IŞİD İle İlgili Gözden Kaçan İlginç Detaylar - Son Dakika

IŞİD İle İlgili Gözden Kaçan İlginç Detaylar

1
Dünyanın son aylardaki ortak gündemi, Suriye ve Irak'ta terör estiren IŞİD.

2
Peki Türkiye'nin yeni komşusu olduğunu iddia eden IŞİD'in halife ilan ettiği Ebu Bekir Bağdadi hakkında gözden kaçan bu detayları biliyor musunuz?

3
Tam adı: İbrahim bin Avad bin İbrahim el Bedri el Radavi el Hüseyni el Samarrai. Kısaca Ebu Bekir Bağdadi olarak anılıyor. Ayrıca "Ebu Dua" olarak da biliniyor.

4
Bağdadi'nin 2 eski fotoğrafı ve 5 Temmuz 2014'de yayınlanan video kaydı dışında hiçbir görüntüsü bulunmuyor.

5
Ebu Bekir Bağdadi'nin 1971'de Bağdat'ın 125 km kuzeyinde bulunan Samarra'da doğduğu düşünülüyor.

6
Bağdat İslam Üniversitesi'nden ilahiyat okuyan Bağdadi, aynı zamanda İslam üzerine doktora yaptı. Bu yüzden bazen Dr. İbrahim olarak da anılıyor.

7
Ayrıca, raporlara göre, ABD'nin Irak'ı işgal ettiği 2003'de Bağdat bölgesindeki bir camide imamlık yapıyordu.

8
Ebu Bekir Bağdadi, 2005-2009 arasında Irak'ta bir ABD toplama kampında esir olarak yaşadı.

9
Bağdadi'nin, 2009'da esareti bittiğinde Iraklı yetkililere teslim edilirken, ABD'li askerlere “New York'ta görüşürüz” dediği kayıtlara geçmiş.

10
Bağdadi, Usame bin Ladin'in 2011'de ABD ordusu tarafından öldürülmesi ardından "öcünün" alınacağına dair and içmiş.

11
Ebu Bekir Bağdadi'nin, hilafetini ve IŞİD'in kuruluşunu ilan ettiği videodaki bir detay herkesi hayrete düşürdü. Ebu Bekir Bağdadi'nin, hilafetini ve IŞİD'in kuruluşunu ilan ettiği videodaki bir detay herkesi hayrete düşürdü.

12
Zira kolundaki saatin James Bond'un da meraklı olduğu ve değeri 15.000 TL'yi bulan bir İsviçre markası olduğu iddia ediliyor.

13
Kimileri ise saatin aslında bir başka marka olduğunu savunuyor.

14
Bağdadi'nin aslında “Şimon Elliot” adlı, Musevi ve Mossad'a çalışan bir ajan olduğu iddia ediliyor.

15
Özellikle Arap internet sitelerinde bu yönde haberler bulunuyor ve bu iddialar Edward Snowden'in 1.7 milyon sayfadan oluşan Wikileaks belgelerine dayandırılıyor.

16
Ancak bu yönde henüz somut bir belge yok. İddialar arasında Bağdadi'nin bir CİA ajanı olduğu da var.

17
IŞİD'in en az 2 milyar dolarlık bir parasal gücü olduğu tahmin ediliyor.

18
Başta Musul olmak üzere ele geçirdiği şehirlerdeki bankaları yağmalayan IŞİD aynı zamanda petrol kaçakçılığı yapıyor.

19
ABD Yönetimi, Bağdadi'nin ölü veya diri ele geçmesine yol açacak bilgi verebilecek kişi veya kişilere 10 milyon dolar (22 milyon TL) ödül taahhüt ediyor.

20
Dünyada şu anda bu miktarın üzerine çıkabilmiş tek aranan, 25 milyon $ (55 milyon TL) ile El-Kaide lideri Eymen el Zevahiri.

21
Ailesi Pakistan'da yaşayan Bağdadi'nin gerilla eğitimi aldığına kesin gözüyle bakılıyor.

22
Bağdat İslam Üniversitesi'nde doktora yapan ve geçmişte Dr. İbrahim Avad diye tanınan vaiz, şeriat, fıkıh, İslam tarihi ve şiir uzmanı olarak da biliniyor.

23
Bağdadi'nin yükselişi, Irak'taki El Kaide'nin liderleri öldürüldükten sonra başladı, örgütün başına geçti.

24
O dönem örgüt çok zayıflamıştı. Suriye'de 2011'de isyan başlayınca örgüt yeniden dirildi.

25
Aynı zamanda ABD ordusunun 2011 sonunda Irak'tan çekilmesiyle oluşan boşluk da ona ve örgütüne yaradı. 2011'de 800 olan militan sayısı, 2012'de 2 bin 500'e, 2013'te 10 bine ulaştı.

