İskoçya'da 5 bin yıllık çömlekte parmak izi keşfedildi - Son Dakika

İskoçya'da 5 bin yıllık çömlekte parmak izi keşfedildi

27.04.2021 13:56

İskoçya'nın Orkney Adaları'nda Yansıtma Dönüşümü Görüntüleme (RTI) tekniği kullanılarak fark edilen 5 bin yıllık olduğu düşünülen çömlekte parmak izi keşfedildi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kazı direktörü Nick Card, " Parmak izini bulmak işimizi büyük ölçüde etkilemeyecek olsa da bize 5.000 yıl önceki Neolitik Orkney halkıyla son derece kişisel, dokunaklı bir bağlantı sağlıyor" ifadelerini kullandı.

1
İskoçya'nın Orkeny Adaları'ndaki Ness of Brodgar arkeolojik alanında, 5 bin yıllık olduğu düşünülen bir çömleğin üzerinde parmak izi keşfedildi. Roy Towers tarafından özel bir görüntüleme tekniği olan RTI ile fotoğrafı çekilen çömleğin üzerinde yapılan incelemelerde ortaya çıkan parmak izinin bir çömlekçiye ait olduğu tahmin ediliyor.

2
Arkeologlar, yaptıkları açıklamada, parmak izini de yapılacak incelemeler sayesinde çömlekçinin cinsiyetini ve yaşının ortaya çıkmasını beklediklerini belirtti.
3
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kazı direktörü Nick Card, "Ness of Brodgar gibi yüksek statülü bir sitede, güzel binaları ve büyüleyici eserleri ile bu inanılmaz kompleksin arkasındaki insanları unutmak çok kolay olabilir. Ancak bu keşif, bu insanları gerçekten odak noktasına getiriyor. Parmak izini bulmak işimizi büyük ölçüde etkilemeyecek olsa da bize 5.000 yıl önceki Neolitik Orkney halkıyla son derece kişisel, dokunaklı bir bağlantı sağlıyor" ifadelerini kullandı.

4
Öte yandan geçtiğimiz yıl Arkeologlar, hem nesneleri birleştirmek için hem de çömlekçiler tarafından giysi olarak kullanılan tekstil kullanımının işaretlerini gösteren 5.000 yıllık çömlek parçaları keşfetmişti.
5
Tarih öncesinden organik materyalin çok özel oksijensiz koşullar dışında hayatta kalması nadir olduğu için, Neolitik tekstilleri inceleyen araştırmacılar genellikle çömlek parçaları gibi ikincil kanıtlara güvenmek zorundalar.
6

Son Dakika İskoçya'da 5 bin yıllık çömlekte parmak izi keşfedildi - Son Dakika


YORUMLAR (1)
  • Bozok : Kesinlikle katile ait parmak izi, o da mağaranın uşağı, yıllardır hiç değişmedi katil uşak. Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır

Diğer Galeriler

Hem güzel hem de yetenekli! 2021 Kainat Güzeli Meksikalı yazılım mühendisi Andrea Meza oldu Yardım fonundan 100 bin dolar çalan uyanık fenomeni lüks paylaşımları yakalattı Erkek hemşirenin tecavüzüne uğrayan kovid hastası kadın hayatını kaybetti Leyla ile Mecnun hasretini bitirecek haberi Ahmet Mümtaz Taylan duyurdu Sezonu bahçede açtı! Tuğba Özerk'in mayokinili paylaşımı hayranlarına bile aşırı geldi
Advertisement