoklama memuru olarak çalışan Özbek, Alparslan Türkeş'e yakınlığıyla Kırıkkale MHP İlçe Başkanlığı'na seçildi. 1971'e kadar işçi olarak çalışan ve aynı yıl Kırıkkale Metal İşçileri Sendikası ikinci başkanlığına seçilen Özbek, dört yılda Türk Metal'in başkanlık koltuğuna oturdu.

4
Türkiye'deki 3.4 milyon sendikalı işçinin 340 binini bünyesinde barındıran ve sanayi devi şirketlerde örgütlü Türk Metal'in aylık geliri ise 6 trilyon lirayı aşıyor.
5
Bir süre önce hakkında ‘Cumhuriyet gazetesinin yüzde 40'lık hissesine de sahip' iddiaları atılınca Özbek, "37 yıllık sendikacıyım. Özel sektör sendikacısıyım. Bir tane işveren çıksın, Özbek'e şunu şu yaptım desin, derhal bırakır, intihar ederim" diye tepki vermişti

6
Özbek, SSCB'nin dağılmasıyla Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere Avrasya ülkeleriyle sendikal işbirliği şartları oluşturdu ve 1994'te Uluslar-arası Avrasya Metal İşçileri Federasyonu'nu kurdu.
7
21 ülke, 85 sendika ve 21 milyon üyesi bulunan federasyonun da başkanlığına da yine Özbek seçildi. Türk Metal'in internet sitesinde Özbek'in bu dönemine ilişkin "Özbek adeta devletin yapamadığını yapmış ve Avrasya'yı tek başına kucaklamıştır" deniliyor.

8
Özbek, 2004'te sendika bünyesinde TUSAM adlı Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi de kurdu. Sendika sitesinde TUSAM'ın, ülkenin dünya ülkeleri arasında tavizsiz ve daha etkin konumda yer alabilmesine katkıda bulunmayı amaçladığı kaydedildi.
9
Ergenekon Örgütü'nün finansörlerinden olduğu iddia edilen Türk Metal İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek'in gözaltına alınması dikkatleri Özbek'in dudak uçuklatan malvarlığına çevirdi. Özbek'e ait olduğu öne sürülen malvarlığı şöyle:

10
Çankaya'da 2 apartman.Kuşadası'nda villa. Ankara'da 12 dönümlük arazi üzerinde havuzlu villa. Ankara Çubuk yolunda Metal Kooperatifi'nde bulunan dubleks villa. Ankara Keçiören'de 2 daire Ankara Bahçelievler'de 2 daire. Ankara Bilkent'te villa.Ankara ODTÜ Kooperatifi'nde hisse. Ankara Gazi Üniversitesi Kooperatifi'nde dubleks villa. Bursa'da ultla lüks bir daire. Kırıkkale'de 5 katlı, 10 daireli apartman (Burada, Orman İşletme Müdürlüğü kiracı olarak oturuyor)

11
Kırıkkale'de 40 dönüm arazi. Ankara OSTİM'de tüp gaz dolum tesisi. Ankara Beysukent'te 4 katlı villa. Ankara Beysukent'te villa. Çubuk'ta havuzlu çiftlik.Kıbrıs-Girne Çatalköy'de 15 dönüm arazi üzerinde 2 villa. Kıbrıs-Girne Karaoğlu Mahallesi'nde daire. Kıbrıs Ozanköy'de 15 dönüm arazi

Yukarı Girne'de 1 daire. Küçükkaymaklı'da 1 daire

Kızılbaş Organize Sanayi'de Tekstil fabrikası

12
13
14
15
16

Son Dakika İşçilikten İmparatorluğa! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Tam 30 dakika sürdü! Doğanın en ölümcül kavgasında beklenmedik son Dünya basını bu haberi konuşuyor! Kraliyet'in olaylı gelini Meghan Markle düşük yaptı Van Gölü çekilince 2 bin 750 yıllık liman gün yüzüne çıktı 50'sinden sonra bunu da yaptı! Yıldız şarkıcı Jennifer Lopez çırılçıplak poz verdi Ağrı Dağı'nın vahası! Hazreti Adem ile Hazreti Havva'nın yaşadığı bağ görenleri büyülüyor