26
El Kaide lideri Eymen El Zevahiri geçen yaz Bağdadi'ye bir mektup yazarak, IŞİD'in lağvedilip El Nusra Cephesi'ne katılmasını emretti. Bağdadi ise Zevahiri'ye başkaldırdı.

27
Şu an örgütü Suriye'de hem rejime, hem Özgür Suriye Ordusu'na hem de El Nusra'ya karşı savaşıyor. Lübnan'da da Şiilere karşı intihar saldırıları düzenliyor ve Irak'ta Maliki hükümetine karşı silahlı isyanın başını çekiyor.

28
Arkadaşlarına göre Bağdadi, az konuşan biri. Gizliliğe büyük önem veriyor. Çok az kişi nerede olduğunu biliyor. Birlikte çalıştığı örgüt üyeleri bile onu tanımıyor. Görüşmelerde yüzüne maske takıyor.

29
Örgütün yeni 'Bin Laden'i olarak tanımlanan Bağdadi'nin sert kimliği öne çıkıyor. Girdiği her toprakta bulunanlardan kendi örgütüne biat etmesini isteyen Bağdadi'nin örgütü, kendisi dışındaki çoğu grubu islamdan çıkmış olarak tanımlıyor.

30
"Duvarları Yıkmak" başlıklı mesaj, bir yıl sürecek saldırı fırtınasını haber veriyordu. Bundan sonraki 12 ay içinde Bağdadi, Irak'ta 24 bombalı araç saldırısı ve 8 hapishane baskını organize etti.

31
Bağdadi'nin en kritik kararı, Irak'ın en iyi korunan hapishanesi olan Ebu Garib'e saldırmak oldu. ABD'nin hapsettiği, aralarında bomba yapımcılarının da bulunduğu 500 kadar El Kaideci böylece serbest kaldı hemen hepsi Bağdadi ile birlikte Suriye'ye aktı.

32
Silah arkadaşlarına göre Bağdadi, az konuşan biri. Hava saldırısı sırasında bile "sakin ve ikna edici bir sesi" olduğu söyleniyor, kimseye güvenmiyor. Hatta örgütteki ilk yıllarında hep maske takarak yüzünü en yakınlarından bile gizlediği belirtiliyor.

33
Batılı uzmanlar, El Kaide içinde mezhep savaşını körükleyenlerin lideri olarak sivrilen Bağdadi'yi, "örgütün yaramaz çocuğu" diye anıyor.

34
Mezhep savaşına karşı olan Zevahiri'nin başına 25 milyon dolar ödül koyan ABD, Bağdadi'yi yakalatana ise 10 milyon dolar öneriyor.

35
IŞİD yönetim konseyinde bulunan 13 kişinin tamamı Iraklılardan müteşekkil. Bağdadi, Iraklılardan başkasına güvenmediği için kimseyi üst kadroda istemiyor. Bu Iraklılardan 3 tanesi, Saddam dönemi Irak ordusu komutanları.

36
Bu konsey, Irak ordusunda eski bir albay olan Hacı Bekir lakaplı kişi tarafından idare olunuyor.

37
Hacı Bekir, 2010 yılında öldürülen Ebu Ömer el-Bağdadi zamanında IŞİD'e katılmış bir isim ve Irak ordusu hakkında sahip olduğu askeri detaylar nedeniyle ona danışmanlık yapmış birisi.

38
Örgüt, her ne kadar yapı olarak Ebu Ömer el-Bağdadi zamanındakinden farklı bir yapılanmaya gitmiş değişim göstermişse de finansal kaynak noktasındaki sıkıntıyı giderme noktasında Ebu Ömer'in kurduğu sistemi devam ettiriyor.

39
Ebu Ömer'in kurduğu sistem, kendilerinden olmayanların mallarına el koyma yolunu tercih ediyordu. Kendince vergi toplayıp, otoyollar üzerinde haraç kesiyordu.

40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68

Haber Yayın Tarihi: 29.10.2014 10:14

Son Dakika IŞİD İle İlgili Gözden Kaçan İlginç Detaylar - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Eşcinsel çift, 'Kucak dansı yapacağız' diyerek kandırdığı otel görevlisini parçalayarak öldürdü Gelen geri dönmüyor! Salgından kaçanların ikinci adresi Kuşadası, nüfus bakımında 35 ili geçti Sporu bırakıp cinsel içerikli siteye üye olan sörfçüden çarpıcı itiraf: Tacize uğradım, kimseye anlatamadım Bazı kısımları sapasağlam! 800 bin yıllık Van Gölü'nden bir batık gemi daha gün yüzüne çıkartıldı Kalça yarışmasına katılan doktor aç kaldı! Hiçbir hastane iş başvurusunu kabul etmiyor