Ispanak zehirlenmesi sanıyorduk! Gerçek nedeni ortaya çıktı - Son Dakika

Ispanak zehirlenmesi sanıyorduk! Gerçek nedeni ortaya çıktı

04.11.2019 12:38

Art arda gelen ıspanak zehirlenmesi vakalarının ardından geniş araştırma yapan İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ‘Zehirlenmeye ıspanaklara karışan patlıcangiller familyasından, atropin ve scopalamin içeren yabancı otların neden olduğu analizlerle ortaya çıkmıştır.' dedi. Peki, yabancı otların içerisinde yer alan atropin nedir?

1
Ispanak zehirlenmesi iddiaları üzerine İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor:
Ispanak zehirlenmesi iddiaları üzerine İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor:
"Zehirlenmeye ıspanaklara karışan patlıcangiller familyasından, atropin scopalamin içeren yabancı otların neden olduğu yapılan analizlerle ortaya çıktığı görülmüştür. İl Müdürlüğümüze ulaşan tüm ihbarlar değerlendirilmekte, konuyla ilgili değişik ilçelerimizden sağlık kuruluşlarına başvuranların ıspanak satın aldıkları işletmeler, resmi kontrole tabi tutulmakta, numune alınmakta ve alınan numuneler laboratuvarlara gönderilmektedir. Halkımızın tüketecekleri tüm gıdaları olduğu gibi, yeşil sebzeleri de dikkatlice kontrol ederek, yabancı otları ayırt etmeli ve çok iyi şekilde temizledikten sonra tüketmeleri gerekmektedir."
2
Atropin nedir?
Atropin nedir?
Atropin, Atropa belladonna (güzelavrat otu) adlı bitkiden elde edilen bir alkaloiddir. Antikolinerjik yapıdadır. Tıpta çok değişik kullanım alanları vardır.
3
Güzel avrat otu, aslında ismini ülkemizdeki insanlar tarafından almış, bir bitkidir. Birçok faydası olmasına rağmen insanlar tarafından çok fazla kullanılmayan bu otun üzerinde meyvelerde vardır. Küçük küçük kiraza benzer meyvelerin rengi siyahtır. Bu nedenle görünüşüyle ilgi çeken bir ottur. İlk zamanlar üzerinde mor renklerde çiçekler açan güzel avrat otu, zaman geçtikçe çiçeklerini meyveye dönüştürerek farklı bir görünüm alır.
4
Bu bitkinin asıl adı, Atropa Belladonna olarak bilinir. Yaklaşık olarak ortalama 1,5 metreye kadar uzanan bu bitki aslında zehirli bir bitkidir. İşte insanların bu otu çok fazla bilmemelerinin nedeni de bu şekilde zehirli bir bitki olmasıdır. Çünkü bu bitkiler yanlış kullanımlarda ya da doz aşımlarında direk olarak zehirli etkisi ile insanlarda problemlere neden olur.
5
Güzel avrat otunun kokusu bazı insanlar tarafından sevilse bile bazı insanlar tarafından beğenilmez. Tıbbi olarak güzel avrat otu bilimsel çalışmalar ile ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Bu nedenle amatör kullanımlar için güzel avrat otunun kullanılması son derece tehlikelidir.

6
Atropinin kullanımında sıkça görülen rahatsızlıklar:
Atropinin kullanımında sıkça görülen rahatsızlıklar:
Ağız kuruluğu, görmede bulanıklık, siklopleji, midriazis, fotofobi, anhidroz, idrar tutukluğu, idrar retansiyonu, taşikardi, çarpıntı ve kabızlıktır. Daha seyrek olarak intraoküler basınç artması, tat duygusu kaybı, başağrısı, başdönmesi, uyuklama, yüzde kızarma (flushing), insomnia, bulantı, kusma, karında şişkinlik, deri alerjisi başlıca şikayetlerdendir.
7
Derhal doktora başvurun!
Derhal doktora başvurun!
Bu ot insanlarda zehirli etkiler göstermeye başladığında ilk olarak kişilerde baş ağrısı uyku hali meydana gelir. İlerleyen zamanlarda ise yavaş yavaş susuzluk hissi ile birlikte sayıklama gibi durumlar ortaya çıkar. Eğer sizlerde de bu gibi belirtiler meydana gelir ise acilen uzman bir doktora görünerek meydana gelebilecek olan sorunları engelleyebilirsiniz.

Son Dakika Ispanak zehirlenmesi sanıyorduk! Gerçek nedeni ortaya çıktı - Son Dakika


YORUMLAR (5)
  • Adınızı Yazın neşe yener.: Ispanak haftada en fazla iki kere tüketilmeli, pişirdikden hemen sonra yenmeli ,pişmiş ıspanak bekledikçe zehir saçar ,bu patlıcan içinde geçerlidir . Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • YETER: çok ülke gezdim yaşadım küçük yaştan beri Ispanak yiyoruz , bunu herkes ayırt edebilir bu dediğiniz bitkiyi. Yalan başka bir şey var bu işin içinde. Sayınız de Ispanaktan da soğudum Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Atropirpiri: Tüm gün düşünüp akşama doğru bu tezi mi buldunuz? Yaratıcı. Var başka bir şey de artık aslı nedir Allah bilir... Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

"Yeni tanıdığın biriyle cinsel ilişki yaşar mısın?" sorusuna eski yengeden takdir gören yanıt 85 milyon yaşında! Dünyanın kayıp 8. kıtası Zelandiya'nın şekli gün yüzüne çıktı Dudağına ereksiyon kremi süren fenomenin son hali şaşırttı Müstehcen sahneleri yetişkin film sitelerine sızan dizi Bridgerton izlenme rekoru kırdı Kapıdan kovulsa bacadan giren yıldız futbolcu Gonzalı Higuain'in takıntısı, güzel modelin itirafıyla ortaya çıktı