İşgallerden Geriye Kalanlar - Son Dakika

İşgallerden Geriye Kalanlar

20.08.2010 11:36

1
İlk saldırılar 20 Mart 2003'te sabaha karşı, eski ABD Başkanı George Bush'un Saddam Hüseyin ve oğullarına Irak'ı terk etmeleri için verdiği 48 saatlik sürenin dolmasından hemen sonra başlatıldı.
2
22 Mart 2003'te, etrafı İngiliz güçlerince sarılan Basra kentinden sivillerin kaçışı başladı. Kentte suların kesilmesinin ardından Basra halkı için kaygı duyulmaya başlandı.
3
ABD işgal güçlerinin ilerleyişi görüşü birkaç metreye indiren kum fırtınası nedeniyle durdu. ABD güçlerinin kentin 100 kilometre yakınında olduğu haberleri gelirken, Bağdat'ın güneyindeki ağır bombardıman sürdü.
4
Haftalar süren çatışmalardan sonra ABD birlikleri Bağdat'a girdi. ABD askerleri kent merkezindeki Saddam Hüseyin heykelini devirirken, küçük bir grup Iraklı kutlama yaptı. Saddam Hüseyin ise kaçmayı başardı. Bush, California açıklarındaki USS Abraham Lincoln uçak gemisinde yaptığı konuşmada Irak'taki büyük çatışmaların sona erdiğini duyurdu.
5
Saddam Hüseyin Aralık 2003'te, memleketi Tikrit yakınlarındaki bir tünelde ABD özel kuvvetleri tarafından yakalandı. Irak'taki ABD Valisi Paul Bremer haberi 'Onu yakaladık' sözleriyle duyurdu.
6
Savaş boyunca, Saddam Hüseyin'in birliklerine kimyasal ya da biyolojik silah kullanma emri verebileceği kaygısı duyuldu. 2004'te ABD'nin baş silah denetçisi, Irak'ta biyolojik, kimyasal ya da nükleer silah stoğu olmadığı sonucuna vardı. Oysa ABD, savaşı "Irak'ta kimyasal silah var!" iddiasıyla başlatmış ve uluslararası kamuoyunun desteğini bu yalanla arkasına almaya çalışmıştı.
7
İşgalin vahşi yüzü...
8
Irak, tüm Iraklılar için açık bir hapishaneye döndü...
9
İşgal Irak'ta mezhep savaşlarını körükledi. Şii ve Sünnilerin birbirlerine karşı düzenledikleri saldırılarda binlerce insan hayatını kaybetti...
10
Samarra'da Şiilerin kutsal saydığı El Askeriye Camii'ne düzenlenen saldırıdan bir görüntü... Binayı neredeyse tamamen yerle bir eden saldırı, mezhep çatışmalarını alevlendirdi.
11
ABD güçlerinin Nisan ve Mayıs aylarında, Sünnilerin çoğunlukta yaşadığı Felluce kentini kuşatmasında çocuk, kadın, genç-yaşlı yüzlerce insan vahşice katledildi.
12
Haftalar süren ve ABD güçlerinin kimyasal silah da kullandığı kuşatmada Felluce'deki Müslüman direnişçiler destansı bir mücadele verdiler.
13
Felluce'de direnişi teslim alamayan işgal güçleri insanı bu hale getiren silahlar kullandı.
14
Ortadoğu'da yaralı Bağdat/ Mazlum halkıyla çilesi kat kat...
15
İşgalin en çok vurduğu çocuklar...
16
Ebu Garip hapishanesi ortaya çıktı. İşgal kuvvetleri esir ettikleri Iraklılara en çirkin, en vahşi, an aşağılık işkencelerini yaptılar. İnsanlık ortaya çıkan görüntülerden utanç duydu.
17
Ebu Garip'teki işkencelerden hayatını kaybedenler oldu...
18
Direniş, uzun süre işgal güçlerine kök söktürdü. Amerika'ya çok sayıda tabut döndü...
19
Ummadıkları bir direnişle karşılaşan Amerika askerleri, yaralı arkadaşlarını taşıyor.
20
Irak direnişine İslam coğrafyasının çeşitli bölgelerinden Müslümanlar katılarak destek verdi. Türkiye dahil çeşitli bölgelerden birçok Müslüman şehit düştü.
21
ABD'nin her kaybı Iraklıların bayramı oldu...
22
Irak polisinin, sivil giyimli iki İngiliz askerinin kendilerine ateş açtıkları gerekçesiyle tutuklandığını açıklamasından sonra, kızgın Basralılar molotof kokteylleri ve taşlarla bir İngiliz tankına böyle saldırmışlardı.
23
ABD'nin masraflarını karşıladığı milisler de birçok kez direnişçilerin hedefi oldu.
24
İşgal, dünyanın birçok yerinde kitlesel gösterilerle kınandı. Türkiye'de de her yerde protesto etkinlikleri yapıldı. Protestolar sonucunda 1 Mart Tezkeresi TBMM'de kabul edilmedi.
25
Iraklı halkının bir kısmı 15 Aralık 2005'te ABD işgalinden bu yana ilk kez parlamento seçimlerinde oy kullandı. Aylar süren görüşmelerden sonra Nuri el Maliki Nisan ayında yeni hükümeti kurdu. İşgal altında seçimlerin meşru olmadığını savunan Iraklılar seçimi boykot etti.
26
Saddam Hüseyin insanlığa karşı suç işlemekten suçlu bulundu ve asıldı. Mahkeme, Saddam Hüseyin'i 1982'de Şiilerin çoğunlukta yaşadığı Duceyl'deki bir suikast girişiminden sonra 140 erkeği öldürtmekten suçlu buldu.
27
İngiliz güçleri altı yıl sonra Irak'ın güneyindeki muharip operasyonlarını durdurduğunu açıkladı ve güvenlik sorumluluğunu ABD Ordusu'na devretti. Muharip İngiliz birlikleri Mart 2009'dan itibaren ülkeden çekilmeye başladı...
28
İşgalden yedi yıl sonra ABD'li son muharip birlikler çekilmeye başladı. Birkaç gün içinde binlerce asker ve askeri araç Kuveyt sınırını geçti...

