İsrail'de Doğdu İzmirli Oldu! - Son Dakika

İsrail'de Doğdu İzmirli Oldu!

7 yıl önce

İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı'na, yedi türden 45 yeni hayvan geldi.

1
İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı'na, yedi türden 45 yeni hayvan geldi.
2
İsrail'den getirilen hayvanların strese girmemesi için yolculuklarına, oradaki bakıcılarıyla Büyükşehir'in veteriner ve biyologları eşlik etti. Doğal Yaşam Parkı'ndaki tür sayısı 125'e yükselirken İzmir'in yeni sakinleri, 20 gün boyunca rehabilite olacakları ve yol yorgunluğunu atacakları özel bölümlere alındı.
3
Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği (EAZA) üyesi olan İzmir Doğal Yaşam Parkı ailesine, 45 yeni hayvan daha katıldı
4
Hayvanat bahçeleri arasındaki değişim programı çevresinde Ramat Gan'da bulunan Safari Zoological Center'dan üç zebra, üç mirket, altı nyala, dört koati, üç marmoset ve altı meyve yarasası ile Jerusalem'deki Tisch Family Zoological Garden'dan getirilen 20 sacred ibis, yeni yuvalarına uyum sağlayacakları özel bölümlere yerleştirildi.
5
Getirilen yedi tür arasındaki zebra ve mirket dışındakilerin, İzmir'deki ilk örnekleri olduğu bildirildi.
6
İzmir'in 45 yeni sakini, uzun yolculuklarına İsrail'den başladı. Uçakla İstanbul'a gelen hayvanlar, gümrük işlerinin ardından özel hazırlanan TIR'a yüklenerek İzmir'e doğru yola çıktı.
7
Strese girmemeleri için özenle planlanan yolculuklarına, İsrail'deki bakıcılarıyla İzmir Doğal Yaşam Parkı'ndan veteriner ve biyologlar eşlik etti. Parkta günler öncesinden başlayan hazırlık heyecanı, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte doruğa çıktı.
8
Hassas yürütülen operasyonla yolculuklarını tamamlayan 45 yeni sakin, sabahın ilk saatlerinde yeni yuvalarına ulaştı. Parkın ziyarete açılacağı vakte kadar hızlı ve itinayla yürütülen çalışmalarda 45 hayvan, 20 gün boyunca rehabilite olacakları ve yol yorgunlukları atacakları özel hazırlanmış bölümlere alındı. Yeni hayvanların, alışma sürelerini tamamladıktan sonra kademeli olarak park içindeki yaşam alanlarına aktarılacağı bildirildi.
9
Koati (Nausa nausa): Amerika'nın güneybatısında, Meksika'da, Orta ve Güney Amerika'da yaşamayan koatiler, uzun kuyrukları olan, rakun benzeri canlılardır.
10
Dişiler, yavrularını yetiştirebilmek için birbirlerine yardım eder. Erkekleri yalnız yaşar. Koatiler, tırmanırken dengelerini sağlamalarına yarayan ve çubuğa benzeyen uzun kuyruklara sahiptir.
11
Birbirleriyle iletişimlerini sağlayacak yüksek perdeli sesler çıkarırlar.
12
Küçük maymun türü olan marmosetler, 12-35 cm. boyundadır. Kuyrukları, boylarını aşarak 15-44 cm'ye ulaşır. Ağırlıkları ise 100-600 gr. arası değişir.
13
Postları yumuşak ve gür, bazı türlerde ipeğimsidir. Diğer maymun türlerinden farklı olarak sahip oldukları pençeleriyle dik ağaçların gövdesinde tırmanır ve hattâ kafa üstü durabilirler.
14
Meyve yarasası (Pteropus lylei): Bir gece türü olmasına rağmen sosyal ve gürültücü yarasalardır. Diğer yarasa ailelerinin aksine kış uykusuna yatmazlar.
15
Titreyerek vücut sıcaklığını 33-37 derece arasında tutarlar. Uyurken gözlerini kapatır, kanatlarıyla vücudunu sararlar. Baş ve vücutlarını yalar, tımar ederler.
16
Nyala (Tragelaphus angasii): Güney Afrika, Malavi, Mozambik ve Zimbabve'de görülür. Dişi de erkek de çizgilidir. Dişi, bronz bir kürke sahiptir. Boynuzlu erkek gridir ve tüylü bir yelesi vardır.
17
Gruplar halinde yaşarlar. Genellikle akşamüstleri hareketlidirler. Günün sıcak saatlerinde gölgede dinlenirler.
18
Sacred ibis (Threskiornis aethiopicus): Genellikle iç tatlı sulak alanlar, kıyı lagünleri, denizler, otlaklar, ekili araziler, açık yaşam alanları, baraj ve insan yaşam alanları yakınlarını tercih ederler.
19
Dişi ve erkek birlikte yuva yapımı ve kuluçkada görev alır. Kanat açıklığı 112-124 cm., ağırlığı 1,4 kg.'dır.

Haber Yayın Tarihi: 10.05.2013 02:15 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Çocuk oyuncu Nikita Pearl Waligwa, beyin tümörü nedeniyle hayatını kaybetti Akşam yemeği için aldıkları dolmalık biberin içinden canlı kurbağa çıktı! Tokatçı filminin güzeller güzeli Emine'sine bir de şimdi bakın! Hollywood'un ünlü cinsel ilişki terapisti Amie Harwick sevgilisi tarafından öldürüldü Rakamlar ürküttü! Hangi ülkenin ne kadar nükleer silahı var?