Ispanak 11 Yaş Gençleştiriyor - Son Dakika

Ispanak 11 Yaş Gençleştiriyor

05.04.2015 10:30

1
Günde bir porsiyon ıspanak yiyerek erken bunamayı engelleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Her gün ıspanak yemek beyninizin 11 yaş daha geç yaşlanmasını sağlıyor...

2
Ispanak Temel Reis'le, demir deposu olmasıyla yıllar boyu öyle bir özdeşleşti ki bir süre sonra inandırıcılığını kaybetti fıkra kahramanına dönüştü. Çocuklarınıza az yedirin, bir faydası yok diyenler bile oldu. Ancak ıspanak başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler tekrar tahtına oturacak gibi görünüyor.

3
ABD'nin Chicago kentinde Rush Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada 950 yaşlının yeme alışkanlıkları ve akli dengeleri 2 ile 10 yıl arasında değişen sürelerle incelenmiş.

4
Yaş ortalaması 81 olan katılımcılar 19 teste katılarak akli dengeleri ve yeme alışkanlıklarıyla ilgili soruları cevaplamışlar. 144 besin türü içinden hangilerini günlük beslenmelerinde kullandıkları gözlenerek akıl sağlığı ve beslenme arasındaki ilişki incelenmiş.

5
Bu süreç sonunda ise günde bir veya iki kez ıspanak, kıvırcık lahana, karalahana gibi yeşil yapraklı sebzeleri tüketenlerin, bu tür sebzeleri tüketmeyenlere göre zihinsel fonksiyonlarının çöküşlerinin daha yavaş olduğu bulunmuş. Eğitim, egzersiz ve aile geçmişleri göz önünde bulundurulduğunda bile sonuçlar aynı kalmış.

6
Ortalamaya bakıldığında yeşil sebzeler tüketen katılımcıların akli dengelerinin ve hafızalarının, tüketmeyenlere göre 11 yıl daha genç kaldığı görülmüş.

7
Araştırmayı yürüten Martha Clare Morris'e göre hafıza veya zihni aktivitelerin kaybı yaşlandıkça insanların en büyük korkularından biri oluyor.

8
Morris, zihni aktivitelerin düzgün çalışmamasının Alzheimer hastalığının temeli olduğu için yeşil yapraklı sebzelerin tüketiminin bu hastalığın tedavisinde düşük maliyetli ve kolay bir çözümü olarak görüyor.

9
Yeşil yapraklı sebzelerin bu kadar yararlı olmalarının sebebi ise içlerindeki yüksek seviyelerdeki K vitamini, lutein, beta-karoten ve folik asit, magnezyum gibi vitaminler ve mineraller...

10
ISPANAĞIN FAYDALARI/ A, C, E ve B grubu vitaminleri ile demir, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından oldukça zengin bir besindir.

11
Vücudun dayanıklılığını arttırır ve vücuda kuvvet verir. Yorgunluğu giderir.

12
Zihni kuvvetlendirir. Yaşlılığa bağlı öğrenme güçlüklerini giderir. Ispanak, kansızlığa iyi gelmesinin yanında kanser, kalp ve damar hastalıkları ile soğuk algınlığı, ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarına karşı da faydalıdır.

13
Yüksek tansiyona, felce ve özellikle yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına iyi gelir.

14
Hamilelere ve doğacak çocuğa güç verir. Sinirleri yatıştırır ve sakinlik verir.

15
Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür.

16
Hemoroite (Basur) iyi gelir.

17
Kemikleri ve dişleri güçlendirir. Diş çürümelerini önler. Kolesterolü düşürür. Şeker hastalarına yararlıdır.

18
Yara ve yanıkların iyileşmelerini hızlandırır.

Son Dakika Ispanak 11 Yaş Gençleştiriyor - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Best Model of Turkey'in 15 yaşındaki kraliçesi Melisa İmrak tartışma yarattı Kapadokya'da 29 Ekim coşkusu! Ay yıldızlı bayrağımız gökyüzüne yükseldi Tarlada ilişkiye giren çiftin aracı çamura saplandı! İmdatlarına polis koştu Bir tuhaf olay! Vefat etmeden kendi mezarını yaptı, içine ölen eşini gömdü Görüntüler korkunç! 90 yaşındaki kadın, huzurevi çalışanı tarafından tecavüze uğradı