İspanya'da İdam Edilen 100 Kişinin Gömüldüğü Toplu Mezar Bulundu - Son Dakika

İspanya'da İdam Edilen 100 Kişinin Gömüldüğü Toplu Mezar Bulundu

01.09.2018 16:04

İspanya'da adli antropologlar, ülkenin doğusundaki Valensiya kentinde yaptıkları çalışmada eski diktatör Franco rejimi döneminde idam edildiği öngörülen 100 kişinin gömülü olduğu bir toplu mezar buldu.

1
Adli tıp uzmanlarının günler süren çalışmalarının ardından ortaya çıkarılan ve 50'şer kişiden oluşan iki farklı gruptaki kişilerin 1939'un nisan ayında infaz edildikten sonra hızlıca gömüldükleri sanılıyor.

2
Toplu mezardaki kalıntıların, milliyetçilerin idam ettiği cumhuriyetçilere ait olduğu belirtiliyor.
3
Euronews'te yer alan habere göre; hayatını kaybedenlerden birinin akrabaları adına sahada çalışan bağımsız arkeolog Alex Calpe, uzmanların çalışmalarının "eksiksiz" olması gerektiğini zira amacın ailelere kurbanların naaşlarının teslim edilmesi olduğunu dile getirdi.
4
Franco'nun 1939'da iç savaşın bitiminden öldüğü 1975'e kadar süren iktidarında 114 bin kişinin kaybolduğu tahmin ediliyor.
5
İç savaş sırasında ise en az 500 bin kişinin hayatını kaybettiği sanılıyor.
6
Bu arada diktatör Francisco Franco'nun kemikleri, ailesinin onayı olmadan Madrid yakınlarındaki Valle de los Caidos anıt mezarından çıkarılacak.
7
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in "İspanyolları bölen sembol" olarak tanımladığı Franco'nun anıt mezarına ilişkin karar geçtiğimiz günlerde kabul edilmişti.
8
Sosyalist hükümetin bakanlar kurulunca aldığı söz konusu kararının ardından Başbakan Yardımcısı Carmen Calvo, "Kararname, diktatör Franco'nun kalıntılarının savaşın kurbanlarının yattığı yerden çıkarılmasına izin verecek" demişti.
9
"KURBANLAR İÇİN SAYGISIZLIK"
KURBANLAR İÇİN SAYGISIZLIK
Franco'nun mezarının, "Valle de los Caidos'da bulunmasının, oraya gömülü kurbanlar için saygısızlık olduğunu" kaydeden Calvo, şu ifadeleri kullandı:
10
"Bunu yapmayı istiyoruz çünkü ülkemizde tarihi hafıza açısından yapılacak çok şey olduğunu düşünüyoruz. Kendimizi karşılaştırmayı sevdiğimiz uluslararası alanda 40 yıldır böylesine bir durumu sürdüren tek bir demokrasi yok. Demokrasi ve Franco'nun anısına yapılan bir mezar birbiriyle bağdaşmıyor"
11
Başbakan Yardımcısı, ailenin, kalıntıların yeni yeri konusunda karar vermek için iki haftası olduğunu, aksi takdirde hükümetin bir yer seçeceğini söyledi.
12
PARLAMENTODA KABUL EDİLMESİ BEKLENİYOR
PARLAMENTODA KABUL EDİLMESİ BEKLENİYOR
Ailenin onayı olmasa da kemiklerin çıkarılmasına imkan tanıyan düzenleme, parlamentoda kabul edildikten sonra uygulamaya konulabilecek.
13
"ALMANYA VE İTALYA'DA HAYAL BİLE EDİLEMEZ"
ALMANYA VE İTALYADA HAYAL BİLE EDİLEMEZ
Haziran ayında hükümete gelen PSOE lideri Sanchez, "Böyle bir şey, geçmişinde diktatörlükler yaşayan Almanya ve İtalya'da hayal bile edilemez." diyerek, diktatörün kemiklerinin anıt mezardan çıkarılacağını duyurmuştu.
14
33 BİN KİŞİNİN DE MEZARI BULUNUYOR
33 BİN KİŞİNİN DE MEZARI BULUNUYOR
Franco'ya bağlı milliyetçilerle cumhuriyetçiler arasında 1936'dan 1939'a kadar yaşanan İspanya İç Savaşı'nda hayatını kaybeden 33 bin kişinin de gömülü olduğu Valle de los Caidos, başkent Madrid'in 60 kilometre kuzeybatısında bulunuyor.
15
İspanya'nın kültürel mirasları listesinde yer alan ve içinde büyük bir kilisenin bulunduğu Valle de los Caidos'ta hala Franco için anma törenleri düzenleniyor.
16
17
18
19
20

Son Dakika İspanya'da İdam Edilen 100 Kişinin Gömüldüğü Toplu Mezar Bulundu - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

İsrail'in yok etmek için var gücüyle bombaladığı Hamas'ın tünelleri ilk kez görüntülendi Serel Yereli, Londra sokaklarında iç çamaşırsız dolaştı Yeşim Ceren Bozoğlu'nun sere serpe verdiği tatil pozları olay oldu Yıllar sonra ortaya çıktı! Aşk-ı Memnu'nun 'Beşir'i Baran Akbulut tanınmaz halde Nefise Karatay'la çıplak pozlarından pişman olan Mali'den bir itiraf daha: Kandırıldık
Advertisement