Ispanak yerken dikkat! Hastaneler zehirlenme vakası ile dolup taştı - Son Dakika

Ispanak yerken dikkat! Hastaneler zehirlenme vakası ile dolup taştı

04.11.2019 09:45

Türkiye'de ıspanak yiyen çoğu kişi hastanelere koştu. Zehirlenme vakalarının artmasıyla vatandaşlar korkar oldu. Peki Ispanak zehirlenmesi nedir?

1
İstanbul'un birçok noktasında görülen zehirlenme vakası gitgide artıyor. Marketten alınan ıspanakları yiyenlerde bulanık görme ve kas güçsüzlüğü şikayetleri ortaya çıkıyor.
2
Kimyasal şüphesi
Kimyasal şüphesi
Zehirlenme olayının tazeliğini uzun süre koruması için çeşitli kimyasal işlemler gören ıspanaktan olduğu ileri sürüldü. Zehirlenme olayıyla ilgili olarak polis ekipleri çalışma başlattı. Zehirlenen vatandaşların satın aldıkları ıspanakların bulunduğu marketler tespit edilecek.
3
Bazı yemekler ertesi güne kalıp ısıtıldığı takdirde besin zehirlenmesine yol açabiliyor. Bunlardan biri de mutfağımızda eksik etmediğimiz ıspanak. Peki, Ispanak zehirler mi? İşte Ispanak ile ilgili bilinmesi gereken detaylar...
4
Ispanak zehirlenmesi nedir?
Ispanak zehirlenmesi nedir?
Ispanak pişirildiği zaman hemen tüketilmesi gereken, tekrar ısıtılmaması gereken yiyeceklerden biri. Çünkü ıspanağın gelişimi için gerekli olan nitrat, ısıtıldığı zaman nitrite dönüşerek zehirliyor.

5
Nitrit zehirlenmesi belirtileri:
Nitrit zehirlenmesi belirtileri:
Nitrit/ Nitrat zehirlenmesinin belirtileri ağız ve göz çevresinde mavilik olarak ortaya çıkıyor. Bu duruma "Mavi Bebek Sendromu" adı veriliyor.
6
Ispanağı pişirince hemen tüketin!
Ispanağı pişirince hemen tüketin!
Zehir Danışma Merkezi uzmanlarına göre, pişirilen ıspanak bekletildiğinde içinde nitrit oluşabiliyor ve tüketilmesi halinde nitrit zehirlenmesine yol açabiliyor. Bunun için ıspanağın pişirildikten sonra açıkta veya buzdolabında bekletilmemesi, hemen tüketilmesi isteniyor.
7
Hastaneye başvurdular!
Hastaneye başvurdular!
Geçtiğimiz günlerde Esenyurt Akçaburgaz'da bulunan bir fabrikada çalışan yaklaşık 50 işçi yemekhanede makarna, ıspanak, yoğurt ve ekler yemiş ve işçiler zehirlenme belirtisi ile hastanelere başvurmuştu.
8
Aynı gün yine aynı yemek şirketinin yemek verdiği bir başka fabrikanın işçileri de bugün mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetiyle özel bir hastanelere başvurdu. Yaklaşık 30 işçi hastane de tedavi altına alındı, bazı hastalar ise taburcu edildi. Başvuruların sayısı giderek artarken, zehirlenmelerin ıspanak nedeniyle olduğu düşünülüyor.

Son Dakika Ispanak yerken dikkat! Hastaneler zehirlenme vakası ile dolup taştı - Son Dakika


YORUMLAR (3)
  • HUN: ÇOK NORMAL. GEREKSİZ YERE TARLALARA İLAÇ ATILIYOR. HATTA DEPOLARINDA KALAN, ÖMÜRÜ BİTEN PAMUK İLAÇLARINI ÇİFTÇİLERE YALAN SÖYLEYEREK ELMAYA BİLE ATTIRIYORLAR. TARIM BAKANLIĞINDA YETKİN İNSANLAR OLSA ALIRLAR NUMUNELERİ DOĞRU DÜZGÜN TEST EDERLER. KONTROL DEMEK GİTTİKLERİ YERLERDE " AAA BUNLAR ORGANİK Mİ" DİYİP AROMALI MEYVE SULARINI İÇMEK İLE OLMUYOR. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Diğer Galeriler

"Yeni tanıdığın biriyle cinsel ilişki yaşar mısın?" sorusuna eski yengeden takdir gören yanıt 85 milyon yaşında! Dünyanın kayıp 8. kıtası Zelandiya'nın şekli gün yüzüne çıktı Dudağına ereksiyon kremi süren fenomenin son hali şaşırttı Müstehcen sahneleri yetişkin film sitelerine sızan dizi Bridgerton izlenme rekoru kırdı Kapıdan kovulsa bacadan giren yıldız futbolcu Gonzalı Higuain'in takıntısı, güzel modelin itirafıyla ortaya çıktı