Son Dakika Haberleri: İslam Karşıtları Yine Olay Çıkardı

İslam Karşıtları Yine Olay Çıkardı

10 yıl önce

1
Bradford şehir merkezinde öğlen saatlerinde itibaren toplanmaya başlayan ve yaklaşık 300 kişi oldukları tahmin edilen faşist İngiliz Savunma Ligi (English Defence League) üyesi grup,İslam, burka ve göçmenler alehinde sloganlar attı.
2
Bu sırada yolun diğer tarafında toplanan anti-faşit Faşizm Karşıtı Birlik (Unite Against Fascism) üyeleri de, karşı bir protesto gösteri düzenledi.
3
İki grup arasında sözlü sataşmalarla başlayan tartışma, kısa sürede karşılıklı boş şişelerin, taşların fırlatıldığı ve sapanların kullanıldığı büyük bir çatışmaya dönüştü.
4
Bölgede yoğun güvenlik önlemleri alan polis, faşist göstericilerin fırlattığı taş ve şişelerden nasibini aldı.
5
Çıkan olayları yatıştırmakta oldukça zorlandığı gözlenen polis, sis bombası kullanmak zorunda kaldı. Sis bombalarının patlamasıyla birlikte göstericiler, sokak aralarına dağılarak uzaklaştılar.

6
Aşırı sağ örgütü İngiliz Savunma Ligi, Ağustos ayı sonunda İngiltere'de Müslüman nüfusun en yoğun olduğu Bradford şehrinde bir gösteri düzenleme kararı almış, ancak karara siyasilerden aktivistlere bir çok kesim tepki göstermişti.
7
Daha önce de ülke genelinde İslam aleyhtarı gösteriler düzenleyen ırkçı örgüt, tansiyonun yükselmesine neden olmuştu. Müslümanların tepkisini çeken aşırı sağcı örgüt, polisle de çatışmıştı.

8
Aşırı sağcı faşist örgütün Müslüman göçmen nüfusun yerli İngilizler'den fazla olduğu Bradford şehrinde bir gösteri düzenleme kararı almasına şehrin Belediye Başkanı Ian Greenwood da karşı çıkmıştı.
9
2001 yılında yine aşırı sağ örgütü National Front Bradford şehrinde dev bir gösteri düzenlemiş, gösteride 300 polis yaralanmıştı.
10
İlk kez geçtiğimiz yıl Luton şehrinde bir gösteri düzenleyerek adından söz ettiren İngiliz Savunma Ligi, ırkçı bir örgüt olmadıklarını iddia etse bile, gösterilerinde kullandıkları İslam karşıtı posterler ve sloganlarla Müslümanların büyük tepkisini çekmişti.

11
12
13Haber Yayın Tarihi: 29.08.2010 11:47 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Okan Bayülgen'in eski eşinin kim olduğunu duyan şaşıp kalıyor! En çok fidan sahiplenen 20 şehir açıklandı! Bakın ilk sırada hangi il var Trump hakkında skandal iddia! Dedesi genelev patronu çıktı 8 aylık hamile Müge Boz, 'Daha çekici hissediyorum' diyerek iç çamaşırlı poz verdi! Ünlü model mayoyla gezindiği New York caddelerini ateşiyle kasıp kavurdu