Geride kan, gözyaşı ve acı dolu bir hatıra; binlerce yetim ve mezhep kavgaları kaldı...

29
Irak'ta 7.5 Yıllık İşgalin Ardından Askerleri Geri Çeken ABD, Güvenliği Taşeronlara Devrediyor
30
Kuzey Irak'ta iki karakol: Irak'ta kalan 50 bin ABD'li asker, 2011 Ekim'e kadar Irak'a destek verecek. Sonrasında 7 bin özel güvenlik görevlisi, Amerikan çıkarlarını koruyacak. Kuzey Irak'ta ise peşmerge-Arap çatışmasına karşı iki karakol kurulacak.

31
ABD Başkanı Barack Obama'nın bu ay sonuna kadar muharip operasyonlara son verme politikası kapsamında 40 bin kişiden oluşan son muharip birlik dün Irak'tan Kuveyt sınırları içine sevinç çığlıklarıyla girerken ülkede yeni ve belirsiz bir dönem başlıyor.

32
Ülkede Irak ordusunu eğitmek için kalan ve 2011 ekim ayı sonunda çekilecek 56 bin asker artık sadece kendilerini korumak için ya da Irak devletinin talebiyle askeri faaliyette bulunacak.
33
"Peki onlar da çekildiğinde ne olacak" sorusuna New York Times Gazetesi'ne hükümetin konuyla ilgili planını anlatan yetkililer cevap verdi. Plana göre, son Amerikan askeri de Irak'tan çıktığında Dışişleri Bakanlığı Irak polisinin eğitimini üstlenecek. Bu görev de büyük oranda taşeronlarca gerçekleştirilecek.

34
Kuzey Irak'ta etnik ve mezhepsel gerilim nedeniyle Kürt Peşmergelerle Irak ordusu arasında olası bir çatışmayı önlemek için ise iki yeni 100 milyon dolarlık karakol kurulması öngörülüyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, El Kaide ve İran destekli çok sayıda militandan ülkedeki sivilleri korumak için özel güvenlik görevlilerinin sayısını ikiye katlayarak 7 bine çıkarmayı planlıyor.
35
Taşeronlar ordu gibi hareket edecek. Dışişleri Bakanlığı ayrıca daha önce sivil ölümlerine adı karışan Blackwater gibi özel güvenlik şirketlerine karşı hassasiyeti göze alarak güvenlik taşeronlarının hiçbir bağışıklığı olmadığını, dışişleri yetkililerince gözleneceklerini ve Irak hükümetince kayıt altına alınacaklarını vurguluyor.

36
Er Luke Dill, 2003'te Irak'a giren ilk askerlerden biriydi. 18 yaşındaydı. Bindikleri Humvee araçların altını çelik yelekle kaplamışlardı. Bombalara dayanıklı Stryker zırhlı araçla Irak'ı terk eden Çavuş Dill (25), Irak'ta görev aldığı için onur duyduğunu söylüyor.

37
Bağdat'ın yakınlarındaki Özgürlük ve Taji Kampı'ndaki 4'üncü Stryker Tugayı ve 2'nci Piyade Bölüğü, 360 aracı ve 1200 askeriyle 600 km'lik yolu iki günde kaydetti. Askerlere, tıpkı ülkeye girerken olduğu gibi yine iliştirilmiş basın mensupları eşlik etti. Konvoya yönelik saldırı riskini asgaride tutmak için basın askerler Kuveyt sınırına yaklaşıncaya kadar yayınlarını geciktirdi.

38
Kale gibi 5 binada üstlenecek bu özel birlikler radarla düşmanın roket saldırılarını bildirecek, yol kenarına yerleştirilmiş bombaları arayacak, insansız keşif uçakları uçuracak hatta zor durumdaki sivillere yardım etmek için acil tepki güçleri oluşturacak.

39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70

Son Dakika İşgallerden Geriye Kalanlar - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Polisliği bırakan genç kadın, çıplak fotoğraflarını satarak 13 milyon TL kazandı Günden güne eriyor! Sosyetik güzel Süreyya Yalçın'ın son hali korkuttu Rapunzel'e meydan okuyor! 15 yıldır saçlarına makas değdirmedi Su üstünde yürüyen sihirbaz kendini ifşa etti! Yaptığı hile şeytanın bile aklına gelmez 16 yaşındaki çocuk, hamile bıraktığı sevgilisini parçalara bölüp çöpe attı