İşgalciyle Direnişçi Bu Kez Yeşil Sahada - Son Dakika

İşgalciyle Direnişçi Bu Kez Yeşil Sahada

28.04.2013 14:21

Afganistan'ın işgaline katılan Sovyet askerlerle Afgan direnişçiler mini futbol turnuvasında bir araya geldi.

1
Afganistan'ı 1979-1989 yılları arasındaki işgal eden Sovyetler Birliği ordusunda yer alan eski askerler, yıllar sonra bu ülkeye geri döndü ve Afgan askerlerle tekrar karşılaştı.
2
Ancak bu kez çok daha barışçı bir amaç için. İki taraf arasında düzenlenen futbol turnuvasında başkent Kabil'deki ilk maçı Rus takımı kazanırken, Mezar-ı Şerif kentinde oynanan ikinci maç 5-5 berabere bitti.
3
Afgan yetkililerin şiddet olaylarının çıkmasından endişe ederek başta fazla sıcak bakmadığı mini turnuva esnasında herhangi bir tatsızlık yaşanmadı. Hatta yüzlerce Afgan da eski düşmanlarıyla yapılan maçları ilgiyle izledi.
4
Kendilerinin Rusya yönetiminden hiçbir resmi destek ve fon almadığını kaydeden gezinin organizatörü Vyacheslav Nekrasov, Rus yetkililerinin bu fikre herhangi bir sempati göstermediğini de sözlerine ekledi.
5
Aralarında gazetecilerin de bulunduğu 44 kişiyle Afganistan'a gittiklerini belirten Nekrasov, her katılımcının kendi masraflarını karşıladığını kaydetti. Organizasyonun, Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) tarafından da onaylandığı belirtildi.
6
Eski Sovyet askerlerinin Afganistan temaslarının en ilginç ayaklarından birini Kabil'in 150 kilometre kuzeyindeki Penşir Vadisi'nin Bazarak kasabasını ziyaret oluşturdu.
7
Sovyetler ordusuna geçit vermemesi nedeniyle "Penşir Aslanı" lakabını alan Afgan komutan Ahmed Şah Mesud'un Bazarak'taki mezarını ziyaret eden Ruslar, çiçek bırakarak saygı duruşunda bulundu.
8
Organizatör Vyacheslav Nekrasov, işgal sırasında Şah Mesud'un kendileri için gerçek bir tehlike olduğunu belirterek, 'Aynı zamanda tutukluların kurtarılmasına yardım ediyor ve ateşkeslere de garantörlük yapıyordu. Afganlar onu bir kahraman olarak görürken çok haklı, çünkü kendi vatanlarını savunuyordu.' dedi.
9
Sovyetler Birliği ordusunda çavuş olarak görev yapan emekli asker Valery Voshchevoz ise Afgan komutan Sufi Payanda'nın yaşadığı bölgeye gitmeyi tercih etti. Afganistan'daki temaslarını tamamlayan grup, önceki gün ülkelerine döndü. 1989'da biten ve 600 bin askerle gerçekleşen Afganistan işgali, 1 milyon cana mal olmuştu.
10
11

Son Dakika İşgalciyle Direnişçi Bu Kez Yeşil Sahada - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement